Lato w mieście. W metropoliach też dużo się dzieje

Duże polskie miasta też mogą być wakacyjną atrakcyjną, zwłaszcza, że latem zaplanowano w nich sporo imprez.

Publikacja: 01.07.2021 09:50

Koncerty, festiwale, Dni Miasta i wiele innych wydarzeń kulturalnych. W metropoliach jest co robić w

Koncerty, festiwale, Dni Miasta i wiele innych wydarzeń kulturalnych. W metropoliach jest co robić w wakacje.

Foto: AdobeStock

Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza rozpoczęła akcję #OdkryjMyMiasta, podczas której zachęca do odwiedzenia największych miast Polski.

– Na swoim profilu będziemy prezentować informacje o najciekawszych wydarzeniach kulturalnych, a oferta naszych miast jest niezwykle różnorodna i dostępna dla każdego – zapewnia Unia Miast Polskich.

Jazz na Starówce

W piątek rozpoczęły się wakacje. Wcale nie musimy tego czasu spędzać nad morzem, w górach czy nad jeziorami. Można w dużym mieście.

– Koncerty, festiwale, Dni Miasta i wiele innych wydarzeń kulturalnych i turystycznych jest organizowanych w miastach Unii Metropolii Polskich. To doskonała okazja, aby w czasie letnich wakacji zaplanować wizytę w jednym z 10 takich miast – zachęca Unia Metropolii Polskich.

Zdaniem fundacji, każdy w wakacyjnej ofercie miast znajdzie coś dla siebie. Różnych imprez jest naprawdę sporo. Od 18 czerwca do wtorku trwa 31. edycja Malta Festival Poznań, który odbywa się pod hasłem „Powrót na ziemię / Back to the Ground”.

– Z wirtualnych przestrzeni pandemicznych miesięcy wracamy między ludzi, do sztuki przeżywanej na żywo, w przestrzeni miejskiej, w plenerze, a także w wygodnym fotelu w teatrze. Wracamy też z programem międzynarodowym, który w zeszłym roku ze względu na pandemię koronawirusa musieliśmy anulować – reklamuje się poznański festiwal.

A w przyszłą niedzielę, 3 lipca rusza 27. edycja popularnego, warszawskiego festiwalu Jazz Na Starówce. To jedyny tego typu plenerowy festiwal jazzowy w Polsce adresowany do szerokiej publiczności i o bezpłatnej formule.

Festiwalowe koncerty odbywać się będą w każdą sobotę lipca i sierpnia. Na warszawskiej Starówce zagrają legendy jazzu, międzynarodowe i polskie gwiazdy, będą premiery i jazzowe odkrycia. Jazz na Starówce od lat jest wizytówką artystyczną i turystyczną stolicy. Przez 26 lat istnienia zgromadził imponującą, blisko milionową publiczność. Tylko jedna edycja festiwalu gromadzi co roku około 40 tysięcy widzów w różnym wieku.

Okrągłe urodziny sławnego Zygmunta

Dużo się będzie działo też w Krakowie. Najważniejszy polski dzwon, Zygmunt, obchodzi 13 lipca jubileusz. – Od pięciu wieków sławi Polskę i rejestruje wszystkie najważniejsze wydarzenia w życiu kraju i Krakowa – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Został odlany w Krakowie w 1520 roku przez ludwisarza z Norymbergi – Hansa Behema i zawieszony na specjalnie do tego celu nadbudowanej starej wieży obronnej zamku królewskiego na wzgórzu wawelskim. Z okazji tego jubileuszu, od 9 do 13 lipca w Krakowie wiele się będzie działo. Kulminacyjnym punktem będzie Korowód Zygmuntowski, który przejdzie od Barbakanu, ulicą Floriańską, przez Rynek Główny pod Wawel.

Aktorzy w kostiumach z epoki, tancerze i muzycy zaproszą krakowian i gości do wspólnego świętowania. Najważniejszym „uczestnikiem” parady będzie wyjątkowa replika dzwonu Zygmunt. Przez całe wakacje będzie potem eksponowana w różnych punktach miasta. A na Wawelu będzie można zobaczyć obraz Jana Matejki „Zawieszenie dzwonu Zygmunta”. Na tę okazję obraz zostanie specjalnie sprowadzony do Krakowa z Muzeum Narodowego w Warszawie. Otwarte dla wszystkich zwiedzanie organizuje Katedra na Wawelu. Będą koncerty, spektakle multimedialne.

A 24 lipca już po raz 761. rozpocznie się Jarmark Św. Dominka w Gdańsku Setki stoisk zamieniają ulice Głównego Miasta w wielkie targowisko na trzy tygodnie latem i tak od setek lat. Towarzyszą im liczne koncerty, parady, pokazy i wiele innych wydarzeń.

Żaglowce w Szczecinie, kobiety w Bydgoszczy

Rodzinna impreza plenerowa w sercu Szczecina. Pod koniec lipca odbędzie się tam trzydniowy finał dwuetapowych Regat Bałtyckich.

– Żagle to oprócz pięknych jednostek cumujących przy szczecińskich nabrzeżach scen z różnorodną muzyką także jarmarki rozmaitości, wesołe miasteczka oraz strefy: dziecięca, sportowa czy gastronomiczne – zachęcają organizatorzy.

A w sierpniu Wrocław zostanie filmową stolicą Polski. W dniach 12-22 sierpnia odbędzie się tam 21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty! Impreza obędzie się w trybie stacjonarnym oraz on-line.

– W programie znajdą się zarówno wielkie przeboje z festiwali w Cannes, Wenecji, Berlinie czy Toronto, jak i autorskie perły niedostępne nigdzie indziej – kuszą organizatorzy festiwalu.

Z kolei Lublin zaprasza w ostatni weekend sierpnia. Tamtejsze Stare Miasto zamieni się w legendarną przestrzeń historii o mieście. Przez cztery dni mieszkańcy i turyści będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach festiwalowych, takich jak: uliczne spektakle teatrów z Polski i Łucka, gry miejskie, spacery z Przewodnikami Inspiracji, warsztaty twórcze młodszej publiczności oraz instalacje artystyczne animowane przez aktorów.

A w dniach 28-29 sierpnia w Myślęcinku, Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku odbędzie się Women’s Voices Bydgoszcz. Wystąpią m.in. Paulina Przybysz, Rosalie, Margaret, Ania Karwan, Monika Borzym, Kasia Lins. Dużo będzie się działo pod koniec sierpnia w Łodzi. Tam zaplanowano Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2021 w zrewitalizowanych budynkach Fabryki Sztuki.

We wrześniu też będą festiwale

Wielkie miasta zapraszają też we wrześniu. Od 3 do 5 września w Białymstoku odbędzie się Festiwalu Up To Date. Podczas imprezy prezentowane są nowe trendy w muzyce elektronicznej, łącząc ją z elementami sztuk wizualnych, teatru czy muzyki symfonicznej

Z kolei 11 września odbędzie się święto Katowic. Stolica Śląska 156 lat temu uzyskała prawa miejskie. Tegoroczna edycja połączona będzie z jubileuszem 50 lat legendarnego Spodka.

Z kolei w dniach 16 – 18 września w Rzeszowie odbędzie się dobrze zakorzenione już święto bluesa-rocka pod nazwą Breakout Days.  To festiwal muzyczny ku pamięci wybitnego twórcy, pochodzącego z Rzeszowa Tadeusza Nalepy oraz jego zespołu Breakout.

Więcej informacji o imprezach można znaleźć na ich stronach internetowych bądź na Facebooku, także Unii Metropolii Polskich.

Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza rozpoczęła akcję #OdkryjMyMiasta, podczas której zachęca do odwiedzenia największych miast Polski.

– Na swoim profilu będziemy prezentować informacje o najciekawszych wydarzeniach kulturalnych, a oferta naszych miast jest niezwykle różnorodna i dostępna dla każdego – zapewnia Unia Miast Polskich.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Spektakle, które wygrają z najlepszą pogodą
Kultura
Samorządy gospodarzem większości muzeów. Ilu Polaków zwiedza muzea?
Kultura
Na PGE Narodowym, na Mazurach i w klubach. Jakie koncerty czekają nas w 2024 r.?
Kultura
Szczecin: Mieszkańcy zdecydują o przyszłości kina Pionier 1907
Kultura
Burza wokół festiwalu Audioriver w Łodzi. Hanna Zdanowska mówi: Nie zgadzam się
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy