Medycyna w internecie

Anita Błaszczak
Fotorzepa / Kompala Waldemar

Powstaje zachodniopomorskie e-Zdrowie.

40 mln zł ma kosztować regionalny system usług elektronicznych e-Zdrowie. Dzięki nim szpitale będą mieć stały dostęp do informacji o pacjentach, a oni sami będą mogli umówić się na wizytę przez internet.

Projekt obejmuje 13 szpitali i placówek medycznych Pomorza Zachodniego podległych samorządowi wojewódzkiemu, wśród nich m.in. Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie, Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie, Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego czy szpitale w Gryficach, Koszalinie, Kołobrzegu, Stanominie i Tucznie. W ciągu 36 miesięcy ma powstać regionalny system usług elektronicznych, a w jego ramach centrum zbierające dane o pacjencie i świadczeniach medycznych oferowanych przez placówki. W praktyce ma to umożliwić lekarzom szybki wgląd do informacji zdrowotnych, a im samym równie szybki kontakt z lekarzem.

– Od ponad 10 lat inwestujemy w ochronę zdrowia na Pomorzu Zachodnim. Próbujemy wychodzić naprzeciw oczekiwaniom pacjentów naszych marszałkowskich lecznic, również w kwestii organizacji medycznej. Projekt e-Zdrowie jest tego przykładem. To duże i trudne wirtualne przedsięwzięcie, które w rzeczywistości pomoże w np. sprawniejszym przepływie danych o pacjencie czy rejestracji chorych do lekarzy specjalistów bez wychodzenia z domu. Do sieci przystąpić będą mogły inne placówki medyczne: prywatne czy powiatowe. Docelowo pozwoli to na wymianę informacji nawet na poziomie krajowym – wyjaśnia Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Koszt projektu to 40 mln zł. 85 proc. środków ma pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020, a pozostałe z budżetu województwa, państwa i placówek medycznych.

– Tym projektem wchodzimy w XXI wiek. To wielkie wyzwanie usprawni cały proces konsultacji medycznych czy zapisów na wizyty lekarskie. Myślę, że pomocny dla chorych okaże się także e-dzienniczek, w którym będzie można umieścić wyniki pomiaru ciśnienia czy sposób zażywania leków, a z niego skorzystają medycy – dodaje Tomasz Sobieraj, wicemarszałek zachodniopomorski.

Mogą Ci się również spodobać

Dziurawych budżetów miast na razie nie zasilą środki z użytkowania wieczystego

Galerie handlowe, biurowce czy firmy transportowe zapłacą za użytkowanie wieczyste z prawie rocznym poślizgiem. ...

Powitania, pożegnania i fajerwerki

Zbliżająca się wiosna to również czas ogłaszania letnich koncertów i festiwali. O największą widownię ...

Usuwanie azbestu, czyli eternit na wieki wieków

W konstrukcjach polskich domów pozostają miliony ton azbestu, który – zgodnie z prawem – ...

Rowery mocno poobijane, ale wrócą jeszcze do łask

Systemy rowerów pożyczanych na minuty wpadły w największy kryzys w swojej historii. Miasta szukają ...

W czasie epidemii samorządy nie zapominają o cudzoziemcach

Samorządowcy przygotowują informatory o koronawirusie skierowane do imigrantów. Zdecydowały się już na to m.in. ...

Ludność pod lepszą ochroną

Władze lokalne będą musiały dokładnie zaplanować, jak pomagać w przypadku wystąpienia niebezpiecznych sytuacji.