• sortowania odpadów komunalnych,
• punkt przerobu odpadów budowlanych.
Odpady przywożone na teren ZZO obejmują dwie frakcje: ze zbiórki selektywnej oraz odpady niesegregowane. Odpady zmieszane są najpierw poddawane wstępnej segregacji i rozdzielane na strumienie zgodnie z ich właściwościami, kształtem i wielkością. Następnie przeprowadzana jest tzw. segregacja pozytywna, w trackie której wyodrębniane są surowce wtórne - plastik, szkło, makulatura oraz frakcja energetyczna i balast (kierowany potem na składowisko). Wydzielane z odpadów surowce kierowane są do dalszego wykorzystania i sprzedaży recyklerom. Frakcja energetyczna może zaś służyć jako paliwo w piecach cementowni.
Instalacja do wytwarzania biogazu z odpadów wykorzystuje innowacyjną metodę suchej fermentacji i wyposażona jest w generator o mocy 400 kW. Instalacja przyjmować będzie 18 tys. ton odpadów po odpowiedniej selekcji do izolowanych komór fermentacyjnych, gdzie wytwarzany z nich jest metan do napędzania generatora prądu. Trafiają tu odpady z parków i ogrodów zbieranych selektywnie, drobne frakcje odsiane z odpadów zmieszanych zawierające części organiczne oraz osady ściekowe z komunalnych oczyszczalni ścieków. W specjalnych komorach fermentacyjnych odpady poddawane są działaniom bakterii, dzięki którym produkowany jest biogaz. Jest on oczyszczony i spalany w specjalnym agregacie produkującym prąd elektryczny i ciepło. Zanieczyszczone powietrze oczyszczane jest z uciążliwych zapachów.
Kolejnym elementem zakładu jest punkt demontażu odpadów wielkogabarytowych z gospodarstw domowych. W punkcie odpady, takie jak np. meble są demontowane, a ich części są następnie poddawane recyklingowi lub trafiają na składowisko. W ramach zakładu działa również tymczasowy punkt gromadzenia odpadów niebezpiecznych pochodzących z gospodarstw domowych. Trafiają tu elementy ze zużytego sprzętu RTV, AGD – baterie, akumulatory, lampy z monitorów. Po nagromadzeniu przekazywane do odzysku lub unieszkodliwienia uprawnionym odbiorcom zewnętrznym.
W nowym zakładzie znalazło zatrudnienie 20 pracowników, a docelowo pracować ma 50 osób. Koszt inwestycji wyniósł 48,8 mln zł i był współfinansowany w ponad 75% ze środków Szwajcarsko–Polskiego Programu Współpracy w ramach projektu „Budowa nowoczesnego systemu gospodarki odpadami, rekultywacja nieczynnych składowisk oraz usuwanie azbestu na terenie gmin należących do Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej”. W pozostałej części sfinansowany został ze środków gmin członkowskich Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej oraz Lublina i Świdnika. Zobacz filmik: Zakład Zagospodarowania Odpadów w Wólce Rokickiej.