Aplikacja „Muzeum bez barier" jest prosta, łatwa, intuicyjna w obsłudze i niezwykle pomocna. Korzystać z niej mogą osoby z dysfunkcjami słuchu, wzroku i ruchu. Dostępna jest w trzech językach: polskim, ukraińskim i angielskim. Zawiera bazę 206 polskich i 105 ukraińskich muzeów dostępnych pod względem architektonicznym i edukacyjnym dla osób niepełnosprawnych. To pierwsze tego typu wspólne przedsięwzięcie w Polsce i na Ukrainie, efekt współpracy Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli kierowanego przez Lucynę Mizerę z Lwowskim Muzeum Historycznym.
– Aplikacja pozwala placówkom muzealnym poszerzyć grono zwiedzających – mówi Anna Garbacz z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.
Koalicja muzeów polskich i ukraińskich na rzecz profesjonalnej obsługi niepełnosprawnego zwiedzającego to jedno z 25 przedsięwzięć realizowanych przez instytucje Podkarpacia przy wsparciu „Programu współpracy transgranicznej Polska–Białoruś–Ukraina 2007–2013". Program, który kończy się w tym roku, ma integrować regiony przygraniczne trzech państw, a realizowane przedsięwzięcia mają służyć społecznościom po obu stronach granicy. To jeden z atrakcyjniejszych programów unijnych, bo umożliwia dofinansowanie do 90 procent kosztów przedsięwzięcia, a płatność może być zaliczkowa.
Kilometry infrastruktury
– Oby więcej takich projektów – mówi Łukasz Woźniczka, sekretarz miasta i gminy Zagórz, która wspólnie z ukraińskim miasteczkiem Horodok pozyskała 3,2 mln euro. To pozwoliło na budowę ponad 40 kilometrów sieci kanalizacji sanitarno-deszczowej i powstanie około 40 przepompowni. Na Ukrainie do sieci kanalizacyjnej podłączonych zostanie prawie tysiąc gospodarstw i 39 ha terenów inwestycyjnych.
Podobny projekt infrastrukturalny, wart 4,4 mln euro, realizują gmina Lesko i ukraiński Hust. Po stronie polskiej powstają: licząca ok. 20 km sieć wodociągowa, stacja uzdatniania wody i zbiornik retencyjny dla dwóch wsi Glinne i Jankowice. Samorząd Lubaczowa i rejon jaworski zainwestowały 4 mln euro w przedsięwzięcie „Rozwój przedsiębiorczości poprzez udostępnienie terenów inwestycyjnych miasta i gminy Lubaczów i rekultywację terenów zdegradowanych rejonu jaworskiego i Nowych Rozdół". Wcześniej oba miasta zrealizowały projekt „Lubaczów–Jaworów dwa potencjały, wspólna szansa" (1,4 mln euro). To dzięki tym środkom Lubaczów m.in. przebudował rynek, kupił sprzęt i wyposażenie, wyremontował Centrum Informacji Turystycznej i Gospodarczej. Zorganizowano też wiele szkoleń, spotkań, eventów, w których wzięło udział tysiące uczestników z Polski i Ukrainy.