Wydatki na szkolenia bez podatku dochodowego

To, co płaci gmina za udział sołtysa w konferencjach, jeśli można to zaliczyć do pełnionych przez niego obowiązków, nie jest dla sołtysa przychodem w rozumieniu przepisów o PIT.

Publikacja: 04.11.2019 21:27

Gmina może pokryć wydatki na szkolenia sołtysa, jeśli np. pomoże mu to w dobrym pełnieniu obowiązków

Gmina może pokryć wydatki na szkolenia sołtysa, jeśli np. pomoże mu to w dobrym pełnieniu obowiązków

Foto: Shutterstock

Sołtys gminy, realizując zadania z tytułu pełnienia swojej funkcji, zamierzał uczestniczyć w szkoleniach związanych z działalnością samorządu gminnego, konferencjach, seminariach i różnych imprezach kulturalnych i sportowych.

W związku z tym, gmina chciała uzyskać interpretację podatkową, aby się upewnić m.in., czy koszt udziału w takich przedsięwzięciach będzie dla sołtysa przychodem obłożonym podatkiem dochodowym od osób fizycznych? Ponadto, czy gmina jest płatnikiem i jest zobowiązana do pobrania zaliczki na podatek dochodowy oraz jaki PIT należy wystawić?

CZYTAJ TAKŻE: Konsultacji społecznych jednak zabrakło

Gmina argumentowała, że sołtys uczestniczy w pracach instytucji samorządowej, jako reprezentant społeczności mieszkańców zamieszkujących teren określonego sołectwa, bierze udział w rozwiązywaniu problemów społeczności sołectwa, działając w jej interesie. Szkolenia pozwalają na bieżąco podnosić wiedzę i kompetencje sołtysów, co tym samym ma wpływ na jakość ich pracy, a także na jakość pracy organu pomocniczego, jakim jest sołectwo.

Szkolenia, o których jest mowa we wniosku o interpretację podatkową, finansowane mają być z budżetu gminy i planowane po stronie wydatków zgodnie z klasyfikacją budżetową. We wniosku o interpretację gmina twierdziła np. że zdobyta przez sołtysa wiedza m.in. na szkoleniach, służy jednostce samorządu terytorialnego a wydatki z tym związane nie stanowią wynagrodzenia (nieodpłatnego świadczenia) do opodatkowania. Ponadto udział sołtysa w szkoleniu dotyczącym szeroko rozumianego funkcjonowania samorządu lokalnego, finansowanym z budżetu gminy, nie może być traktowany jako przychód, bowiem w istocie jest to wykonywanie obowiązków społecznych i obywatelskich.

CZYTAJ TAKŻE: Gmina nie zapłaci za faul

W interpretacji podatkowej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, przypomniano, że zgodnie z przepisami, sołtysi reprezentują społeczność mieszkańców zamieszkujących teren określonego sołectwa, uczestnicząc w pracach instytucji samorządowej i biorąc udział w rozwiązywaniu problemów danej społeczności, jako przedstawiciele jednostek pomocniczych.

Wobec tego uczestnictwo sołtysów w szkoleniach, konferencjach, warsztatach, imprezach kulturalnych i sportowych finansowanych ze środków budżetu gminy – w sytuacji gdy wiąże się z wykonywaniem funkcji sołtysa – należy zaliczyć do zajęć związanych z realizacją ich codziennych obowiązków. Wydatki gminy ponoszone w tym zakresie, tj. w celu zapewnienia sołtysom odpowiednich warunków pełnienia ich funkcji, nie generują po stronie sołtysów przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatki na udział w szkoleniach, konferencjach, warsztatach, imprezach kulturalnych i sportowych nie mogą stanowić nieodpłatnego świadczenia dla osób wchodzących w skład organu wykonawczego jednostki pomocniczej gminy – sołtysów.

Zatem do tego rodzaju świadczeń nie mają zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym także obowiązujące w niej zwolnienia – m.in. zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 17 tej ustawy o PIT. Jak wynika z interpretacji oznacza to, że w tym zakresie na gminie nie będą ciążyły obowiązki płatnika. Brak będzie podstaw do wykazania wartości przedmiotowych świadczeń w imiennych informacjach PIT.

Numer interpretacji: 0115-KDIT2-2.4011.362.2019.1.HD

Sołtys gminy, realizując zadania z tytułu pełnienia swojej funkcji, zamierzał uczestniczyć w szkoleniach związanych z działalnością samorządu gminnego, konferencjach, seminariach i różnych imprezach kulturalnych i sportowych.

W związku z tym, gmina chciała uzyskać interpretację podatkową, aby się upewnić m.in., czy koszt udziału w takich przedsięwzięciach będzie dla sołtysa przychodem obłożonym podatkiem dochodowym od osób fizycznych? Ponadto, czy gmina jest płatnikiem i jest zobowiązana do pobrania zaliczki na podatek dochodowy oraz jaki PIT należy wystawić?

Pozostało 82% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo w regionach
Plan ogólny zamiast studium. W którą stronę będzie rozwijać się Warszawa?
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Prawo w regionach
Samorządy u progu planistycznej rewolucji
Prawo w regionach
Nowe przepisy mają pozwolić na regionalizację energetyki
Prawo w regionach
Ochrona sygnalistów. Jest nowa wersja ustawy
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Prawo w regionach
Samorządy rozmawiają z rządem. M.in. o lex Czarnek 2.0 i stawce VAT na prąd
Prawo w regionach
Prawny nieład w walce ze smogiem