100 tys. zł rocznie na inwestycje i po 10 zł od mieszkańca każdej dzielnicy – Opole zostanie podzielone na 29 samodzielnych dzielnic, z czego aż 20 zupełnie nowych. Propozycja władz miasta została przychylnie przyjęta przez mieszkańców po trwających miesiąc konsultacjach społecznych. Dla mieszkańców oznacza to nie tylko zysk finansowy, ale przede wszystkim większy wpływ na rozwój i potrzeby najbliższego otoczenia.
3 tysiące głosów
Konsultacje trwały od 24 marca. Mieszkańcy mogli oddawać głosy, wrzucając karty do urn usytuowanych w 59 miejscach, lub elektronicznie poprzez stronę internetową.
– Przede wszystkim naszym celem była edukacja mieszkańców, wyjaśnienie, co dla nich oznacza utworzenie dzielnicy. Odbyły się bezpośrednie spotkania z mieszkańcami, ale też trwała intensywna akcja informacyjna poprzez ulotki – mówi Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu, koordynująca konsultacje.
Jak przyznaje, mieszkańcy bardzo często pytali, jak naprawdę wygląda funkcjonowanie dzielnic, które już w Opolu istnieją. – Pytano o trudności, o to, co się udało w nich zrobić – podkreśla Piechowicz-Witoń.
Powołanie 29 nowych dzielnic Opola (dziewięciu już funkcjonujących, dziesięciu według projektu komisji doraźnej oraz dziesięciu powstałych na przyłączonych do Opola terenach sołectw) to pomysł władz miasta, który ma rozpocząć budowę obywatelskiego Opola.