Medycyna w internecie

Anita Błaszczak
Fotorzepa / Kompala Waldemar

Powstaje zachodniopomorskie e-Zdrowie.

40 mln zł ma kosztować regionalny system usług elektronicznych e-Zdrowie. Dzięki nim szpitale będą mieć stały dostęp do informacji o pacjentach, a oni sami będą mogli umówić się na wizytę przez internet.

Projekt obejmuje 13 szpitali i placówek medycznych Pomorza Zachodniego podległych samorządowi wojewódzkiemu, wśród nich m.in. Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie, Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie, Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego czy szpitale w Gryficach, Koszalinie, Kołobrzegu, Stanominie i Tucznie. W ciągu 36 miesięcy ma powstać regionalny system usług elektronicznych, a w jego ramach centrum zbierające dane o pacjencie i świadczeniach medycznych oferowanych przez placówki. W praktyce ma to umożliwić lekarzom szybki wgląd do informacji zdrowotnych, a im samym równie szybki kontakt z lekarzem.

– Od ponad 10 lat inwestujemy w ochronę zdrowia na Pomorzu Zachodnim. Próbujemy wychodzić naprzeciw oczekiwaniom pacjentów naszych marszałkowskich lecznic, również w kwestii organizacji medycznej. Projekt e-Zdrowie jest tego przykładem. To duże i trudne wirtualne przedsięwzięcie, które w rzeczywistości pomoże w np. sprawniejszym przepływie danych o pacjencie czy rejestracji chorych do lekarzy specjalistów bez wychodzenia z domu. Do sieci przystąpić będą mogły inne placówki medyczne: prywatne czy powiatowe. Docelowo pozwoli to na wymianę informacji nawet na poziomie krajowym – wyjaśnia Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Koszt projektu to 40 mln zł. 85 proc. środków ma pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020, a pozostałe z budżetu województwa, państwa i placówek medycznych.

– Tym projektem wchodzimy w XXI wiek. To wielkie wyzwanie usprawni cały proces konsultacji medycznych czy zapisów na wizyty lekarskie. Myślę, że pomocny dla chorych okaże się także e-dzienniczek, w którym będzie można umieścić wyniki pomiaru ciśnienia czy sposób zażywania leków, a z niego skorzystają medycy – dodaje Tomasz Sobieraj, wicemarszałek zachodniopomorski.

Mogą Ci się również spodobać

Wiek nie ma znaczenia. Młodzi i seniorzy podbijają rynek franczyzowy

Historia pokazuje, że każdy wiek jest dobry by rozpocząć własną działalność gospodarczą. Ludzie młodzi ...

Na klub wcale nie trzeba wydawać fortuny

Planowanie, że polski klub zarobi 30 milionów złotych w jednym okienku transferowym, to absurd ...

Smog zatruwa młode mózgi

Naukowcy zamierzają przebadać kilkaset dzieci, aby ustalić, jak smog wpływa na rozwijający się mózg. ...

4 czerwca w samo południe

Zbliża się 30. rocznica wyborów, które dały wolność. Samorządowe instytucje kultury zaplanowały na ten ...

Duże różnice na regionalnej mapie płac

Najwyższą średnią płacą w Polsce pochwalić się może miasto Jastrzębie-Zdrój. W 2018 r. było ...

Ludność pod lepszą ochroną

Władze lokalne będą musiały dokładnie zaplanować, jak pomagać w przypadku wystąpienia niebezpiecznych sytuacji.