Kto kupi pozostałości po PBS Sanok?

AdobeStock

Bankowy Fundusz Gwarancyjnych chciałby znaleźć nowego właściciela dla sanockiej instytucji wśród lokalnych banków spółdzielczych.

– Rozmawiamy z bankami w sprawie sprzedaży Banku Nowego BFG. Możemy sprzedać go w całości lub części albo sprzedać wydzielone prawa majątkowe – mówi Filip Dutkowski, rzecznik Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

CZYTAJ TAKŻE: Wystraszone upadkiem PBS samorządy zaczynają prześwietlać banki spółdzielcze

Bank Nowy BFG powstał na zgliszczach PBS Sanok, którego przymusową restrukturyzację przeprowadzono w styczniu tego roku. Był to wtedy drugi co do wielkości bank spółdzielczy w Polsce, mający 2,8 mld zł aktywów i 2,5 mld zł depozytów. Operacja ta, pierwsza tego typu w Polsce, kosztowała BFG ponad 100 mln zł, około 80 mln zł strat ponieśli w sumie deponenci (samorządy i duże firmy). Klienci indywidualni zachowali wszystkie oszczędności.

Najbardziej preferowaną opcją jest sprzedaż w całości. – Jednak celem jest zachowanie spółdzielczego charakteru tego banku, więc nie można wykluczyć, że dojdzie do sprzedaży części różnym przejmującym biorąc pod uwagę wciąż relatywnie wysoką – w porównaniu z wielkością lokalnych banków spółdzielczych – sumę bilansową Banku Nowego BFG. Przejmujące banki po transakcji muszą zachować bezpieczne poziomy wskaźników kapitałowych i płynnościowych, aby proces przejęcia nie zagroził długoterminowej stabilnej działalności tych banków – zaznacza Dutkowski.

CZYTAJ TAKŻE: Upadek PBS rzucił cień na wszystkie banki spółdzielcze. Oto sytuacja branży

Obecnie suma bilansowa Banku Nowego BFG wynosi ok. 1,3 mld zł, czyli jest o połowę mniejsza niż przed przeprowadzeniem resolution, co wynika w głównej mierze ze znacznego odpływu depozytów klientów. Obecnie sytuacja płynnościowa jest stabilna. Bank Nowy BFG, do którego zostało przeniesione przedsiębiorstwo PBS w Sanoku, wypełnia wszystkie wymagane wskaźniki płynnościowe, a wskaźnik LCR wynosi obecnie około 140 proc. (przy wymaganym minimalnym poziomie 100 proc.). Bank również posiada obecnie ustabilizowaną i adekwatną do prowadzonej działalności bazę kapitałową. Prowadzi normalną działalność operacyjną, ale ze względu na ograniczenia wynikające z udzielonej pomocy publicznej, czyli dokapitalizowania użytego w ramach przymusowej restrukturyzacji, nie może np. reklamować się i aktywnie walczyć o klientów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bądź uczestnikiem najnowszej historii. Jeszcze ci za to zapłacą

Choć od rozpoczęcia niedzielnego głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich dzielą nas tylko godziny, ...

Odwiedź Ogród Dendrologiczny w Przelewicach. Pomorze Zachodnie zaprasza

Ogród Dendrologiczny Przelewice to z pewnością miejsce, które trzeba zobaczyć, jeśli pragnie się spotkania ...

Warszawa: droższe parkowanie i wywóz śmieci. Duże inwestycje odłożone na później

Droższe płatne parkowanie, zmiana systemu opłat za wywóz nieczystości, a w perspektywie też podwyżki ...

Prezydent z pokolenia rozżarzonych głów

Nasz dom rodzinny, działalność w opozycji nauczyły Pawła niezwykłej determinacji w dążeniu do celu. ...

Sektor kultury jest w szczególnie trudnej sytuacji

W czasie pandemii sektor kultury jest w szczególnie trudnej sytuacji, gdyż miejskie instytucje kultury ...

Białystok aktywnie wspiera mieszkańców i biznes

Miasto obniża przedsiębiorcom stawki czynszów, a także przygotowało m.in. maseczki dla seniorów i laptopy ...