Do głównych zadań tej pracowni należy sporządzanie planistycznych dokumentów dla Łodzi, jakimi są miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. W swej pracy urzędnicy tej komórki wykorzystują m.in. oprogramowanie wchodzące w skład pakietu Autodesk Infrastructure Design Suite Premium.
Makietowanie miasta
Dla każdego projektu Miejskiego Programu Zagospodarowania Przestrzennego przygotowywane są dwie cyfrowe makiety – stanu istniejącego i projektowanego. Makieta obrazującą dzisiejszy stan składa się z numerycznego modelu terenu, wysokiej rozdzielczości ortofotomapy, zieleni 3D oraz budynków opracowanych na podstawie zdjęć lotniczych i skaningu laserowego LIDAR. Dodatkowo na podstawie mapy zasadniczej można zobrazować znajdującą się pod ziemią infrastrukturę techniczną wraz z przyłączami do budynków.
Dzięki tego typu narzędziom można w czytelny sposób przedstawić, jak wygląda część miasta dzisiaj i jak będzie wyglądać po wprowadzeniu zmian wynikających z różnych opracowań urbanistycznych.
– Stworzenie makiety umożliwia także dalsze przetwarzanie danych, jak chociażby wydrukowanie makiety z tworzywa sztucznego lub dalsze uszczegóławianie modelu za pomocą programu 3ds Max – opisuje Małgorzata Saciuk z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Łodzi.
Skoordynować zmiany
Cyfrowe modele odgrywają nie tylko kluczową rolę w procesie planowania i urbanistyki, ale również powoli stają się platformą koordynującą dla procesu rewitalizacji. Te zaś traktowane są przez łódzki magistrat priorytetowo. To kontynuacja wielkiego programu przekształcania miasta, w ramach którego od 2011 roku odnowiono już 100 budynków.