Śląskie samorządy zwiększają inwestycje na budowę dróg

Śląskie miasta zwiększają wydatki na drogi. Chcą rozpoczynać lub kontynuować ważne inwestycje komunikacyjne.

Aktualizacja: 13.12.2017 14:58 Publikacja: 12.12.2017 23:30

Śląskie samorządy zwiększają inwestycje na budowę dróg

Foto: shutterstock

W przyszłym roku samorząd Rudy Śląskiej zamierza wydać 71,6 mln zł na budowę dróg – to prawie połowa zaplanowanych wydatków inwestycyjnych i niemal 10 proc. całego budżetu na rok 2018.

Najwięcej pieniędzy pochłonie budowa kolejnych odcinków trasy NS. Tylko na ten cel lokalne władze zabezpieczyły 40 mln zł. Pierwszy odcinek trasy został oddany do użytku w styczniu 2014 r., a drugi w sierpniu tego roku. W przyszłym roku planowana jest budowa odcinka od ulicy Bukowej do ulicy Kokota wraz z węzłem dwupoziomowym. – Zgodnie z umową zakończenie robót ma nastąpić do 20 grudnia 2018 r., a w projekcie budżetu miasta na powyższe zadanie zaplanowano 28 mln zł – mówi Barbara Mikołajek-Wałach, naczelnik wydziału dróg i mostów. Jak nas informuje Piotr Janik, naczelnik wydziału inwestycji, w budżecie jego wydziału przewidziano 12 mln zł na wykupy – wywłaszczenia obejmujące ostatni odcinek trasy NS. – Wykupy planujemy realizować na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2018 r. – zapowiada Janik. Kolejną dużą inwestycją planowaną w 2018 r. w Rudzie Śląskiej jest przebudowa ulicy Piastowskiej. – Zgodnie z kosztorysem inwestorskim koszt wykonania przebudowy wynosi 29,2 mln zł. Rozpoczęcie robót budowlanych planuje się w drugiej połowie 2018 r., a zakończenie w 2020 r. – mówi Barbara Mikołajek-Wałach.

Podkreśla, że Ruda Śląska zaplanowała też pieniądze na szereg mniejszych inwestycji, m.in. budowę ronda na skrzyżowaniu ulicy Wolności, Brańskiego i Magazynowej (blisko 5 mln zł), przebudowę dróg gruntowych (4,4 mln zł), budowę parkingów itp.

Z kolei Zabrze w przyszłym roku planuje wydać na drogi i zadania towarzyszące ok. 25,7 mln zł. – Kwota ta jest znacząco wyższa niż w tym roku, gdyż inwestycje zamierzamy realizować przy wsparciu kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego – tłumaczy Kazimierz Ladziński, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Infrastruktury Informatycznej w Zabrzu.

W planach miasta jest m.in. przebudowa ul. Piłsudskiego, przebudowa wiaduktu w ciągu drogi krajowej nr 88, budowa ekranów wzdłuż ulicy Kruczka, budowa i przebudowa systemu dróg lokalnych. Poza tym miasto przygotowuje się m.in. do przebudowy systemu odwodnienia rejonu ulicy Michała Archanioła.

Większych zmian w finansowaniu inwestycji drogowych na przyszły rok nie przewiduje Chorzów. To miasto w 2018 r. planuje wydać na takie inwestycje 18 mln zł. – Przyszłoroczny budżet na inwestycje drogowe jest zbliżony do wydatków z tego roku, ponad 2 proc. budżetu – mówi Karolina Skórka, rzeczniczka prasowa miasta. Zdradza, że pieniądze te zostaną przeznaczone m.in. na modernizację jezdni oraz chodników (1 mln zł), zakończenie budowy centrum przesiadkowego (2,5 mln zł), przebudowę ulic 3 Maja (1 mln zł) czy Powstańców (50 tys. zł). Karolina Skórka zapowiada, że Chorzów w przyszłym roku wdroży również wart 5 mln zł liniowy system zarządzania ruchem.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego