Wiemy, gdzie w Polsce firmy są najbardziej rzetelne

fot. adobestock / ASDF

Najsolidniejszymi płatnikami są przedsiębiorcy z Podlasia i Podkarpacia, najgorzej sytuacja wygląda na Górnym Śląsku – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów.

Choć w całym kraju firmy mają zaległości w płatnościach, można zauważyć spore różnice między regionami – pokazuje wskaźnik rzetelności przygotowany w ramach programu Rzetelna Firma prowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów BIG.

CZYTAJ TAKŻE: W jakich województwach w Polsce działa najwięcej firm?

Przy konstruowaniu wskaźnika pod uwagę wzięto ogólne zadłużenie przedsiębiorstw w danym województwie, zadłużenie w przeliczeniu na 1000 firm działających w regionie, średnie zadłużenie jednego dłużnika oraz odsetek dłużników w stosunku do wszystkich działających firm w regionie. Im więcej punktów łącznie w rankingu, tym lepsza sytuacja pod kątem rzetelności płatniczej.

Dwa regiony na czele

W tegorocznej, trzeciej, edycji badania najlepiej wypadły ex aequo województwa podlaskie i podkarpackie. – Pierwszy raz mamy sytuację, kiedy dwa województwa otrzymały taką samą wysoką liczbę punktów – mówi Andrzej Kulik, ekspert Rzetelnej Firmy.

Jak wyjaśnia, w województwie podkarpackim notowane jest najniższe zadłużenie w przeliczeniu na 1000 firm (2,7 mln zł) oraz najniższy odsetek firm zadłużonych (7,4 proc.). Za te wskaźniki Podkarpacie otrzymało najwyższą liczbę punktów (po 16). Nieco gorzej jest pod względem kwoty zadłużenia ogółem (309 mln zł) oraz średniego zadłużenia dłużnika (37 tys. zł), ale i tak region zyskał łącznie 54 pkt.

Negatywny bohater

Dokładnie tyle samo otrzymało województwo podlaskie – z tą różnicą, że Podlasie przy trzech wskaźnikach zajęło drugie miejsce w kraju (zadłużenie ogółem to 197,5 mln zł, dług na 1000 firm, sięga 2,8 mln zł, a odsetek firm zadłużonych to 7,52 proc.). Średnie zadłużenie dłużnika w tym województwie wynosi ponad 37,8 tys. zł, co daje ósme miejsce w tej grupie.

CZYTAJ TAKŻE: Tarcza 2.0 preferuje firmy z określonych części Polski

Najbardziej negatywnym bohaterem zestawienia, z oceną tylko 7 pkt, jest województwo śląskie, gdzie łączne zadłużenie wynosi 1,5 mld zł i jest to kwota najwyższa w Polsce. Ostanie miejsce Śląsk zajął też pod względem długu na 1000 firm (5,1 mln zł) oraz odsetka zadłużonych firm (aż 12,8 proc.). Pod względem średniego długu jednego dłużnika region zajmuje trzecie miejsce od końca.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Miliardy złotych dla firm. Wiemy, gdzie pomoc jest największa

Około 10 mld zł przeznaczyły samorządy marszałkowskie na doposażenie szpitali czy wsparcie firm. Zaczęliśmy ...

Spółki komunalne desperacko bronią się przed epidemią: izolują pracowników

Poznańska spółka wodociągowa skoszarowała 50 pracowników. Inni dostawcy wody na razie nie zdecydowali się ...

Śpiewacy w przyłbicach, orkiestra na widowni. Opery walczą o powrót do gry

Teatry, które mogą grać od 6 czerwca przy widowni zapełnionej widzami w maseczkach do ...

Nie każde powiązanie przekreśla udział w przetargu

Do wyłączenia z postępowania o zamówienie publiczne poszczególnych osób wykonujących czynności niezbędne jest wykazanie, ...

W tym regionie gastronomia może liczyć na wyjątkowo hojne wsparcie

Trzy tysiące złotych pomocy miesięcznie na każdego pracownika gastronomii do czasu ponownego otwarcia lokali ...

W miastach z betonu szybko przybywa zieleni

Rewaloryzowane parki, efektowne rośliny w miejscach, gdzie jeszcze niedawno były nieużytki, zieleńce między blokami, ...