Kajakiem do morza

shutterstock

Najkrótszy liczy 10 km, najdłuższy aż… 482 km. Na większości z nich znajduje się profesjonalna infrastruktura, a przede wszystkim unikalna przyroda. Zachodniopomorskie rozwija swoje szlaki kajakowe.

Najnowszym przedsięwzięciem jest dopiero co otwarta przystań dla kajakarzy w oddalonym 12 km od Szczecina Siadle Dolnym. To miejscowość na terenie gminy Kołbaskowo, przez którą płynie Odra. Nowa infrastruktura obejmuje trzy pomosty z systemami trapowymi, elementy do bezpiecznego cumowania, umocnioną linię brzegową i barierki. W ramach inwestycji powstał też ciąg pieszo-rowerowy, toalety, oświetlenie, wiaty do przechowywania sprzętu turystycznego, a także altany piknikowe.

Raj dla wodniaków

– Mocno wspieramy turystykę aktywną. W naszym regionie daje ona olbrzymie możliwości m.in. do uprawiania kitesurfingu, golfa, żeglarstwa czy kajakarstwa. To jest nasz wielki atut w zabieganiu o turystów – mówi Olgierd Geblewicz, marszałek zachodniopomorski. – Infrastruktura taka jak w Siadle Dolnym sprzyja tej tendencji, a jednocześnie pozwala rozwinąć sieć marin, portów i przystani w ramach Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego zlokalizowanego także na rzece Odrze.

Budowa przystani trwała od września 2017 roku i kosztowała około 4 mln zł. Ponad 50 proc. kwoty, tj. 2,1 mln zł, pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego.

– Wierzę, że po dokonanych zmianach to urokliwe miejsce Międzyodrza stanie się prawdziwym rajem dla miłośników sportów wodnych czy pieszo-rowerowych wycieczek – cieszy się Małgorzata Schwarz, wójt Kołbaskowa. – Bez wątpienia sprzyjać temu będzie nowoczesna infrastruktura i niezapomniane widoki.

Wakacje z wiosłem

Odra Zachodnia, przy której leży nowa przystań, to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc do uprawiania turystyki kajakowej na Pomorzu Zachodnim. Rozciąga się od miejscowości Widuchowa do strugi Skośnica. Rzeka stanowi również śródlądową drogę wodną połączoną z kanałem Hohensaaten-Friedrichstahl. Wraz z Odrą Wschodnią tworzy obszar tzw. Międzyodrza, na którym został utworzony Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry. Turyści często wybierają na kajakowe wyprawy 14-km odcinek: Siadło Dolne, Odra Zachodnia, Kanał Kwiatowy Żeglica, Przecznica, Przekop Klucz-Ustowo, Odra Zachodnia, Dziewoklicz, Ustowo, Kanał Kurowski, Kurów, Siadło Dolne.

Nie tylko Odra Zachodnia, ale całe Zachodniopomorskie ma wyjątkowe szczęście do urokliwych rzek, jezior i innych zbiorników wodnych, a wszystko w otoczeniu lasów. W połączeniu z infrastrukturą daje regionowi pierwsze miejsce, jeżeli chodzi o warunki do uprawiania turystyki kajakowej. Na turystów czeka ponad 20 szlaków o różnej długości i różnym stopniu trudności. Do najpopularniejszych i najpiękniejszych należy niewątpliwie rzeka Drawa ze szlakiem im. Jana Pawła II, gdzie Karol Wojtyła spędzał na kajaku wakacje. Długość trasy to 177 km, a czas spływu wynosi dziewięciu do dziesięciu dni. Część trasy biegnie przez leśny poligon wojskowy i Drawieński Park Narodowy, co czyni szlak niezwykle atrakcyjnym.

Nieco krótszy, bo liczący 138 km, jest szlak rzeką Regą. Trasa wiedzie od Świdwina, poprzez Łobez, Resko, Płoty, Gryfice i Mrzeżyno, gdzie jest ujście do morza. Po drodze mijamy profesjonalną infrastrukturę zbudowaną z pieniędzy RPO 2007-2013.

Szlakiem Gryfitów

Najdłuższym z polecanych jest z kolei Szlak Gryfitów. Liczy 482 km, a czas trwania spływu to blisko 25 dni. Zaczyna się w Kostrzynie, prowadzi do ujścia Warty przez Dolinę Dolnej Odry wzdłuż brzegów Zalewu Szczecińskiego, Cieśniny Piany, Achterwasser, Świny, Zalewu Kamieńskiego do Stepnicy. Dzięki niemu możemy podziwiać wody dawnego Księstwa Pomorskiego i słowiańskich książąt z dynastii Gryfitów.

Na liście polecanych szlaków są inne rzeki – w zależności od czasu można wybrać te powyżej 100 km lub typowo jednodniowe o długości kilkunastu kilometrów. Najkrótszy liczy 10 km. Z kolei dla bardziej ambitnych są też szlaki morskie – np. polecany szlak z Międzyzdrojów do Wisełki (10 km) i następnie z Wisełki do Dziwnowa (13 km).

Mogą Ci się również spodobać

Długi najemców komunalnych idą w miliony

Najemcy mieszkań komunalnych są winni setki miliony złotych. Odzyskanie zaległego czynszu nie jest proste. ...

Walka o uczciwą informację

Mowa nienawiści, fake newsy to jedno z większych zagrożeń współczesnego świata, dlatego każdy z ...

Szklane domy z Koszalina

Filharmonia w Szczecinie, szklane mosty kampusu Uniwersytetu w Białymstoku czy też siedziba Swatcha w ...

Można snuć wspaniałe wizje, ale rzeczywistość skrzeczy

Skandalem jest to, że nawet te niewielkie podwyżki nauczycielskie przyznane przez rząd nie zostały ...

Tylko jedna kandydatka?

19 listopada 2018 rozpoczęła się szósta kadencja prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Jej tragiczny koniec ...

Z Gliwicami zawsze po drodze

Gliwice obecnie są jednym z najlepiej skomunikowanych miast w Polsce. Tu, na największym węźle ...