Raport: Finanse 80 procent miast ucierpiały w pandemii

Wyniki budżetów samorządów w 2020 r. wydają się zaskakująco dobre na tle pandemicznego kryzysu
adobestock / MuzzyCo

Osiem na dziesięć samorządów miejskich odczuwa pogorszenie sytuacji finansowej przez kryzys pandemiczny, sześć na dziesięć uważa, że gorzej działają jednostki edukacyjne – wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Polski Instytut Ekonomiczny zapytał łącznie ponad 520 polskich miast różnej wielkości, jak ostatni rok wpłynął na ich sytuację finansową i ekonomiczną, warunki życia mieszkańców, lokalny rynek pracy, czy funkcjonowanie przedsiębiorstw.

Wyniki pokazują wyraźnie, że pandemia przechodzi przez samorządy niemalże z siłą huraganu. W aż 79 proc. pogorszyła się sytuacja finansowa, ale przede wszystkim zauważane jest pogorszenie się jakości życia mieszkańców. Głównie w zakresie funkcjonowanie służby zdrowia (75 proc. ankietowanych wskazuje na pogorszenie się działalności takich placówek), edukacji (63 proc.), ośrodków kultury (80 proc.), sportu i rekreacji (74 proc.). Gorzej oceniane są również warunki prowadzenia działalności przedsiębiorstw – 47 proc. miast zgłaszało ten problem.

CZYTAJ TAKŻE: Finanse samorządów w 2021 roku. „Prognozy MF są zbyt optymistyczne”

Co ciekawe, raport „Polskie miasta w czasach pandemii” pokazuje, że zdecydowanego pogorszenia doświadczyły w większym stopniu miasta powyżej 100 tys. mieszkańców (37 proc.), w następnej kolejności miasta średnie (28 proc.) oraz małe (13 proc.). Szczególne utrudnienia wystąpiły w największych ośrodkach, w których zlokalizowane są firmy turystyczne, gastronomiczne oraz z branży kultury i rozrywki.

– Skutki finansowe i gospodarcze pandemii Covid-19 okazały się dla polskich miast bardzo dotkliwe. Z drugiej strony, obserwujemy chęć zbudowania odporności poprzez inwestycje – komentuje Katarzyna Dębkowska, kierownik zespołu foresightu gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

– Jednak realizacja ambitnych planów inwestycyjnych wiąże się z zadłużeniem, 36 proc. miast planuje je zwiększyć w 2021 r. Warto zauważyć, że o zadłużeniu częściej myślą miasta większe oraz te, które przed pandemią znajdowały się w dobrej sytuacji społeczno-gospodarczej.

CZYTAJ TAKŻE: Deszczu unijnych dotacji nie będzie. Stracą największe miasta

20 proc. miast zamierza zainwestować w poprawę jakości powietrza, a 14 proc. chce zwiększyć strumień inwestycji w infrastrukturę rowerową oraz drogową. A ok. 8-9 proc. planuje zwiększyć nacisk na projekt w obszarze kultury, sportu i rekreacji.

46 proc. deklaruje intensyfikację działań w obszarze bezpieczeństwa sanitarnego, w tym cyfryzacji usług. Ponadto, w ramach zwiększenia bezpieczeństwa zdrowotnego pracowników urzędów, 39 proc. miast zamierza wprowadzić hybrydowy system pracy na wybranych stanowiskach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Lepszy własny program niż „Czyste powietrze”

Choć sztandarowy program rządu Mateusza Morawieckiego przeszedł pewne zmiany, samorządy wątpią, czy przełoży się ...

Miasta sadzą coraz więcej drzew.

Zielone miasta. Tu sadzą, ile się da

Koszalin, Zielona Góra i Kielce – to polskie miasta z największą ilością zieleni. Ale ...

Tadeusz Zysk: Czas skończyć z graniem pod siebie

Obecne konflikty pomiędzy władzą centralną a samorządami szkodzą wszystkim. Bez ustępstw nie da się ...

Galeria | Najlepsi samorządowcy w Muzeum Polin

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” to najważniejszy, coroczny sprawdzian dla tych, od których zależy jakość funkcjonowania ...

Szklane domy z Koszalina

Filharmonia w Szczecinie, szklane mosty kampusu Uniwersytetu w Białymstoku czy też siedziba Swatcha w ...

Mariany rozsiadły się w Kołobrzegu na dobre!

Może i Wrocław ma krasnale, ale Kołobrzeg ma…? Materiał przygotowany przez Pomorze Zachodnie – ...