Ma to nastąpić m.in. poprzez wzmocnienie dostępności komunikacyjnej województwa, podniesienie konkurencyjności, poprawę stanu środowiska naturalnego, ale też przeciwdziałanie bezrobociu i podnoszenie poziomu edukacji. Pieniądze z nowego programu trafią przede wszystkim na obszary: gospodarki, transportu, e-usług publicznych, edukacji, rynku pracy, ochrony środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego oraz odnawialnych źródeł energii.
W przypadku gospodarki chodzi o wzmocnienie jej innowacyjności i konkurencyjności oraz rozwój przedsiębiorczości. Będzie na te cele można wydać prawie 400 mln euro.
W przypadku transportu chodzi o poprawę dostępności autostrady i dróg ekspresowych, a także zwiększenie wewnątrzregionalnej dostępności głównych miast.
Specjalizacje regionu
W regionalnej strategii innowacji województwa na lata 2014–2020 wybrano dwie tzw. inteligentne specjalizacje wiodące: lotnictwo i kosmonautykę oraz jakość życia, a także jedną inteligentną specjalizację wspomagającą: to informatyka i telekomunikacja.
Wybór przemysłu lotniczego i kosmicznego jest uzasadniony potencjałem naukowo-badawczym i edukacyjnym regionu. Województwo charakteryzuje m.in. wysoko rozwinięty przemysł lotniczy, o długich tradycjach, z kapitałem zagranicznym, jak również rozwinięte szkolnictwo wyższe oraz istotne dla rozwoju regionu kierunki badań i edukacji na politechnice i Uniwersytecie Rzeszowskim. Na Podkarpaciu koncentruje się ok. 90 proc. krajowej produkcji przemysłu lotniczego.