Wielkopolska, kojarzona głównie z przemysłem i rolnictwem, chce zerwać z tym wizerunkiem. Dlatego Regionalna Strategia Innowacji dla Wielkopolski na lata 2015–2020 (RIS3), która została w styczniu przyjęta przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego, zakłada położenie większego nacisku na rozwój innowacyjności, w tym lokalnych przedsiębiorstw.
Obecnie Wielkopolska, jeśli chodzi o innowacyjność, wypada blado nie tylko na tle innych regionów Unii Europejskiej, ale również innych regionów Polski. Jak wynika z cyklicznych badań Regional Innovation Scooreboard (RIS), prowadzonych od 2002 r. na zlecenie Komisji Europejskiej, tylko pięć województw z naszego kraju: mazowieckie, podkarpackie, śląskie, małopolskie oraz dolnośląskie, zaliczono do grupy umiarkowanych innowatorów.
Wielkopolska niezmiennie (już od 2004 r.) uznawana jest za region niskoinnowacyjny. Wynika to m.in. z faktu, że lokalne firmy nie dbają o strategiczne zarządzanie procesami innowacyjnymi oraz nie stosują nowoczesnych narzędzi informatycznych.
Polityka samorządu wojewódzkiego, który stawia sobie za cel poprawę statystyk w tym obszarze, jak wynika ze strategii, skupiać się będzie przede wszystkim na zwiększaniu innowacyjności małych i średnich przedsiębiorstw oraz wspieraniu ich współpracy, głównie w obszarze badawczo-rozwojowym.
Długofalowe działania samorządu w obszarze wspierania innowacyjności nakierowane będą na rozwój w sześciu obszarach, tzw. inteligentnych specjalizacjach. Pierwsze trzy, czyli biosurowce, wnętrza przyszłości i przemysł jutra, wynikają z tradycyjnych specjalizacji gospodarczych Wielkopolski (odpowiednio: rolnictwa, przemysłu drzewnego i ciężkiego).