– Do Okręgu Zielonogórskiego Związku Polskich Artystów Plastyków należy około 90 osób z całego Lubuskiego, mieszkających w Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim i innych miejscowościach – mówi „Rzeczpospolitej" jego prezes Robert Tomak. – Miasto bardzo nam pomaga i wspiera. W Zielonej Górze prowadzimy związkową galerię PRO ARTE. Współpracujemy z Zielonogórskim Ośrodkiem Kultury i razem będziemy po raz drugi organizować ogólnopolski konkurs na plakat winobraniowy.
Rozwojowi artystycznego środowiska w Lubuskiem sprzyja działający na Uniwersytecie Zielonogórskim Instytut Sztuk Wizualnych (początek dał mu Instytut Wychowania Plastycznego, powołany w 1991 r. przy Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Tadeusza Kotarbińskiego). Z tej uczelni wywodzi się już sporo artystów znanych w całej Polsce, m.in. Sławek Czajkowski ZBIOK, znany ze streetartowych dzieł w kraju i za granicą. A także performerska Grupa Sędzia Główny, czyli Karolina Wiktor i Aleksandra Kubiak (nominowana do nagrody Spojrzenia 2007 – Nagrody Fundacji Deutsche Banku i Narodowej Galerii Sztuki Zachęta), Martyna Krutulska-Krechowicz, ilustratorka i autorka komiksów, którą prezentuje monografia „Polski komiks kobiecy", czy malarz Rafał Wilk, zdobywca Grand Prix w 2005 w konkursie Art & Business na obraz roku.
I w Zielonej Górze, i w Gorzowie nie brakuje miejsc i galerii prezentujących sztukę współczesną. O działalności Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze i Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim pisaliśmy w lutym. Teraz przedstawiamy dwa centra sztuki współczesnej: BWA w Zielonej Górze i Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie, w ramach którego działa Galeria Władysława Hasiora oraz gorzowska Galeria BWA.
Druga kolekcja w kraju
Stała Galeria Władysława Hasiora w gorzowskim Miejskim Ośrodku Kultury to absolutny ewenement. W ubiegłym roku obchodziła 30-lecie istnienia. Była to okazja do wydania albumu poświęconego jej zbiorom i przypomnienia, że galerię założył Jerzy Gąsiorek, wieloletni dyrektor BWA w Gorzowie Wielkopolskim i admirator twórczości artysty, który zorganizował mu dwie wystawy (w 1982 i 1991 r.). W latach 80. BWA dysponowało jeszcze sporymi centralnymi środkami finansowymi, umożliwiającymi zakupy. Dzięki temu gorzowska galeria chlubi się 31 pracami Władysława Hasiora. To druga co do wielkości kolekcja prac artysty w Polsce, po Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem!
– Ten interesujący i spójny zbiór przedstawia wszystkie obszary twórczości Hasiora – ocenia kurator Gustaw Nawrocki. – Najwcześniejsza praca to „Czarne Wodospady" z 1970 r. Mamy też cztery sztandary, obiekty stojące: „Prorok" i „Negocjator", „Pęknięte niebo" i „Napad na Arkadię". Ostatnia z zakupionych prac „Kapliczka Błękitnej Nadziei" pochodzi z 1992 r.