Grażyna zawadka
Zabytkowe kościoły, nawet te w małych miejscowościach, zrujnowane dworki, wiekowe kamienice i wiele innych obiektów składających się na dziedzictwo kulturowe regionu, odzyskuje dawny blask. Kujawsko-pomorskie mocno zaangażowało się w ratowanie zabytków.
– Co roku przeznaczamy wiele milionów na ochronę zabytków na Kujawach i Pomorzu. Efektem naszych działań są odnowione i uratowane przez zniszczeniem obiekty – zaznacza marszałek Piotr Całbecki.
Program odnowy zabytków ruszył kilka lat temu, co roku są uruchamiane jego kolejne edycje. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz z budżetu województwa. Dzięki połączonym dotacjom, które w ciągu siedmiu lat (od 2009 do 2015 r.) sięgnęły 60 mln zł, odrestaurowano już ponad pół tysiąca zabytków, realizując ponad 800 zadań. Wsparcie objęło wiele obiektów sakralnych, ale nie tylko.
Spektakularnym sukcesem była odbudowa ze zgliszczy i wyposażenie w historyczne przedmioty dworu w Kłóbce (powiat włocławski), gdzie mieszkała Maria Wodzińska-Orpiszewska, XIX-wieczna malarka, narzeczona Chopina i muza Słowackiego. – Sześć lat temu kupiliśmy 7,5 hektara „dżungli", z ruiną, która kiedyś była dworkiem. Obiekt był w tak złym stanie, że groziło mu skreślenie z listy zabytków –mówi Piotr Nowakowski dyrektor Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (o kujawskich śladach Fryderyka Chopina piszemy na str. R6)