W rankingu „Innowacyjny samorząd" doceniliśmy te miasta i gminy, które wprowadziły w życie oryginalne projekty wychodzące poza to, o co pytaliśmy w ankiecie. Tak się złożyło, że takie inicjatywy zgłosiły wyłącznie duże miasta. I to te z czołówki rankingu. Tym samym potwierdziły, że zasługują na miano liderów innowacyjności. Bo nie tylko realizują ciekawe pomysły, ale też nie zapominają o promowaniu ich.
Za najbardziej rzutkie działania, takie jak teleopieka nad starszymi osobami czy stworzenie platformy pośrednictwa pracy, przyznaliśmy kilku miastom po dodatkowym punkcie. Pozwoliło to im wspiąć się jeszcze wyżej w rankingu. Przetasowania nastąpiły w pierwszej dziesiątce.
Poznań, zwycięzca rankingu (zdobył w sumie 23 punkty), zyskał dodatkowy punkt za portal „Poznań daje pracę". Prowadzona przez urząd miasta akcja trwała od 21 listopada 2012 r. do 31 marca 2013 r. W kampanii wzięło udział 40 firm, które zamieściły łącznie 347 ofert pracy. Odpowiedziały na nie 1172 osoby. Zatrudniono 81 specjalistów, co zdaniem samorządowców jest sporym sukcesem. Kampania kosztowała 700 tys. zł.
– Bardzo ważny jest efekt wizerunkowy. Daliśmy sygnał, że Poznań rozmawia z inwestorami. Cieszy nas, że środowisko biznesowe to dostrzegło – stwierdził prezydent miasta Ryszard Grobelny, podsumowując akcję.
Opieka nad starszymi
Innowacyjnym projektem zaskoczyło nas Świnoujście, które zgłosiło... plażę dla zwierząt. Kilka lat temu była to nowość w Polsce. Teraz jest już kilkanaście plaż, na które wolno wchodzić z psami, m. in. w Gdyni, Białogórze, Kołobrzegu. Jednak żadna inna gmina nie wymieniła plaży jako innowacji. Tak więc kapituła rankingu, mimo początkowych wątpliwości, zdecydowała się uwzględnić tę inicjatywę.