Kraków, Żywiec
Na 50 najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast aż 36 znajduje się w naszym kraju. Wśród 20 liderów tej niechlubnej statystyki 16 miejscowości położonych jest w Polsce – wynika ze statystyk WHO.
To zatrważające dane. Badania pokazują, że 72 proc. rodzimych miast nie spełnia unijnych celów w zakresie jakości powietrza. Najgorzej jest w Opocznie, Żywcu, Rybniku, Pszczynie i Krakowie. Nie dziwi więc, że – według raportu „Air quality in Europe", sporządzonego przez Europejską Agencję Środowiska (EEA) – w 2018 r. znaleźliśmy się w gronie krajów o największym stężeniu szkodliwych substancji w powietrzu. Statystyki wskazują, że w 2015 r. z powodu smogu przedwcześnie zmarło ok. 45 tys. osób, czyli kilkunastokrotnie więcej niż zginęło w wypadkach samochodowych.
Kraków zaangażował się do walki z tym narastającym problemem. Miasto jest partnerem inicjatywy Smogathon, która zrzesza i nagradza najlepsze rozwiązania przyczyniające się do zmniejszenia poziomu smogu i innych zanieczyszczeń w powietrzu za pomocą innowacji i technologii. Międzynarodowy konkurs skierowany do startupów, naukowców i wszystkich osób, którym zależy na poprawie jakości powietrza, został zakończony tydzień temu.
W konkursie wzięło udział kilkadziesiąt startupów z całego świata. Przed krakowskim finałem rywalizowały podczas eliminacji w Pekinie, New Delhi, Sao Paulo, Berkeley, Londynie i Katowicach. Z 12 najlepszych zespołów (m.in. z USA, Chin, a nawet Ugandy) wyłoniono finałową szóstkę. Ostatecznie wygrał (zgarniając nagrodę 15 tys. dol.) indyjsko-amerykański Takachar. To projekt, który ma na celu rozwiązać problem nieefektywnego spalania biomasy i przekształcenia jej w paliwo. Startup opracował rozwiązanie, które polega na zwęglaniu biomasy, ale w sposób tańszy, niż obecnie robi się to w procesach przemysłowych. Nowa metoda ma być przystępna cenowo i dostępna dla przeciętnego użytkownika. Vidyut Mohar, współtwórca Takachar, przekonuje, że dzięki temu projektowi rolnicy będą mogli nie tylko ograniczyć problem spalania biomasy i zatruwania środowiska, ale nawet zyskać dodatkowe źródło przychodu, sprzedając paliwo w postaci przerobionej biomasy.
Ciekawą propozycję na walkę z zanieczyszczonym powietrzem mają Indrio Technologies z Doliny Krzemowej, zdobywca drugiej nagrody, a także zespół Pi Green Tech Solutions z Indii, który również znalazł się na podium Smogathonu. Tę pierwszą firmę założyło dwóch doktorów Uniwersytetu Stanforda. Opracowali oni urządzenie, które umożliwia redukcję zanieczyszczeń związanych głównie z tlenkami azotu. Opiera się ono o laserowe sensory.