Park Centralny w Gdyni coraz bliżej

Miasto ogłosiło właśnie przetarg na budowę parku Centralnego wraz z parkingiem na ok. 270 miejsc postojowych. Nazwa nie jest przypadkowa, bo pod względem lokalizacji, wyglądu i funkcjonalności kojarzyć się ma z Central Parkiem w Nowym Jorku. Władze miasta liczą też, że mieszkańcy Gdyni pokochają nowy park tak, jak swój uwielbiają nowojorczycy. Ma więc być jednocześnie nowoczesny, z piękną, małą architekturą, ścieżkami do biegania i miejscami aktywnego wypoczynku, ale też opływający zielenią i ciszą, gdzie można odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku. Koszt budowy to ok. 35 mln zł.

Pabianice inwestują w linię tramwajową

Kompleksowa modernizacja linii tramwajowej 41 w Ksawerowie i Pabianicach, czyli jednego z odcinków Łódzkiego Tramwaju Metropolitalnego, ma kosztować nawet 146 mln zł. Większość tej kwoty pokryją fundusze unijne – 87,3 mln zł, ale miasta mają dołożyć ze swojej kieszeni w sumie prawie 60 mln zł. Projekt przewiduje m.in. budowę 8,7 km nowego torowiska, nowe przystanki, 1,5 km trasy dla rowerów i przebudowę ul. Zamkowej (wraz z budową tram-buspasa). Obecnie trwa przetarg na wykonawcę tej dużej inwestycji.

Sulęcin ze zmodernizowaną stacją uzdatniania wody

Mieszkańcy aglomeracji Sulęcin (Sulęcin z Ostrówkiem, Długoszyn, Ostrów, Brzeźno, Żubrów) mają zyskać wodę odpowiedniej jakości, ilości i pod odpowiednim ciśnieniem – to cel rozbudowy i modernizacji stacji uzdatniania wody. W ramach projektu przewidziano też wyposażenie mieszkańców w infrastrukturę umożliwiającą odbiór i oczyszczanie ścieków komunalnych zgodnie z obowiązującymi wymogami. Inwestycja, na którą obecnie trwa przetarg, to jeden z kontraktów w ramach większego projektu proekologicznego o wartości 46 mln zł.