Rower to nie tylko sposób na aktywny wypoczynek, ale też tani i praktyczny środek komunikacji, z którego mieszkańcy regionu korzystają coraz częściej. W ostatnich latach przy udziale środków z Unii Europejskiej w naszym województwie powstało 700 km tras dla miłośników dwóch kółek – mówi Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.
Urząd Marszałkowski w Poznaniu jest zarządcą wielkopolskiego systemu szlaków rowerowych (WSSR), sieci dziewięciu transregionalnych tras rowerowych o długości ponad 1,7 tys. km. – Według szacunków WSSR stanowi 1/6 wszystkich szlaków rowerowych w regionie – mówi Tomasz Wiktor, dyrektor departamentu sportu i turystyki w urzędzie marszałkowskim. Ponad dziesięć lat temu samorząd województwa przystąpił do wdrażania projektu „GPSwielkopolska" promującego wykorzystanie technologii nawigacji satelitarnej w turystyce. Stworzono tracki (cyfrowe ślady) tras WSSR oraz udostępniono rowerzystom cyfrową mapę topograficzną.
Corocznie z budżetu departamentu sportu współfinansowany jest rozwój infrastruktury. W ub.r. dotowano m.in. budowę zadaszonego miejsca postojowego w Przecławiu w gminie Szamotuły, wsparcie otrzymało Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w Ostrowie Wielkopolskim. Odnowiono czerwony szlak rowerowy Smocza Kraina.
Środki pochodzą też z RPO w ramach poddziałania „Wspieranie strategii niskoemisyjnej". W sumie na ten cel ma pójść 30 mln euro. – Dzięki wsparciu na terenie województwa jest realizowanych 59 projektów – mówi Danuta Sowińska, dyrektor departamentu polityki regionalnej.
Zaplanowano 253 km dróg lub ścieżek rowerowych, 13 km zostało wybudowanych. Najdłużej potrwa budowa Wartostrady w Poznaniu – będzie to droga pieszo-rowerowa w dolinie Warty o długości ponad 13 km.