Raport: Finanse 80 procent miast ucierpiały w pandemii

Wyniki budżetów samorządów w 2020 r. wydają się zaskakująco dobre na tle pandemicznego kryzysu
adobestock / MuzzyCo

Osiem na dziesięć samorządów miejskich odczuwa pogorszenie sytuacji finansowej przez kryzys pandemiczny, sześć na dziesięć uważa, że gorzej działają jednostki edukacyjne – wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Polski Instytut Ekonomiczny zapytał łącznie ponad 520 polskich miast różnej wielkości, jak ostatni rok wpłynął na ich sytuację finansową i ekonomiczną, warunki życia mieszkańców, lokalny rynek pracy, czy funkcjonowanie przedsiębiorstw.

Wyniki pokazują wyraźnie, że pandemia przechodzi przez samorządy niemalże z siłą huraganu. W aż 79 proc. pogorszyła się sytuacja finansowa, ale przede wszystkim zauważane jest pogorszenie się jakości życia mieszkańców. Głównie w zakresie funkcjonowanie służby zdrowia (75 proc. ankietowanych wskazuje na pogorszenie się działalności takich placówek), edukacji (63 proc.), ośrodków kultury (80 proc.), sportu i rekreacji (74 proc.). Gorzej oceniane są również warunki prowadzenia działalności przedsiębiorstw – 47 proc. miast zgłaszało ten problem.

CZYTAJ TAKŻE: Finanse samorządów w 2021 roku. „Prognozy MF są zbyt optymistyczne”

Co ciekawe, raport „Polskie miasta w czasach pandemii” pokazuje, że zdecydowanego pogorszenia doświadczyły w większym stopniu miasta powyżej 100 tys. mieszkańców (37 proc.), w następnej kolejności miasta średnie (28 proc.) oraz małe (13 proc.). Szczególne utrudnienia wystąpiły w największych ośrodkach, w których zlokalizowane są firmy turystyczne, gastronomiczne oraz z branży kultury i rozrywki.

– Skutki finansowe i gospodarcze pandemii Covid-19 okazały się dla polskich miast bardzo dotkliwe. Z drugiej strony, obserwujemy chęć zbudowania odporności poprzez inwestycje – komentuje Katarzyna Dębkowska, kierownik zespołu foresightu gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

– Jednak realizacja ambitnych planów inwestycyjnych wiąże się z zadłużeniem, 36 proc. miast planuje je zwiększyć w 2021 r. Warto zauważyć, że o zadłużeniu częściej myślą miasta większe oraz te, które przed pandemią znajdowały się w dobrej sytuacji społeczno-gospodarczej.

CZYTAJ TAKŻE: Deszczu unijnych dotacji nie będzie. Stracą największe miasta

20 proc. miast zamierza zainwestować w poprawę jakości powietrza, a 14 proc. chce zwiększyć strumień inwestycji w infrastrukturę rowerową oraz drogową. A ok. 8-9 proc. planuje zwiększyć nacisk na projekt w obszarze kultury, sportu i rekreacji.

46 proc. deklaruje intensyfikację działań w obszarze bezpieczeństwa sanitarnego, w tym cyfryzacji usług. Ponadto, w ramach zwiększenia bezpieczeństwa zdrowotnego pracowników urzędów, 39 proc. miast zamierza wprowadzić hybrydowy system pracy na wybranych stanowiskach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zamość zrywa współpracę z Tarnopolem. Poszło o dowódcę UPA

Nie zostanie zrealizowany polsko-ukraiński projekt „Wspólna historia dwóch miast – Tarnopola i Zamościa”. Powodem ...

Weekendowe utrudnienia na autostradzie A1

Do poniedziałku kierowcy podróżujący A1 muszą spodziewać się utrudnień. Trasą nie przejedziemy na odcinku ...

Biznes na Pomorzu Zachodnim – branża wiatrowa

Dostrzegliście, jak łatwo spotkać u nas wiatraki? To nie przypadek! Pomorze Zachodnie to region ...

Nextbike ma problemy, ale rowery wystartują w kolejnych miastach

Chociaż operator miejskich jednośladów złożył wniosek o ogłoszenie upadłości, jego rowery nie znikną z ...

Wakat na legendarnym stanowisku pracy. Kraków rekrutuje

Krakowska straż pożarna szuka kandydatów na stanowisko hejnalisty na wieży mariackiej. Etat dostaną dwie ...

Gwiazda ekranu powraca w przejmującym spektaklu

Wielki monodram Danuty Stenki: aktorka powraca z monodramem „Koncert życzeń” w Łaźni Nowej w ...