Aktualizacja: 17.03.2025 12:49 Publikacja: 24.11.2023 11:13
Katowice kończą z rowerem miejskim
Foto: PAP, Andrzej Grygiel
Koniec roweru miejskiego w Katowicach nie oznacza jednak, że mieszkańcy stolicy Śląska od przyszłego sezonu będą skazani już tylko na prywatne rowery. Otóż pojawi się nowy system, ale już w ramach roweru metropolitalnego, który zacznie funkcjonować najpierw w części miast aglomeracji katowickiej, a później będzie systematycznie rozszerzany.
Strome stoki Alp, zawrotne wiraże dróg kojarzące się z bondowskimi pościgami czy śmigające drogami sportowe wozy wydają się nie sprzyjać amatorom dwóch kółek. Błąd: Szwajcaria to jeden z najprzyjaźniejszych rowerzystom krajów w Europie.
Z początkiem marca na ulice polskich miast wracają rowery publiczne w odświeżonej wersji. Miejski rower publiczny funkcjonuje dobrze i z pożytkiem dla mieszkańców w dziesiątkach ośrodków dużych i mniejszych. Jak to wygląda w praktyce?
Katowice kontynuują rozwój infrastruktury rowerowej. Pod koniec ub.r. oficjalnie udostępniono rowerzystom pierwszą w stolicy województwa śląskiego velostradę. Aktualnie miasto prowadzi prace związane z przygotowaniem i realizacją kolejnych rowerowych projektów.
Polska może zostać liderem infrastruktury rowerowej w Europie, ale potrzebuje strategii, specustawy rowerowej i lepszej współpracy administracji – to wnioski z debaty zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. „Rzeczpospolita” była partnerem wydarzenia.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Rower jako środek transportu, narzędzie wspierające zdrowie oraz promujące ekologię - takie były główne tematy 5th Polish Bicycle Summit.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
- Donald Trump przekona się na własnej skórze, że nie dogada się z Władimirem Putinem - uważa gen. Roman Polko. Zdaniem byłego dowódcy GROM celem ostatecznym Rosji nie są tylko zdobycze terytorialne na Ukrainie, ale wyparcie Stanów Zjednoczonych na Ukrainie.
Światowe rynki spodziewają się na dniach porozumienia między USA a Rosją. Jeśli do niego dojdzie, Europejczycy będą musieli samotnie bronić Ukraińców i samych siebie przed jeszcze groźniejszym Władimirem Putinem.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow zapewnia, że ukraińscy żołnierze nie dostali się w okrążenie w obwodzie kurskim.
Po zmianie polityki zagranicznej USA rosyjscy urzędnicy zachowują się tak, jakby powrót zachodnich firm do Rosji był pewny i już ustawiła się kolejka chętnych. To jedynie propaganda. Wśród 60 największych firm, które opuściły federację po agresji na Ukrainę, żadna nie deklaruje chęci powrotu.
Węgierska partia rządząca Fidesz złożyła w parlamencie ustawę zakazującą organizowania w Budapeszcie parady równości.
Litewska Prokuratura Generalna skierowała do sądu akt oskarżenia ws. o podpalenie sklepu IKEA w Wilnie 9 maja 2024 roku - informuje litewski nadawca LRT. Litewska prokuratura podała też, że to Rosjanie stoją za podpaleniem Centrum Marywilska 44 w Warszawie.
Rebelianci Huti, którzy od 2014 roku uczestniczą w wojnie domowej w Jemenie i którzy walczą z uznawanym przez społeczność międzynarodową rządem tego kraju, poinformowali o kolejnych atakach Stanów Zjednoczonych wymierzonych w cele w Jemenie.
Sąd w Gruzji uznał byłego prezydenta kraju, Micheila Saakaszwilego, za winnego nielegalnego przekroczenia granicy i skazał go na 4,5 roku więzienia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas