Rozbiór Mazowsza już w listopadzie?

Z analiz wynika, że nawet 70-80 proc. dochodów dotychczasowego województwa zostanie w nowym województwie warszawskim (o ile będzie się na niego składać Warszawa i okoliczne powiaty)
AdobeStock / Drone in Warsaw

W listopadzie do Sejmu trafić ma projekt podziału Mazowsza. Samorządowcy ostrzegają, że skorzysta na tym tylko bogata Warszawa, a pozostałe miasta stracą możliwość rozwoju.

Znowu wraca lansowany przez PiS pomysł administracyjnego podziału województwa mazowieckiego. Jak potwierdził nam poseł Krzysztof Sobolewski, szef Komitetu Wykonawczego PiS, odpowiedni projekt ustawy ma znaleźć się w Sejmie już w listopadzie.

Wcześniej mówił o tym na antenie TVP Info, podkreślając, że podział Mazowsza to jeden z punktów programowych PiS, teraz należy przystąpić do jego realizacji. Jak opisywał, powstać ma województwo mazowieckie i województwo warszawskie (choć wciąż nie ma tu szczegółów), a projekt ustawy ma też zawierać harmonogram postępowania, w tym kalendarz wyborów do sejmików nowych jednostek, które mają się odbyć w 2021 r.

CZYTAJ TAKŻE: Mazowsze może dostać dodatkowe fundusze unijne. Ale nie poprzez podział

– Jestem zdumiony i oburzony wypowiedziami polityków PiS-u powracającymi do pomysłu rozbioru Mazowsza – tak Adam Struzik, marszałek województwa, skomentował te zapowiedzi. – W kraju panuje epidemia. Dziesiątki ludzi umiera z powodu Covid-19, zaczyna brakować miejsc w szpitalach, a PiS chce zniszczyć Mazowsze – ocenił.

Jego zdaniem, pandemia jest najgorszym czasem na zmiany podziału administracyjnego kraju, bo rząd powinien zajmować się zdrowiem i miejscami pracy Polaków. A co gorsze, sam pomysł jest absurdalny i przyniesie więcej szkód niż pożytku. – Dlaczego chcecie zniszczyć coś, co w myśl zasady subsydiarności, pomocniczości i zrównoważonego rozwoju było budowane przez ponad 20 lat i tworzy jeden organizm – pyta retorycznie polityków PiS. – Po raz kolejny podkreślam, Mazowsze regionalne bez stolicy stanie się regionem biedy, niezdolnym do samodzielnego utrzymania mienia i inwestycji – ostrzega Struzik.

Słowa marszałka potwierdzają dotychczasowe analizy przeprowadzone przez mazowiecki Urząd Marszałkowski. Okazuje się, że nawet 70-80 proc. dochodów dotychczasowego województwa zostanie w nowym województwie warszawskim (o ile będzie się na niego składać Warszawa i okoliczne powiaty), dla pozostałych samorządów zostanie więc niewiele.

CZYTAJ TAKŻE: Wyrównanie różnic w rozwoju, czy zdobycie większej władzy? Komu pomoże podział Mazowsza

– Powstanie nowe, bardzo biedne Mazowsze, z niskimi dochodami własnymi i bez silnego centrum, a więc bez możliwości prowadzenie jakiejkolwiek polityki rozwoju regionalnego – ocenia też Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich (zrzeszającego też miasta z Mazowsza). – Moim zdaniem cały te pomysł jest projektem politycznym, który ma przynieść PiS-owi uzyskanie przewagi politycznej w samorządzie na szczeblu wojewódzkim – podkreśla Porawski.

Warto tu przypomnieć, że w ostatnich wyborach PiS zdobyło najwięcej głosów w Sejmiku mazowieckim, jednak władzę – tak jak w poprzednich kadencjach – objęła koalicja PO-PSL, z Adamem Struzikiem jako marszałkiem. Statystyki wyborcze pokazują, że o ile w samej Warszawie PiS przegrywa bardzo wyraźnie, o tyle w pozostałej części województwa – wyraźnie wygrywa.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jezioro Malta w Poznaniu / fot. AdobeStock

Przybywa bezpiecznych kąpielisk

Polska doszła do ładu z unijną dyrektywą oraz ustawą o prawie wodnym. Dzięki temu ...

Tarcza dla samorządów? „Zabrakło realnej pomocy”

Finansowe tsunami dotknie również lokalnych budżetów. Rząd przygotował rozwiązania ochronne, ale mało skuteczne.

Rok zielonych inwestycji we Wrocławiu

Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu podsumowuje 2019 rok. Ma się czym pochwalić. Powstało 19 ...

Dostęp do stron www bez barier

Informacje w sieci zamieszczane m.in. przez jednostki samorządu terytorialnego nie będą mogły sprawiać trudności ...

Łódź będzie wolna od smogu i plastiku

W ciągu 10 lat w mieście ma przybyć kilkadziesiąt tysięcy nowych drzew i sprawnie ...

Krajobraz z Żelazkiem

Pod okiem konserwatora zabytków na mapę Poznania wróciła właśnie rozebrana w 2011 roku kamienica ...