40 mln zł ma kosztować regionalny system usług elektronicznych e-Zdrowie. Dzięki nim szpitale będą mieć stały dostęp do informacji o pacjentach, a oni sami będą mogli umówić się na wizytę przez internet.

Projekt obejmuje 13 szpitali i placówek medycznych Pomorza Zachodniego podległych samorządowi wojewódzkiemu, wśród nich m.in. Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie, Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie, Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego czy szpitale w Gryficach, Koszalinie, Kołobrzegu, Stanominie i Tucznie. W ciągu 36 miesięcy ma powstać regionalny system usług elektronicznych, a w jego ramach centrum zbierające dane o pacjencie i świadczeniach medycznych oferowanych przez placówki. W praktyce ma to umożliwić lekarzom szybki wgląd do informacji zdrowotnych, a im samym równie szybki kontakt z lekarzem.

- Od ponad 10 lat inwestujemy w ochronę zdrowia na Pomorzu Zachodnim. Próbujemy wychodzić naprzeciw oczekiwaniom pacjentów naszych marszałkowskich lecznic, również w kwestii organizacji medycznej. Projekt e-Zdrowie jest tego przykładem. To duże i trudne wirtualne przedsięwzięcie, które w rzeczywistości pomoże w np. sprawniejszym przepływie danych o pacjencie czy rejestracji chorych do lekarzy specjalistów bez wychodzenia z domu. Do sieci przystąpić będą mogły inne placówki medyczne: prywatne czy powiatowe. Docelowo pozwoli to na wymianę informacji nawet na poziomie krajowym - wyjaśnia Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Koszt projektu to 40 mln zł. 85 proc. środków ma pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020, a pozostałe z budżetu województwa, państwa i placówek medycznych.

- Tym projektem wchodzimy w XXI wiek. To wielkie wyzwanie usprawni cały proces konsultacji medycznych czy zapisów na wizyty lekarskie. Myślę, że pomocny dla chorych okaże się także e-dzienniczek, w którym będzie można umieścić wyniki pomiaru ciśnienia czy sposób zażywania leków, a z niego skorzystają medycy - dodaje Tomasz Sobieraj, wicemarszałek zachodniopomorski.