Do organizatora akcji – Powiatowego Urzędu Pracy w Rzeszowie – wpłynęło prawie sto wniosków.
– Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem. Wnioski przechodzą teraz ocenę formalną i merytoryczną – mówi „Rzeczpospolitej" Marta Wiśniowska, koordynator projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie rzeszowskim".
Czym chcą się zajmować młodzi bezrobotni? Z analizy wynika, że dużą popularnością cieszą się m.in. handel detaliczny oraz budowlanka. Pojawiły się zgłoszenia dotyczące działalności artystycznej (fotografia, wideofilmowanie) i związanej z fizjoterapią.
– Wpływają wnioski przemyślane, dopracowane, z dołączonymi przykładami wykonanych prac i oświadczeniami o współpracy od przyszłych odbiorców – mówi koordynatorka projektu.
To w dużej mierze zasługa współpracy z doradcami zawodowymi, którzy opracowują plany wraz z młodymi biznesmenami.
– Doradcy pomagają kandydatom uświadomić sobie, jakie mają cechy osobowości, wzmacniają u nich motywację i wiedzę o tym, jak skutecznie prowadzić firmę – tłumaczy Wiśniowska.
Uczestnikami projektu mogą zostać osoby od 18 do 29 lat zarejestrowane jako bezrobotne, nieuczestniczące w kształceniu ani szkoleniu. Projekt jest skierowany także m.in. do osób niepełnosprawnych.