Choć świadomość Polaków w zakresie recyklingu sukcesywnie rośnie, niestety, w dziedzinie elektroodpadów sytuacja nadal słaba. Według wyników badań (SMG/KRC) blisko połowa Polaków wyrzuca do zwykłego śmietnika tzw. małe AGD, a więc np. lokówki czy telefony komórkowe, które jako odpady niebezpieczne dla środowiska nigdy nie powinny tam trafić. Wraz z postępem technicznym, elektroodpaami stają się coraz częściej już nie tylko zepsute urządzenia, ale także te przestarzałe czy niemodne. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, taki jak komputery, telewizory, lodówki stanowi jeden z najszybciej rosnących strumieni odpadów w UE – od około 9 mln ton wytworzonych w 2005 r. do przewidywanych ponad 12 mln ton w roku 2020.
Wyzwania w zakresie selektywnej zbiórki elektroodpadów stoją więc również przed gminami, tym bardziej, że wymóg UE selektywnej zbiórki elektroodpadów na każdego mieszkańca w wys. 4 kg. rocznie będzie sukcesywnie wzrastał do poziomu 10 kg w roku 2021. Problem wywiązania się z europejskich wymogów selektywnej zbiórki elektroodpadów jest w Polsce ważny nie tylko ze względów środowiskowych, ale również uniknięcia kar Komisji Europejskiej z tytułu nieosiągnięcia obowiązujących poziomów odzysku.
Znowelizowana w 2016 r. ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym zakłada, że w latach 2016-2020 poziom ten wynosić będzie nie mniej niż 40 proc. masy sprzętu wprowadzonego w trzech poprzednich latach, a od 2021 r. - 65 proc. masy sprzętu wprowadzonego w trzech poprzednich latach lub 85 proc. wytworzonego zużytego sprzętu. Corocznie wymagany poziom odzysku wzrasta więc o 5% co wymaga zwiększenia efektywności i skuteczności selektywnej i kompleksowej zbiórki elektroodpadów i elktrorecyklingu.
Uchwalany przez Radę Gminy regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy określa szczegółowe zasady dotyczące wymagań w zakresie selektywnego zbierania i odbierania odpadów komunalnych, w tym powstających w gospodarstwach domowych odpadów niebezpiecznych, do których należy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz baterie i akumulatory. Samorządy gminne mają kilka możliwości wspierania systematycznej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (elektroodpadów).
Gmina poprzez swoje jednostki organizacyjne zajmujące się odbiorem odpadów komunalnych, może współpracować z organizacjami odzysku i tworzyć lokalne punkty zbierania zużytego sprzętu, uzyskując w ten sposób pełną kontrolę nad realizacją swoich zadań, ograniczając własne nakłady finansowe oraz zapewniając właściwe zagospodarowanie odebranego sprzętu, który zgodnie z zapisami ustawy musi być przekazany do profesjonalnego zakładu przetwarzania.