Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 13.12.2024 22:43 Publikacja: 30.08.2022 11:34
Wojciech Tumidalski, dział prawa "Rzeczpospolitej"
Foto: mat.pras.
Wojciech Tumidalski, wiceszef działu prawa „Rzeczpospolitej”
Wokół wyspy Bornholm, której powierzchnia jest trochę większa od Warszawy, wiedzie ścieżka rowerowa z fantastycznym widokiem na Morze Bałtyckie. Jest idealna. Nie ma prawie żadnych skrzyżowań z drogami dla samochodów. Jechaliśmy nią z żoną w czasie rowerowej podróży poślubnej na Bornholm. Kto wymyślił taką bezkolizyjną ścieżkę? Okazuje się, że ułożono ją w miejscu zlikwidowanej linii kolejowej biegnącej wokół wyspy. Kolej na Bornholmie była nieopłacalna, a rowerami jeżdżą wszyscy. Warsztaty samochodowe z kanałami i podnośnikami serwisują także rowery, i to chyba jest ich główne zajęcie. Z Bornholmu pamiętam i te widoki, i poczucie całkowitego bezpieczeństwa na drodze, gdy wiedziałem, że żaden samochód nie zatrąbi na rowerzystę, ani nie przejedzie zbyt blisko niego. Bezpiecznie było też zostawić w porcie rowery z całym turystycznym dobytkiem, i ruszyć w kilkugodzinny rejs na sąsiednią wyspę.
Rafał Jurkowlaniec, prezes Dolnośląskiego Związku Kolarskiego przejechał na rowerze Australię z północy na południe w 23 dni. Relacją z tej podróży podzielił się podczas Czwartej edycji Polish Bicycle Summit, zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą”.
Pytamy rowerzystów, co sprawia, że tak chętnie korzystają z dwóch kółek.
Pytamy rowerzystów, co sprawia, że tak chętnie korzystają z dwóch kółek.
Pytamy rowerzystów, co sprawia, że tak chętnie korzystają z dwóch kółek.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Pytamy rowerzystów, co sprawia, że tak chętnie korzystają z dwóch kółek.
Polska potrzebuje Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jesienią 2032 roku na CPK wyląduje pierwszy samolot – powiedział w w Radiu Zet Maciej Lasek, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK.
Dopiero po publikacji w „Rzeczpospolitej” Ministerstwo Obrony Narodowej obiecuje, że ruszą wypłaty dla właścicieli budynków, które zostały uszkodzone w czasie niskiego przelotu samolotu bojowego MiG-29 w pobliżu Malborka.
Rada Unii Europejskiej przyjęła stanowiska negocjacyjne w sprawie dwóch propozycji Komisji Europejskiej, wzmocnienia praw pasażerów korzystających w jednej podróży z różnych środków transportu. To część pakietu legislacyjnego dotyczącego mobilności.
Głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu ma szansę być gotowy na przełomie 2028 i 2029 roku.
Zniesienie kontroli na bułgarskich i rumuńskich granicach będzie dopalaczem dla handlu. Polskie firmy też mają apetyt na zwiększenie obrotów.
Chińscy dostawcy informują, że lada dzień Rosja poluzuje ograniczenia w kolejowym tranzycie z Chin do Europy.
Kolej niemiecka, Deutsche Bahn, uruchomiła pakiety turystyczne, które łączą przejazd koleją z noclegami w hotelu. W ofercie znalazły się wypady do dużych miast, a pierwszymi partnerami przedsięwzięcia zostali niemieccy touroperatorzy.
W nowym rozkładzie jazdy 2024/2025 wchodzącym w życie w sobotę 15 grudnia kolej zapowiada rekordowe czasy przejazdów, więcej połączeń, wygodniejsze pociągi. Kilka miast straci jednak dostęp do pendolino.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas