Skandynawowie lubią Pomorze Zachodnie

Duńczycy i Szwedzi to jedne z najchętniej odwiedzających Pomorze Zachodnie narodowości. Coraz częściej pojawiają się też Norwegowie i Finowie. Dlatego region chętnie promuje się w Skandynawii.
Travel Match to warsztaty turystyczne zorganizowane w formie szybkich randek. Co roku odbywają się w Oslo. Biorą w nich udział norwescy przedsiębiorcy, przedstawiciele lokalnej branży turystycznej, organizatorzy wyjazdów biznesowych, a także przedstawiciele mediów. Dzięki formule szybkiej randki odwiedzający uzyskuje w kilka minut najważniejsze informacje od każdego wystawcy. Kiedy słychać dzwonek, odwiedzający zmieniają stoisko.
Tegoroczne – ósme już – warsztaty odbyły się pod koniec stycznia. Po raz trzeci wzięli w nich udział przedstawiciele Pomorza Zachodniego.
– Rozmowy prowadzono w formie spotkań B2B – opowiada Damian Greś, dyrektor Wydziału Turystyki i Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie. – Ta forma dała możliwość ekspozycji swojej oferty, ukazania potencjału gospodarczego i prowadzenia rozmów warsztatowych z przedsiębiorcami z Norwegii, którzy z kolei mieli możliwość bezpośredniego uzyskania odpowiedzi w interesujących kwestiach. Wydarzenie było okazją do rozmów z innymi wystawcami, ale także agentami turystyki przyjazdowej z Polski. Zachęcaliśmy ich do tworzenia pakietów dedykowanych wizytom turystów na Pomorzu Zachodnim, ale także takich skierowanych do potencjalnych inwestorów. Rozwój turystyki biznesowej w regionie może w dalszej perspektywie przełożyć się także na inwestycje w tym sektorze gospodarki. Nawiązane relacje i kontakty będą wykorzystywane do dalszej promocji regionu.
Jak wyjaśnia Damian Greś, przedstawiciele biur podróży pytali m.in. o atrakcje na Pomorzu Zachodnim.
– W szczególności o te związane z dziedzictwem kulturowym i kulinariami czy aktywnym wypoczynkiem. Często poruszano również kwestie bazy noclegowej oraz ciekawych wydarzeń. Usłyszeliśmy, że niewątpliwym atutem Pomorza Zachodniego dla strony norweskiej jest położenie regionu i dostępność komunikacyjna, jaką zapewniają m.in. bezpośrednie połączenia lotnicze do portu lotniczego w Goleniowie nie tylko z Oslo, ale także Bergen i Stavanger. Do odwiedzenia Pomorza Zachodniego Norwegów zachęcają również ceny – opowiada dyrektor turystyki.
Norwescy turyści to klient pożądany. Wg szacunków Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie w 2017 roku pojawiło się ich 31 tys. Dane za 2018 rok nie są jeszcze dostępne. I choć nie jest to wielka liczba, to turyści z Norwegii wiążą się z dużym potencjałem. Region ma bezpośrednie połączenia lotnicze z Oslo, Bergen i Stavanger, a także możliwość dotarcia promem. Z krajów skandynawskich najmniejszy udział w odwiedzinach – z racji odległości – mają Finowie (10 tys. w 2017 roku), a największy – Szwedzi (117 tys.) i Duńczycy (279 tys.). Zdecydowanie dominują Niemcy – w 2017 roku pojawiło się ich aż 1,99 mln osób (całkowita liczba zagranicznych turystów to 2,64 mln).
To efekt m.in. bardzo bliskiej odległości, a także wspólnej historii. Szczecin i Pomorze Zachodnie w swojej historii były niemieckie, pruskie, francuskie i szwedzkie. Bliskie relacje widać także obecnie – w działających w Szczecinie instytucjach. W latach 90. powołano Euroregion Pomerania, skupiający Pomorze Zachodnie, część niemieckiej Meklemburgii i szwedzką Skanię. W 2013 roku Szwedzi z powodu kłopotów finansowych wystąpili z euroregionu. W 1999 w Szczecinie powstał polsko-niemiecko-duński korpus wojskowy, dzisiaj skupiający już 18 państw.
Liczba turystów stale się zwiększa, m.in. dzięki polepszaniu się bazy hotelowo-noclegowej, a także potężnym inwestycjom w infrastrukturę umożliwiającą aktywny wypoczynek. To m.in. Zachodniopomorski Szlak Żeglarski, czyli sieć portów jachtowych od Szczecina, poprzez Odrę, jezioro Dąbie i Zalew Szczeciński, aż po porty wybrzeża morskiego. W budowie jest też szlak rowerowy, dzięki któremu będzie można objechać cały region.

Mogą Ci się również spodobać

Ostatnia chwila na skuszenie podatników

Tańsze bilety na komunikację, więcej punktów podczas rekrutacji dzieci do żłobków, przedszkoli czy szkół ...

Jachty żeglują do Europy

Blisko 650 jachtów opuściło w 2017 roku fabrykę koło Goleniowa. Tutaj mieszczą się największe ...

Unijne euro czekają na Kujawach

Wsparcie osób potrzebujących, gospodarka wodno-ściekowa, rewitalizacja miast – w Kujawsko-Pomorskiem warto sięgać po środki ...

Da wytchnąć mieszkańcom Gryfic

Po latach oczekiwania mieszkańcy Gryfic mają szansę na północną obwodnicę. Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich ...

Grudziądz stara się o rekordową pożyczkę od państwa

Miasto rozpoczęło wdrażanie postępowania naprawczego i chce uzyskać z budżetu państwa aż 320 mln ...

Więcej gazu na Kujawach

Po latach starań gmina Lisewo doczekała się w końcu gazyfikacji. Do końca 2022 roku, ...