Jak zwykle dni rozpoczną się od barwnego korowodu w strojach ludowych, który przejdzie ulicami miasta do Amfiteatru im. Czesława Niemena, głównego miejsca prezentacji. Koncerty będą się odbywały również poza Olsztynem, w Ostródzie i Braniewie.
– Jeżdżąc z naszym Zespołem Pieśni i Tańca Warmia, zauważyliśmy, że w wielu krajach nawet małe miejscowości organizują festiwale folkloru – mówi „Życiu Regionów" Artur Chwała, jeden z dyrektorów artystycznych olsztyńskich dni. – Zazdrościliśmy im tego, więc postanowiliśmy powołać własny festiwal. Początkowo dni organizowaliśmy jako zespół Warmia, a po trzech latach firmować zaczęło je miasto. Licząc od tego momentu, mamy już 23. edycję festiwalu! Współpracujemy z C.I.O.F.F – międzynarodowym stowarzyszeniem zespołów ludowych i twórczości ludowej – a także zapraszamy napotkane przez nas zespoły na innych festiwalach, jeszcze inne same się do nas zgłaszają – mówi Artur Chwała.
W tym roku po raz pierwszy Olsztyn będzie gościć Peru i Kanadę – zapowiada dyrektor Chwała. Kraje te reprezentują zespoły Ritmos del Tiempo i Les Esculiers de Lachine.
Inni zagraniczni goście to: Meksyk – Grupo de Danza Folclorica Represenytativo Universidad Autonoma de Queretaro, Serbia – Cultural Artistic Society SEVOJNO, Irlandia – Carney School of Irish Dancing, Indonezja – SMA Labschool Kebayoran Group, i od dawna zaprzyjaźnione z festiwalem Węgry – HARRUCKERN Folkdance Group, i Macedonia – Jonce Hristovski. Jak co roku gospodarzem festiwalu jest działający w Olsztynie Zespół Pieśni i Tańca Warmia prowadzony przez Mariusza Krupińskiego i Artura Chwałę. Zespół ma na koncie wiele sukcesów – jest laureatem nagród na festiwalach i przeglądach w całej Europie. Tradycje tej dziś wielopokoleniowej grupy sięgają lat 50. XX w. Warmia jest inicjatorem różnorodnych imprez folklorystycznych w regionie. W swym repertuarze ma nie tylko tańce i zabawy Warmii i Mazur, ale także tańce z całej Polski.
Z Wielkopolski, z Rydzyny, przyjedzie do Olsztyna Zespół Tańca Ludowego Moraczewo. Z tego samego regionu pochodzi Zespół Pieśni i Tańca MARYNIA z Wronek , który w repertuarze ma polskie tańce narodowe: poloneza, mazura, kujawiaka z oberkiem, krakowiaka oraz tańce, melodie i przyśpiewki szamotulskie, śląskie, lubelskie i rzeszowsko- przeworskie.