O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów

Jaka jest sytuacja finansowa polskich samorządów? Co mówi o kondycji JST najnowszy Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego?

Publikacja: 08.04.2019 13:00

Nz. od lewej: Hanna Wawrowska, autorka i szef „Rzeczpospolita Życie Regionów”, Krzysztof Surówka, pr

Nz. od lewej: Hanna Wawrowska, autorka i szef „Rzeczpospolita Życie Regionów”, Krzysztof Surówka, prorektor ds. kształcenia i studentów UE w Krakowie, Grażyna Wróblewska, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu, Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Foto: rp.pl

Kondycja finansowa polskich samorządów była głównym tematem panelu "Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce - prezentacja raportu", jaki odbył się podczas V Europejskiego Kongresu Samorządów.

Podczas spotkania przedstawiono wnioski płynące z raportu Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce 2018 r., będący analizą gospodarności polskich władz oraz obrazem sytuacji ekonomiczno-finansowej jst na każdym szczeblu administracyjnym.

W dyskusji wzięli udział:

• Pani Grażyna Wróblewska, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu, przewodnicząca Krajowej Rady RIO

• Pan Krzysztofa Surówka, prorektora ds. kształcenia i studentów UE w Krakowie; kierownik Katedry Finansów Samorządowych

• Pan Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy

Moderatorem dyskusji była Hanna Wawrowska, autorka i szef „Rzeczpospolita Życie Regionów”.

Jak prezentuje się finansowy obraz JST? Zdaniem panelistów wiele jest do zrobienia.

Zygmunt Berdychowski stwierdził, że „trzeba na nowo ułożyć relacje pomiędzy państwem a samorządem". Wskazywał przy tym, iż „obecny stan nie gwarantuje właściwego zarządzania sprawami Polski lokalnej i efektywnego wydawania publicznych pieniędzy.

Zdaniem przewodniczącego Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy spotkania, takie jak Europejski Kongres Samorządów mogą służyć jako platforma do budowania dialogu i szukania jak najlepszych rozwiązań dla samorządów w kwestii finansów.

Jak jest dzisiaj sytuacja finansowa samorządów w Polsce?

- Sytuacja, jeżeli chodzi o finansowanie zadań bieżących, jest dobra. Natomiast jeżeli chodzi o finansowanie inwestycji, to sytuacja jest trudniejsza - mówił Krzysztof Surówka, prorektor ds. kształcenia i studentów UE w Krakowie.

- Niektóre samorządy nie maja wystarczających nadwyżek inwestycyjnych - wyjaśniał.

Czy trzeba na nowo ułożyć relacje pomiędzy samorządem a rządem?

- Rola samorządu za bardzo ogranicza się do administrowania, a za mało jest faktycznej władzy do podejmowania decyzji - podkreślał profesor.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego