Wystawa, której kolejne odsłony od lat goszczą w Opolu, złożona jest z prac wyróżnionych w największym i najbardziej prestiżowym konkursie dla fotografów pracujących dla mediów. Jego organizatorem jest Fundacja World Press Photo z Amsterdamu, założona w 1955 roku. Wystawę odwiedzają rocznie ponad 2 mln ludzi w ok. 45 krajach na świecie.
Zasady są niezmienne. Każdego roku niezależne międzynarodowe jury ocenia prace nadesłane przez fotografów prasowych oraz agencje z różnych stron świata.
Na tegoroczny konkurs nadesłano aż 82 951 zdjęć wykonanych przez 5775 fotografów ze 128 krajów. Zdjęcia oceniane były w kilkunastu kategoriach, obejmujących fotografie pojedyncze i cykle. Jury konkursu przyznało nagrody w 8 kategoriach, wśród których są: zdarzenia, ludzie w zdarzeniach, sport, życie codzienne, portret, sztuka, przyroda oraz zdjęcie roku.
Zdjęciem Roku została fotografia wykonana przez australijskiego twórcę Warrena Richardsona, zatytułowana „Nadzieja Nowego Życia".
To czarno-białe, nieostre, wręcz rozmazane zdjęcie: szokuje swoją pierwotnością. Mamy XXI wiek, tymczasem ujawnia walkę o życie, jak w czasach pierwotnych bądź podczas II wojny światowej. Przedstawia mężczyznę, który podaje dziecko w beciku przez otoczony drutem kolczasty płot na granicy serbsko-węgierskiej. Otrzymaliśmy kwintesencje tego, co dla rodzin imigrantów jest walką o ocalenie i dobry los ich samych, ale przede wszystkim ich dzieci.