Budowa południowej i północnej obwodnicy Rzeszowa to jeden z priorytetów samorządu. Wiele wskazuje na to, że w ciągu najbliższych lat uda się ten projekt sfinalizować. Pomóc ma program operacyjny „Polska wschodnia", będący kontynuatorem istniejącego wcześniej programu „Rozwój Polski wschodniej". W jego ramach samorządy walczą o pieniądze unijne, które mają przyspieszyć rozwój, m.in. infrastruktury i komunikacji. W tym roku łącznie do zagospodarowania są 2 miliardy euro. Suma ta zostanie zainwestowana w województwa lubelskie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie i podkarpackie. Budowa obwodnicy to jeden z najważniejszych celów, ale władze chciałyby także uzyskać dofinansowanie na obwodnicę Czudca i rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 988. W planach są także rozbudowa ul. Podkarpackiej w Rzeszowie, rozbudowa drogi woj. nr 869 od węzła S19 Jasionka do węzła na drodze krajowej nr 9 w Rudnej Małej i postawienie mostu na rzece Strug. Projekty zgłaszane przez samorządy opiniować będzie Polska Agencja Rozwoju.

– Zdecydowanie warto byłoby zakończyć S19 do granicy południowej, ale obawiam się, że to może przekraczać możliwości województwa. Uwagi wymaga też z pewnością droga krajowa nr 28 – mówi „Rzeczpospolitej" Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa. W październiku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła przyjmowanie ofert na budowę obwodnicy Sanoka w ciągu DK28. Do 2020 r. ma powstać ok. 7 km nowej drogi.

Tymczasem przed ponad tygodniem ukończono prace związane z budową obwodnicy Krosna. W tym przypadku także korzystano z funduszy unijnych, które pokryły część opiewającej na ponad 150 mln zł inwestycji. Zgodnie z planami powstało 2,5 km nowej drogi oraz po dwa mosty i wiadukty. Prace rozpoczęto w październiku 2013 r. – Trzy lata temu marzeniem było wykonanie takiej drogi w takim zakresie, jak udało nam się to zrobić. Dzięki determinacji i ciężkiej pracy zespołu ludzi marzenia stały się rzeczywistością i dzisiaj możemy bezpiecznie z tej drogi korzystać – mówił podczas otwarcia inwestycji prezydent Krosna Piotr Przytocki. W trakcie dwuletnich prac udało się także przebudować ponad 10 km drogi, uruchomić system koordynacji sygnalizacji świetlnej, a także dokonać remontu kilku skrzyżowań.

W 2016 r. zostanie ogłoszony przetarg na obwodnicę Strzyżowa, która ma kosztować 160 mln zł i stać się częścią drogi wojewódzkiej nr 988. Jak zapowiedziały władze województwa, konkurs będzie przebiegał zgodnie z systemem „zaprojektuj i buduj". Nie będzie więc potrzeby rozpisywania dwóch odrębnych przetargów – na projekt i realizację inwestycji. Samorząd skorzysta z pieniędzy przysługujących w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Całość ma zostać ukończona w 2020 r.