Aktualizacja: 17.06.2015 17:11 Publikacja: 17.06.2015 16:11
Aula UAM to jedna z najlepszych sal koncertowych w Poznaniu. Poza cyklicznymi koncertami muzyki poważnej Filharmonii Poznańskiej odbywają się tutaj koncerty jazzowe, imprezy Uniwersyteckie oraz duże koncerty muzyki rozrywkowej.
Foto: fotoportal.poznan.pl/Radosław Maciejewski
Park Cytadela to największy park Poznania. Zbudowany został w latach 1963-1970 na terenie dawnego Fortu Winiary. Nadano mu nazwę: Park-Pomnik Braterstwa Broni i Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. W 1992 roku zmieniono nazwę na Park Cytadela. W 2008 roku park wraz z innymi częściami miasta został uznany za pomnik historii.
Foto: fotoportal.poznan.pl/Dariusz Krakowiak
Wzniesiony przez Przemysła II, następnie wielokrotnie rozbudowywany. Zamek Przemysła był świadkiem wielu wydarzeń historycznych. Został częściowo zniszczony w czasie wojny północnej, popadł w ruinę. Odbudowany został w latach 1958-59 i 2010-2013.
Foto: fotoportal.poznan.pl/Dariusz Krakowiak
W zabytkowym budynku, w sercu poznańskiego Starego Miasta, mieści się szkoła o kameralnej, artystycznej atmosferze, jedyna w Poznaniu i całym regionie Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Olgi Sławskiej - Lipczyńskiej przy ul. Gołębiej 8 w Poznaniu.
Foto: fotoportal.poznan.pl/Ewa Koch
Most Teatralny w Poznaniu nazywany jest przez mieszkańców Teatralką. Położony jest na terenie Dzielnicy Cesarskiej, w bliskim sąsiedztwie Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki. Wzniesiony został w 1908 roku. Zniszczono go podczas II wojny światowej, dawny wygląd odzyskał w 1995 roku.
Foto: fotoportal.poznan.pl/Piotr Skórnicki
Plac Wolności w Poznaniu znajduje się na zachód od średniowiecznej części miasta.
Foto: fotoportal.poznan.pl/Przemysław Dudziński
Aleje Karola Marcinkowskiego w Poznaniu to reprezentacyjna ulica w samym centrum miasta. Przebiega na osi północ-południe, od ul. Solnej na północy do ul. Święty Marcin na południu.
Foto: fotoportal.poznan.pl/Radosław Maciejewski
Biblioteka została zbudowana w latach 1822-1828 zgodnie z pomysłem hrabiego Edwarda Raczyńskiego. Obecnie w budynku mieści się dyrekcja, księgozbiór specjalny oraz odbywają się wystawy czasowe.
Foto: fotoportal.poznan.pl/Radosław Maciejewski
Pomnik zbudowany ku czci bohaterów Armii „Poznań”. Odsłonięty został w Poznaniu 1 września 1982 roku w 43. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Foto: fotoportal.poznan.pl/Radosław Maciejewski
Warszawa w Poznaniu
Foto: fotoportal.poznan.pl/Radosław Maciejewski
Aula UAM to jedna z najlepszych sal koncertowych w Poznaniu. Poza cyklicznymi koncertami muzyki poważnej Filharmonii Poznańskiej odbywają się tutaj koncerty jazzowe, imprezy Uniwersyteckie oraz duże koncerty muzyki rozrywkowej.
Foto: fotoportal.poznan.pl/Waldemar Andrzej Jóźwiak
Hotel Rzymski to trzygwiazdkowy hotel w centrum Poznania znajdujący się przy al. Karola Marcinkowskiego 22. Hotel funkcjonuje w budynku, w którym w latach 1840-1910 istniał hotel de Rome, a po II wojnie światowej Hotel Poznański.
Foto: fotoportal.poznan.pl/Waldemar Andrzej Jóźwiak
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Foto: fotoportal.poznan.pl/Waldemar Andrzej Jóźwiak
Dworzec Letni to zabytkowy obiekt w Poznaniu, który wybudowany został w 1902 roku. Prywatny, luksusowy dworzec kolejowy wzniesiony specjalnie dla cesarza Wilhelma II z myślą o wizytach w Poznaniu niemieckiej rodziny panującej. Powstanie dworca cesarskiego w Poznaniu związane było z przekształcaniem go w miasto-rezydencję niemieckiej głowy państwa i podniesieniem miasta do rangi jednej ze stolic cesarskich Rzeszy.
Foto: fotoportal.poznan.pl/Zed
Wystarczy cofnąć się o dekadę, by zauważyć diametralne zmiany w bieżącym obrazie regionów Polski. Środki z funduszy europejskich i budżetu państwa stały się kołem zamachowym inwestycji infrastrukturalnych.
Szeroko pojęta energia odnawialna, gospodarka w obiegu zamkniętym, elektromobilność, różne projekty i inwestycje.
Bogdan Białowąs przejął 14 listopada obowiązki prezydenta miasta Tychy. Ten fotel będzie zajmował do przyszłorocznych wyborów samorządowych. Na swoich komisarzy wciąż czekają m.in. Sopot czy Inowrocław.
Z okazji ćwierćwiecza województwa dolnośląskiego obchody przypadającego 16 października święta regionu zostały rozszerzone na cały miniony miesiąc. Bardzo wiele wydarzeń związanych było z turystyką.
Konferencja „Miasta. Ludzie. Przyszłość” odbędzie się 10 października 2023 r. w Warszawie i poświęcona będzie szeroko pojętej tematyce zrównoważonego rozwoju miast.
Już w październiku Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej uruchomi inkubator przedsiębiorczości triQube, który będzie oferował efektywne wsparcie mikro-, małym i średnim przedsiębiorstwom z regionu.
Diamentowe Planety w rękach liderów zrównoważonego rozwoju branży chemicznej, czyli wielki finał programu BASF dla klientów „Razem dla Planety”.
W jednym ze sklepów, znajdujących się w poznańskiej galerii handlowej Avenida, doszło do pożaru. Ewakuowano 500 osób.
W piątek w południe otwarto koperty z ofertami dostawy komputera kwantowego dla Polski, finansowanego przez powołaną na szczeblu unijnym instytucję EuroHPC Joint Undertaking.
Instalacje termicznego przetwarzania odpadów znalazły się w centrum uwagi biznesu i samorządowców. Okazją stał się jubileusz zakładu w Poznaniu.
Choć do Bożego Narodzenia pozostało jeszcze ponad pięć tygodni, w wielu miastach widać już przygotowania do nich. Montowane są świąteczne iluminacje. Ustawiane i ubierane są miejskie choinki. Ich uroczyste odpalenie większość samorządów planuje na przełomie listopada i grudnia.
Samorządy zwiększają zakupy miejskich ekologicznych autobusów. Jak wynika z raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) i firmy JMK Analizy Rynku Transportowego, po trzech kwartałach 2023 r. udział zeroemisyjnych autobusów w łącznych zakupach wszystkich pojazdów wyniósł 35,7 proc.
W ubiegłym roku największe miasta odwiedziło wyjątkowo dużo turystów. W tym roku bite są kolejne rekordy.
Władze Warszawy chcą rozszerzyć strefę płatnego parkowania. Już w środę rozpoczynają się konsultacje z mieszkańcami w tej sprawie. Strefy powiększają też inne miasta.
Ile powinien kosztować rogal świętomarciński, o to kłócą się wielkopolscy piekarze z sieciami handlowymi. Nadciąga tsunami słodkich wypieków, o tej porze roku zjemy ok 600 ton rogali świętomarcińskich.
Słaby popyt, zmiana strategii, nowy koncept – przyczyny wycofania z oferty modeli samochodów są różne. Tu znajdziesz wszystkie wycofane w najbliższym czasie z produkcji modele aut.
Rozwiązania dotyczące opóźnionych płatności mają poprawić relacje między firmami i między nimi a administracją publiczną – mówi Róża Thun, europosłanka, Polska 2050/Renew Europe.
Najczęściej młodzi kradną towar w sklepach, ale zdarza się również, że samochody.
Irański reżyser Jafar Panahi, który ma zakaz pracy w swoim kraju, pokazuje nakręcony potajemnie kolejny film.
Jedyny zatrudniony na danym stanowisku nie wywalczy dodatkowych pieniędzy, powołując się na rzekomo lepszą sytuację osób na niższych posadach.
Spółka łagodzi stanowisko co do daty odejścia od węgla i nie przesądza, że stanie się to już za 12 lat. Wskazuje jednak, że elektrownie węglowe bez nowego mechanizmu wsparcia będą wówczas nierentowne.
Publikacja listy importerów zboża niczego nie wyjaśniła, bo nadal nie wiemy, kto sprowadzał zboże techniczne, a zboże konsumpcyjne firmy sprowadzały zupełnie legalnie.
Wojewódzki konserwator zabytków w Łodzi nie zgodził się, aby Stowarzyszenie Wizna 1939 przebadało miejsce, gdzie być może znajdują się szczątki majora Hubala.
Prawo i Sprawiedliwość straciło władzę przez zupełne ignorowanie kwestii ekologicznych. Czy się to komu podoba czy nie, kwestie ekologiczne będą zajmowały coraz więcej miejsca w debacie wyborczej. Ugrupowania, które nie poświęcą im uwagi, będą musiały żegnać się z władzą. Albo z mrzonką o niej.
Nawet niezależni socjologowie przyznają, że znaczna większość obywateli Rosji uważa, iż należy walczyć z Ukrainą.
– Nie było w naszych działaniach paniki, tylko refleksje po porażkach – mówi „Rz” trener Igi Świątek Tomasz Wiktorowski.
Desperacka próba ratowania nagrody Grand Press przypomina festiwal w Opolu sprzed kilku lat, kiedy z uczestnictwa w imprezie po kolei rezygnowały gwiazdy. W końcu wydarzenie doszło do skutku, ale utraconego prestiżu nie udało się odzyskać.
Rosja zaciska pasa i przygotowuje się na długą kampanię wojenną. Ukraina zaś nie poradzi sobie bez wielomiliardowej pomocy finansowej ze strony Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej.
Prawie co czwarty pracodawca z branży automotive zamierza w najbliższych miesiącach zwiększyć liczbę pracowników, stawiając jednocześnie na rozwój nowych technologii, bo większość firm narzeka na niedobór kandydatów do pracy.
Ze sprzedaży ubezpieczeń banki zebrały w pierwszej połowie tego roku o 9 proc. więcej składki niż przed rokiem. Było to jednak wyraźnie mniej niż dwa lata temu.
NewConnect w ostatnich kilkunastu miesiącach radzi sobie znacznie gorzej niż główny parkiet. Impulsem do ożywienia mogą być zmiany regulacyjne.
W III kwartale wydatki konsumpcyjne gospodarstw domowych podskoczyły o ponad 2 proc., najbardziej od I kwartału 2022 r., a to dopiero początek odbicia popytu. Na dłuższą metę będzie to utrudniało sprowadzenie inflacji do celu NBP.
Sejmowa koalicja zaliczyła pierwszą poważną wpadkę, wrzucając do projektu ustawy o zamrożeniu cen energii, przepisy o OZE. To styl PiS, z którym obiecywano walczyć - twierdzą eksperci.
Aby odwrócić proces utraty różnorodności biologicznej, konieczne jest wyjście poza ochronę przyrody i odważne dążenie do odbudowy zasobów przyrodniczych – pisze europejski komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa
COP28 w Dubaju stanowi kamień milowy w trwających wysiłkach na rzecz zwalczania zmian klimatu i zapewnienia, by skutki tych zmian, takie jak fale upałów, powodzie, utrata różnorodności biologicznej i środków do życia, były jak najbardziej ograniczone.
Zmiany w strukturach lokalnych partii Kaczyńskiego to część przygotowań do kolejnych wyborów w 2024 roku.
Biegli zbadali 158 dokumentów z teczki agenta „Bolka” i porównali je ze 140 dokumentami, które osobiście sporządził lub podpisał Lech Wałęsa – stąd oskarżenie b. prezydenta.
Coraz więcej polityków i ekspertów argumentuje, że powinno się odejść od obowiązującej do tej pory zasady, że wszystkie profity z członkostwa w UE przychodzą dopiero w momencie, gdy kraj staje się formalnie członkiem Wspólnoty.
Przez nieuczciwych lekarzy i aptekarzy pacjenci będą mieli problem z wykupieniem leków recepturowych i psychotropowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas