Aktualizacja: 22.02.2025 15:12 Publikacja: 16.04.2023 09:46
Marcin Duma, CFO Fundacji IBRiS
Foto: Szymon Sikora
Z badań wynika, że ok. jedna czwarta Polaków regularnie przeznacza co najmniej godzinę dziennie na aktywność fizyczną. Ponad połowa z tych osób wybiera długie spacery, ale już na drugim miejscu znalazł się rower z 28 proc. wskazań. Do tego 78 proc. Polaków deklaruje, że w ciągu ostatniego roku jeździło na rowerze. – I to wyraźny wzrost w porównaniu do badania, które przeprowadziliśmy w 2016 roku - podkreśla Marcin Duma, CFO Fundacji IBRiS.
Polska może zostać liderem infrastruktury rowerowej w Europie, ale potrzebuje strategii, specustawy rowerowej i lepszej współpracy administracji – to wnioski z debaty zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. „Rzeczpospolita” była partnerem wydarzenia.
Rower jako środek transportu, narzędzie wspierające zdrowie oraz promujące ekologię - takie były główne tematy 5th Polish Bicycle Summit.
Po zauważalnym boomie na hulajnogi w latach 2021–2022 do łask wróciły miejskie rowery publiczne. Tylko w ciągu ostatniego roku ich liczba w Polsce wzrosła o niemal 29 proc., z poziomu 21 tys. w 2023 r. do niemal 28 tys. w br.
Górnośląsko- -Zagłębiowska Metropolia jako jedyna w Polsce zbudowała swój system miejskich wypożyczalni rowerów jako równoważny element transportu publicznego.
Rowerowe połączenie Berlina ze Szczecinem, a następnie z Kołobrzegiem stanie się kompletnym szlakiem i nowym produktem turystycznym w regionie.
W jubileuszowej edycji najważniejszych europejskich targów turystyki rowerowej i pieszej Polskę reprezentowało siedem regionów. Odwiedzający polskie stoisko mogli odbyć wirtualną podróż po szlakach rowerowych wschodniej Polski i obejrzeć filmy promocyjne w kinie 5D.
Zamiast wysyłać siły lądowe do Ukrainy i narażać się na wiele problemów, niemal w każdej chwili możemy rozpocząć misję patrolowania ukraińskiej przestrzeni powietrznej z terytorium Polski. Muszą być jednak spełnione pewne warunki.
W najnowszym odcinku podcastu „Pałac Prezydencki”Michał Kolanko rozmawia z Marcinem Dumą, prezesem IBRiS, o wpływie międzynarodowych napięć na polską scenę polityczną. Poruszają temat lęków społecznych, kampanii prezydenckiej i potencjalnego przełamania duopolu PiS-PO. „Nic nie trwa wiecznie” – mówi Duma.
Sondaże partyjne są dziś przede wszystkim ważne w kontekście mobilizacji w kampanii prezydenckiej. W lutowym badaniu IBRiS KO jest na pierwszym miejscu. Trzecią siłą nadal jest Konfederacja. Co jeszcze z tego badania wynika?
Chociaż od kilku lat przybywa pracujących emerytów, to większość osób w wieku przedemerytalnym nie planuje wydłużenia aktywności zawodowej – wynika z nowego badania, do którego dotarła „Rzeczpospolita”.
Nie przypominam sobie – a od ponad 20 lat bardzo uważnie śledzę to, co się dzieje w sondażach – żeby praktycznie wszystkie sondażownie w Polsce brały pieniądze od Platformy Obywatelskiej albo od rządu i były tak mocno związane z jedną stroną sceny politycznej - stwierdził Adam Bielan, europoseł PiS.
Polacy są dosyć zadowoleni z usług swoich banków, wystawiając ogólną ocenę 75 pkt na 100 pkt możliwych – wynika z najnowszej edycji badań prowadzonych przez ARC Rynek i Opinia. Najbardziej docenianym bankiem okazuje się obecnie VeloBank.
- Postrzegamy tę wojnę jako pewną barierę dla tego, abyśmy wrócili do czasów bezpieczniejszych, stabilniejszych, gdy żyło nam się dostatniej - mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” prezes IBRiS Marcin Duma.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas