W Parku Logistycznym 7R Logistic Kraków-Kokotów powstanie zakład Teekanne Polska

Teekanne Polska, jeden z największych producentów herbaty w Europie, otworzy zakład mający blisko 6 tys. mkw. w Parku Logistycznym 7R Logistic Kraków-Kokotów.

Publikacja: 10.07.2016 23:00

Budynek dla Teekanne Polska będzie mieć około 6 tys. mkw

Budynek dla Teekanne Polska będzie mieć około 6 tys. mkw

Foto: materiały prasowe

Rynek magazynowy wokół Krakowa raczkuje w porównaniu z innymi zagłębiami logistycznymi w kraju. Traci klientów głównie na rzecz pobliskiego Śląska. A jednak to tu, w Parku Logistycznym Kraków-Kokotów, powstanie herbaciane centrum Teekanne.

Hala na miarę

Inwestycję dla producenta herbat prowadzi spółka 7R Logistic, która buduje już hale na terenie 9-hektarowej działki pod Krakowem. W ramach pierwszego etapu prac, pod koniec 2015 r., został oddany do użytku w tej lokalizacji pierwszy magazyn o powierzchni ponad 13 tys. mkw. W planach są kolejne obiekty w parku, w tym wspomniana hala produkcyjno-magazynowa wraz z zapleczem socjalnym, o łącznej powierzchni 5750 mkw. Budynek typu built-to-suit - czyli wybudowany na zamówienie klienta - będzie położony w pobliżu węzła autostrady A4 oraz drogi S7.

W zawieraniu umowy pomiędzy Teekanne Polska a deweloperem - 7R Logistic - pośredniczyła firma doradcza Cushman & Wakefield. Budowa hali produkcyjnej dla producenta herbat rozpocznie się w trzecim kwartale 2016 roku.

- Ograniczona ilość dostępnych gruntów w obrębie Krakowa, które nadają się pod duże inwestycje, powoduje, że na znaczeniu zyskują tereny gmin sąsiadujących z miastem, np. Skawiny czy Wieliczki. Przykładem jest nasz park, który powstaje w Kokotowie w obrębie Wielickiej Strefy Aktywności Gospodarczej - opowiada Tomasz Lubowiecki, prezes 7R Logistic.

Jeszcze mały rynek

Konrad Jacewicz, negocjator w dziale powierzchni przemysłowych i logistycznych w Cushman & Wakefield, podkreśla, że krakowski rynek magazynowy ma znaczenie regionalne i ograniczoną skalę oddziaływania, choć rośnie powoli w siłę.

- Pod koniec pierwszego kwartału 2016 r. zasoby magazynowe w okolicach Krakowa wynosiły 213 tys. mkw, przy ok. 60 tys. mkw. powierzchni było w budowie - wylicza Konrad Jacewicz. - Transakcji najmu nie było wiele, gdyż umowy podpisano na zaledwie 4 tys. mkw.

Ale w regionie aktywni są praktycznie wszyscy liczący się deweloperzy powierzchni magazynowych. Swoje parki magazynowe postanowili tu ulokować m.in. Goodman (Modlniczka), Panattoni (Skawina), Logicor (Skawina), 7R Logistic (Kokotów) oraz BIK (Biuro Inwestycji Kapitałowych, w granicach administracyjnych Krakowa). - Parki logistyczne tych deweloperów są ulokowane przy głównych węzłach autostrady A4. Praktycznie wszystkie firmy starają się zabezpieczać grunty pod przyszłe inwestycje oraz rozbudowę swoich parków przemysłowych. Aktywnie poszukują nowych terenów - mówi Konrad Jacewicz.

Ocenia, że krakowski rynek magazynowy wydaje się chłonny. Podobnie myśli kilka firm, które budują hale spekulacyjnie - czyli bez podpisanych umów najmu. Np. Goodman ma w budowie - 11,5 tys. mkw., 7R Logistic -13,6 tys. mkw., a Panattoni w Panattoni Park Kraków III - 34,5 tys. mkw.

Jakie szanse mają podkrakowskie hale na udany biznes?

- Na pewno perspektywicznie rynek ten będzie się rozwijał, jednak traci on na rzecz blisko położonego Górnego Śląska, od zawsze związanego z przemysłem produkcyjnym. To na jego terenie krzyżują się bowiem autostrady A1 i A4, co jest istotne dla firm logistycznych - podsumowuje Konrad Jacewicz.

Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego