Aktualizacja: 22.11.2024 01:00 Publikacja: 16.04.2023 09:46
Marcin Duma, CFO Fundacji IBRiS
Foto: Szymon Sikora
Z badań wynika, że ok. jedna czwarta Polaków regularnie przeznacza co najmniej godzinę dziennie na aktywność fizyczną. Ponad połowa z tych osób wybiera długie spacery, ale już na drugim miejscu znalazł się rower z 28 proc. wskazań. Do tego 78 proc. Polaków deklaruje, że w ciągu ostatniego roku jeździło na rowerze. – I to wyraźny wzrost w porównaniu do badania, które przeprowadziliśmy w 2016 roku - podkreśla Marcin Duma, CFO Fundacji IBRiS.
Rower jako środek transportu, narzędzie wspierające zdrowie oraz promujące ekologię - takie były główne tematy 5th Polish Bicycle Summit.
Po zauważalnym boomie na hulajnogi w latach 2021–2022 do łask wróciły miejskie rowery publiczne. Tylko w ciągu ostatniego roku ich liczba w Polsce wzrosła o niemal 29 proc., z poziomu 21 tys. w 2023 r. do niemal 28 tys. w br.
Górnośląsko- -Zagłębiowska Metropolia jako jedyna w Polsce zbudowała swój system miejskich wypożyczalni rowerów jako równoważny element transportu publicznego.
Rowerowe połączenie Berlina ze Szczecinem, a następnie z Kołobrzegiem stanie się kompletnym szlakiem i nowym produktem turystycznym w regionie.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Trzykrotne zwycięstwo Białej Podlaskiej w rowerowym wyścigu o tytuł Rowerowej Stolicy Polski to fenomen. Maluchy ze żłobków, uczniowie, seniorzy, grupy powstałe w instytucjach i zakładach pracy – w czerwcu już po raz trzeci rowerowa społeczność miasta wykręciła rekord: tym razem to 1 mln 441 tys km!
Niemal co szósty mieszkaniec świata chciałby na stałe przenieść się za granicę. W Afryce Subsaharyjskiej marzy o tym ponad jedna trzecia badanych. I coraz więcej osób próbuje te marzenia zrealizować.
Pracownicy nad Wisłą częściej deklarują poczucie dobrostanu i stabilności zawodowej niż ogół badanych na świecie, choć są nieco mniej zadowoleni z szefów i mniej pewni pracy.
Rower jako środek transportu, narzędzie wspierające zdrowie oraz promujące ekologię - takie były główne tematy 5th Polish Bicycle Summit.
Dlaczego Donald Trump pokonał Kamalę Harris i ponownie został wybrany prezydentem USA? Czego najbardziej chcieli Amerykanie? Czy podczas kampanii w Stanach Zjednoczonych doszło do „efektu yaris”? Wynik wyborów prezydenckich w USA w rozmowie z Michałem Kolanką komentował Marcin Duma, szef IBRiS-u.
Największy lęk budzi w nas możliwość przeniesienia się konfliktu zbrojnego z Ukrainy do Polski – rok wcześniej ta obawa była dopiero na szóstej pozycji. To m.in. efekt wojny hybrydowej i polityki międzynarodowej.
Rower jako środek transportu, wspierający zdrowie oraz promujący ekologię – to główne tematy piątej edycji Polish Bicycle Summit, zorganizowanego przez „Rzeczpospolitą Życie Regionów”.
W niektórych aglomeracjach już się skończył lub zaraz się skończy sezon rowerów miejskich. W części miast można jednak wypożyczać jednoślady przez cały rok.
W trzecim odcinku podcastu „Pałac Prezydencki” Michał Kolanko rozmawia z Marcinem Dumą, prezesem pracowni badawczej IBRIS, o nadchodzącej kampanii prezydenckiej. Analizują przygotowania głównych partii, możliwy wpływ na kampanię wyborów w USA oraz szanse na pojawienie się trzeciej siły w wyścigu o Pałac Prezydencki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas