Anita Błaszczak
Fotorzepa / Kompala Waldemar

Powstaje zachodniopomorskie e-Zdrowie.

40 mln zł ma kosztować regionalny system usług elektronicznych e-Zdrowie. Dzięki nim szpitale będą mieć stały dostęp do informacji o pacjentach, a oni sami będą mogli umówić się na wizytę przez internet.

Projekt obejmuje 13 szpitali i placówek medycznych Pomorza Zachodniego podległych samorządowi wojewódzkiemu, wśród nich m.in. Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie, Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie, Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego czy szpitale w Gryficach, Koszalinie, Kołobrzegu, Stanominie i Tucznie. W ciągu 36 miesięcy ma powstać regionalny system usług elektronicznych, a w jego ramach centrum zbierające dane o pacjencie i świadczeniach medycznych oferowanych przez placówki. W praktyce ma to umożliwić lekarzom szybki wgląd do informacji zdrowotnych, a im samym równie szybki kontakt z lekarzem.

– Od ponad 10 lat inwestujemy w ochronę zdrowia na Pomorzu Zachodnim. Próbujemy wychodzić naprzeciw oczekiwaniom pacjentów naszych marszałkowskich lecznic, również w kwestii organizacji medycznej. Projekt e-Zdrowie jest tego przykładem. To duże i trudne wirtualne przedsięwzięcie, które w rzeczywistości pomoże w np. sprawniejszym przepływie danych o pacjencie czy rejestracji chorych do lekarzy specjalistów bez wychodzenia z domu. Do sieci przystąpić będą mogły inne placówki medyczne: prywatne czy powiatowe. Docelowo pozwoli to na wymianę informacji nawet na poziomie krajowym – wyjaśnia Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Koszt projektu to 40 mln zł. 85 proc. środków ma pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020, a pozostałe z budżetu województwa, państwa i placówek medycznych.

– Tym projektem wchodzimy w XXI wiek. To wielkie wyzwanie usprawni cały proces konsultacji medycznych czy zapisów na wizyty lekarskie. Myślę, że pomocny dla chorych okaże się także e-dzienniczek, w którym będzie można umieścić wyniki pomiaru ciśnienia czy sposób zażywania leków, a z niego skorzystają medycy – dodaje Tomasz Sobieraj, wicemarszałek zachodniopomorski.

Mogą Ci się również spodobać

Miejskie pasieki przetrwają pandemię

Biorąc pod uwagę panującą wokół pandemię, pszczoły mają się całkiem dobrze, a instytucje i ...

Kolej połączy Rzeszów z lotniskiem. Inwestycje za 300 mln zł

Mieszkańcy regionu Podkarpacia zyskają lepszy dostęp do połączeń kolejowych. Zarządzająca infrastrukturą spółka PKP Polskie ...

Metropolie solidarne z doświadczonymi klęską żywiołową gminami

Samorządy wielkich miast wspierają mniejsze gminy, które dotknęła klęska żywiołowa. Zwykle jest to pomoc ...

Strefy płatnego parkowania za duże i za drogie? Teraz dadzą w kość jeszcze bardziej

Jedno po drugim: miasta rozszerzają swoje strefy płatnego parkowania, a niektóre podnoszą też stawki ...

Raj po polsku. Oto miejsca, w których Polakom żyje się najlepiej

Wielkopolska, Pomorskie i Mazowsze: to regiony, w których mieszkańcom żyje się najlepiej – wynika ...