Aktualizacja: 03.03.2016 16:38 Publikacja: 03.03.2016 16:38
Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski
Większość województw w Polsce ma jeden silny ośrodek metropolitalny. Pozwala to stolicom regionów podejmować walkę konkurencyjną, np. o inwestycje, firmy, miejsca pracy czy kapitał ludzki, z innymi ośrodkami, także tymi zagranicznymi.
Województwo lubuskie ma dwie stolice, z których nie da się stworzyć jednej metropolii, ze względu na dzielącą ich odległość – ok. 120 km (by stały się wspólnym obszarem funkcjonalnym potrzeba by metropolii na miarę Londynu). Nikt też w województwie nie myśli, by któreś miasto – Zielona Góra lub Gorzów Wielkopolski – miało przejąć dominującą rolę. Choć obie stolice niewątpliwie konkurują ze sobą, ewentualna otwarta wojna o palmę pierwszeństwa nikomu by zapewne nie przyniosła korzyści. Brak silnego ośrodka metropolitalnego powoduje jednak, jak zauważają władze województwa lubuskiego, że „region ma ograniczoną zdolność podejmowania konkurencji w niektórych obszarach, wymagających dużych i dynamicznych miast metropolitalnych".
Rusza nowa akcja zachęcająca do wsparcia regionu dotkniętego powodzią. Tym razem samorząd województwa i regionalne atrakcje jednoczą siły w apelu: wspieraj Dolny Śląsk, by nie dotknęła go kolejna dramatyczna w skutkach fala odwołanych rezerwacji.
Pierwszy całkowicie elektryczny model Suzuki został właśnie zaprezentowany w Mediolanie. Produkcja e VITARY rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a zapewne latem zobaczymy pierwsze egzemplarze na naszych drogach.
Finanse, zmiany demograficzne i ekologia – to największe wyzwania dla włodarzy miast w zaczynającej się kadencji. Nowo wybrani prezydenci i burmistrzowie przedstawiali swoje strategie na rozwój i zarządzanie miastami w trudnych czasach.
Kraków – stolica polskiej kultury, miasto pełne cennych zabytków i unikatowych zbiorów, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO, jest dziś ważną europejską metropolią, która nie tylko w twórczy sposób prezentuje swoje tysiącletnie dziedzictwo, ale potrafi je łączyć z duchem nowoczesności, otwartością na innowacje, troską o zrównoważony rozwój i dbałością o jakość życia mieszkańców.
Prawie 1000 żeglarzy i żeglarek weźmie udział w żeglarskim festiwalu Gdynia Sailing Days. Ta jedna z najważniejszych imprez regatowych w północnej Europie rozpocznie się w piątek 28 czerwca i potrwa do 21 lipca.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Krótki wypoczynek od codziennych obowiązków połączony ze sportem i zwiedzaniem to wyczekiwany przez wielu sposób na spędzenie wiosennych weekendów.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Ważąca zaledwie osiem kilogramów skrajnie wygłodzona trzyletnia dziewczynka trafiła w bardzo ciężkim stanie do szpitala w Zielonej Górze. Sprawą zajmuje się prokuratura.
Licealiści, uczniowie techników i szkół branżowych z Olsztyna od września będą mogli korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej. W Gorzowie takie rozwiązania wprowadzą najpóźniej we wrześniu przyszłego roku – ogłosił Jacek Wójcicki, prezydent miasta.
Po portach lotniczych w Warszawie, we Wrocławiu, w Katowicach i Poznaniu trzy kolejne - w Modlinie, Radomiu i Zielonej Górze - zainstalowały paczkomaty In Post.
Mimo wysiłków lekarzy nie udało się uratować życia 19-dniowego noworodka, który w środę w stanie krytycznym trafił do szpitala w Gorzowie Wielkopolskim. Prokuratura bada, w jakich okolicznościach dziecko doznało tak poważnych obrażeń, jego rodzice i babcia zostali zatrzymani.
W gorzowskiej strefie kibica doszło do bójki po meczu Turcji z Gruzją. Pobili się fani obu reprezentacji.
W kilku miastach doszło do niespodzianek w II turze wyborów samorządowych. Wieloletni burmistrzowie i prezydenci oddają władzę po wielu kadencjach. - To pokazuje, że wyczerpała się formuła wieloletnich gospodarzy miast. Mieszkańcy chcą po prostu zmian – uważa dr Anna Makuch, politolog.
Stilon Gorzów przejmie licencję na występy w PlusLidze od Cuprum Lubin. Idea zbudowania siatkówki w niewielkim, dolnośląskim mieście umarła śmiercią naturalną.
W II turze wyborów prezydenckich w Gorzowie Wielkopolskim mierzyli się ze sobą dotychczasowy prezydent miasta, Jacek Wójcicki, startujący z własnego komitetu, oraz Piotr Wilczewski z PO, radny Koalicji Obywatelskiej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas