Gmina Sulmierzyce zrealizowała lub jest w trakcie następujących inwestycji: budowa sieci kanalizacji sanitarnej z przyłączami w miejscowościach Ostrołęka, Dworszowice Pakoszowe i Bogumiłowice, wymiana źródeł ciepła i zakupu wraz z montażem odnawialnych źródeł energii – ogniw fotowoltaicznych, budowa oświetlenia boiska w miejscowości Sulmierzyce, budowa 100 sztuk przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków, budowa przychodni SPGOZ w Sulmierzycach. W kolejnych latach planujemy kolejne ekologiczne inwestycje na terenie gminy, jak również będziemy w dalszym ciągu wzmacniać kapitał ludzki poprzez organizację różnorodnych zajęć dla mieszkańców gminy.
Franciszek Sufa
wójt gminy Krupski Młyn
Gmina Krupski Młyn na mapie administracyjnej Polski pojawiła się po 20-letniej przerwie w 1991 roku. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców, społeczników i kolejnych władz, mimo często niesprzyjających okoliczności zdołała zmienić swoje oblicze. Zrealizowane ważne inwestycje, troska o środowisko naturalne czy pozyskane środki pomocowe zaprocentowały poprawą komfortu życia mieszkańców. Priorytety rozwojowe podporządkowane są naszemu największemu naturalnemu potencjałowi, którym są niemal bezkresne lasy – zajmują one 85 proc. powierzchni naszej gminy – i urokliwa rzeka Mała Panew. Są one zarówno szansą, jak i ograniczeniem. Nakładają na nas konieczność ich ochrony i takiego działania, które w jak najmniejszym stopniu wpływa na zmianę ich charakteru. Inwestycje proekologiczne, rozbudowane sieci komunalne, zmodernizowane bloki mieszkalne, szkoły, budynki instytucji publicznych, drogi gminne i obiekty rekreacyjne stanowią wyraz troski o taki depozyt.
Suma tych pozytywnych wartości wniesiona została przez wszystkich zaangażowanych przez ostatnie ćwierćwiecze w rozwój naszej małej ojczyzny. Taki kapitał daje nadzieję na jeszcze lepsze jutro. Wiem, że czyste środowisko i energia, dostępna, rozwinięta i komfortowa baza rekreacyjna i sportowa, edukacja na wysokim poziomie czy rozbudowana, niskoemisyjna infrastruktura komunalna leżą na sercu każdemu samorządowcowi. W tych dziedzinach udało nam się zrobić wiele. Pozostało nam poprawić jeszcze, w porozumieniu z samorządem powiatowym, stan infrastruktury drogowej i dokończyć modernizację istniejącej sieci wodno-kanalizacyjnej. Wierzę, że razem uda się nam tego dokonać.
Moszczenica (woj. małopolskie) – III miejsce w kategorii Gminy wiejskie
Jerzy Wałęga
wójt gminy Moszczenica
Tak wysokie wyróżnienie, czyli trzecie miejsce w kraju wśród wszystkich gmin wiejskich, jest miłą niespodzianką i dobrym finałem kończącej się, wydłużonej kadencji samorządu.
W tej kadencji staraliśmy się realizować priorytety rozwojowe gminy Moszczenica. To rozbudowa infrastruktury, takiej jak drogi, chodniki, sieci wodno-kanalizacyjne, oświetlenie, obiekty sportowo-rekreacyjne (orliki, siłownie, wieża widokowa), przedszkola itp. Wprowadzamy ulice i porządkujemy przestrzeń publiczną, poszerzamy tereny budownictwa mieszkaniowego indywidualnego. Chcemy stworzyć strefę podmiejską, dobrze skomunikowaną z miastem Gorlice, gdzie mieszkańcy mieliby najlepsze warunki do życia. Takie działania już przynoszą efekty – gmina notuje powolny, ale ciągły wzrost liczby ludności, która przekroczyła 5 tys.
Nie zapominamy też o środowisku – tu priorytetowa jest modernizacja oczyszczalni ścieków, inwestujemy w odnawialne źródła energii dla mieszkańców w ramach klastrów energii na terenie gminy. Dzięki temu udaje się nam zachować nieskażone środowisko, co jest jednym z największych atutów Moszczenicy.
Nasza gmina to tylko dwa sołectwa – Moszczenica i Staszkówka, zabudowa jest, jak na warunki Małopolski, zwarta. Ułatwia to sprawne zarządzenie gminą i obniża koszty budowy infrastruktury sieciowej.
Realizacja wszystkich zamierzeń i planów rozwojowych jest możliwa dzięki pozyskaniu dużych kwot ze środków zewnętrznych wywalczonych przez samorząd. Przed nami kolejne, duże wyzwania rozwojowe, takie jak inwestowanie w OZE i nowoczesne technologie, dalsza poprawa infrastruktury czy otwarcie na poszerzenie gminy o nowe miejscowości.