Sztuka polskich korzeni

Dr Adam Soćko, wicedyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, kurator wystawy „Imagines Medii Aevi" mówi Jackowi Cieślakowi o ekspozycji z okazji 1050-lecia chrztu Polski.

Aktualizacja: 04.04.2016 18:54 Publikacja: 04.04.2016 18:17

Rz: Proszę rozszyfrować tytuł wystawy oraz jego historyczny i artystyczny kontekst.

Adam Soćko: Tłumaczenie łacińskiego tytułu to „Wizerunki wieków średnich". Przede wszystkim przedstawienia ikonografii chrześcijańskiej średniowiecza poprzez rzeźby i obrazy. Najważniejszy jest kontekst jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski, na który tym bardziej stawiamy nacisk, że jubileusz tysiąclecia, co wynikało z uwarunkowań politycznych i geopolitycznych PRL, nie mógł być świętowany z odpowiednim rozmachem. Przyświeca nam cel, by za sztuką, którą pokażemy, szła historia. Chcemy poprzez sztukę średniowieczną opowiedzieć o początkach polskiej państwowości. O tym, jak powstała na fundamencie chrześcijaństwa, ale też o pierwszych pięciu wiekach polskości związanych z chrześcijaństwem, które przypadły na okres średniowiecza.

Pozostało 90% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony