Lato w mieście nie musi być nudne

Wiele samorządów stawia na aktywne zajęcia na świeżym powietrzu
fot. adobestock / Stanisław Błachowicz

Na czas wakacji samorządy organizują półkolonie dla dzieci, które nie wyjeżdżają z domu. Zapisy na takie zajęcia w niektórych miastach już trwają.

Rok szkolny jeszcze trwa, ale już 25 czerwca się kończy. Zaczynają się wakacje. Rodzice, którzy nie mogą zapewnić dzieciom w czasie dwóch letnich miesięcy opieki, mogą skorzystać z oferty „Lata w mieście”, które organizują samorządy.

W Poznaniu zaplanowano m.in. półkolonie, spektakle, wystawy, warsztaty oraz liczne wydarzenia plenerowe. – Przygotowujemy się do organizacji półkolonii dla dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych. Na ten moment chęć uczestnictwa zgłosiło ponad 40 szkół z terenu miasta – mówi Joanna  Żabierek, rzecznik prezydenta Poznania.

Gry i zabawy

Koszt pobytu dziecka na półkoloniach wyniesie 450 zł (w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami 500 zł) z czego rodzic zapłaci 150 zł, a resztę miasto. Na organizację półkolonii zarezerwowano 600 tys. zł, co pozwoli na uczestnictwo w półkoloniach ok. 1260 dzieci. Zapisy jeszcze nie ruszyły.

CZYTAJ TAKŻE: Bez wielkich gwiazd. Koncertowe lato w kameralnym gronie

W Poznaniu zlecono też organizacjom pozarządowym organizację wypoczynku letniego dzieci i młodzieży z rodzin z problemem alkoholowym. Na co miasto przeznaczyło 700 tys. zł.

–  W sumie poprzez realizację ww. zadań przewiduje się zabezpieczenie około 1 000 miejsc dla dzieci i młodzieży. W ramach prowadzonych w trakcie wypoczynku zajęć przewidziane są wszelkiego rodzaju gry i zabawy, wycieczki czy zajęcia z zakresu profilaktyki uzależnień – mówi Joanna Żabierek.

Więcej ruchu po pandemii

Także Kraków planuje  w tym roku akcję pod hasłem „Lato w szkole na sportowo”, czyli „Lato w szkole”. Podczas nich nacisk będzie kładziony na sport, różne zajęcia ruchowe.

Chcemy po trudnych miesiącach pandemii i izolacji zaktywizować dzieci i młodzież. Chcemy, żeby w 70 proc. były to zajęcia sportowo-rekreacyjne – mówi Małgorzata Tabaszewska z krakowskiego magistratu.

Urzędniczka dodaje, że będą też oczywiście wycieczki i wyjścia do różnych ciekawych miejsc, np. ZOO. Kraków planuje też kolejną  edycję akcji „Lato w mieście dla dzieci z niepełnosprawnościami” – to cykliczna inicjatywa realizowana w okresie wakacji i ferii, mająca formę półkolonii dla dzieci z niepełnosprawnościami w ramach działań z zakresu opieki wytchnieniowej. Dla uczestników udział jest bezpłatny.

Rodzice zapłacą za posiłki

W Warszawie zapisy na „Lato w mieście” ruszyły z początkiem czerwca. Potrwają do 11 czerwca. – Podobnie jak w poprzednich latach, placówki będą działały przez pięć dni w tygodniu, w godzinach od 7 nawet do 17 – podaje stołeczny ratusz.

CZYTAJ TAKŻE: Mieszczuchy szukają działek na lato

Udział w zajęciach jest bezpłatny. Rodzice wnoszą jedynie opłaty za posiłki oraz opiekę 10 zł dziennie za dwa posiłki w tym jeden ciepły oraz 10 zł dziennie za opiekę. Ale uczniowie, którzy w ciągu roku szkolnego korzystają ze zwolnienia z opłat za obiady na mocy decyzji OPS lub dyrektora szkoły, są zwolnieni z opłat za opiekę oraz wyżywienie również podczas wakacji.

Wrocławskie lato z kulturą

Także we Wrocławiu okresie wakacji zorganizowany zostanie wypoczynek dla uczniów szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez miasto.

Do prowadzenia wypoczynku w formie półkolonii zgłosiło się 20 szkół, swą ofertę w czasie wakacji letnich mają również trzy Młodzieżowe Domy Kultury, Zespół Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży oraz Centrum Kreatywności Talent, które zapraszają do wzięcia udziału w organizowanych przez nich warsztatach – wylicza Arkadiusz Filipowski, rzecznik wrocławskiego magistratu.

Każda placówka będzie organizowała różnorodne zajęcia rekreacyjno-sportowe. Dzieci będą mogły uczestniczyć m.in. w zajęciach artystyczno-plastycznych, muzycznych, czy sportowych. Organizowane będą także wyjścia na basen, do ZOO, kina, muzeum czy Parku Trampolin.

Prowadzone będą warsztaty ceramiczne, kulinarne, ekologiczne czy chemiczne. Uczniowie wyjadą również na wycieczki poza Wrocław.

Z wypoczynku letniego organizowanego przez szkoły i placówki oświatowe będzie mogło skorzystać ok. 4,6 tys. uczniów szkół podstawowych. Na ten letni wypoczynek Wrocław zarezerwował ok. 900 tys. zł.

Poza tym  Wrocławskie  Centrum Rozwoju Społecznego w tym roku powtórzy akcję” Wrocławska Wakacyjna Przygoda”.

Dzieci i młodzież w wieku 4-17 lat będą brały udział w różnorodnych zajęciach na świeżym powietrzu. Zajęcia zaczną się 10 lipca i potrwają do końca wakacji.

Zapisy ruszą na początku lipca. – Udział w nich jest bezpłatny. Miasto zapłaci za tę akcję ponad 400 tys. zł – mówi Arkadiusz Filipowski.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Samorządowcy po wyborach: sukces mimo przegranej

Choć wielu samorządowców opowiedziało się po stronie opozycji, wybory parlamentarne wygrała partia rządząca.

Reforma podatkowa PiS uderzy mocniej w biedne miasta

Im więcej bogatych podatników, tym mniejsze straty dla samorządu – takie mogą być konsekwencje ...

Obrazy wciąż malowane

Co roku wysadzamy ponad 80 tysięcy tulipanów, które kwitną głównie w maju. Po tym ...

Miasta podsuwają pomysły, jak odpracować dług za wynajmowany lokal

Najemcy miejskich lokali użytkowych w przypadku problemów z czynszem najczęściej mogą liczyć na rozłożenie ...

Klub z Lublina zagra po raz pierwszy w Lidze Mistrzów

Występy w elitarnych rozgrywkach to znakomita szansa na promocję miasta i regionu.

Marcin Popkiewicze, ekspert ds. klimatu, fizyk, analityk i autor bestsellerów „Ziemia na rozdrożu” i „Rewolucja energetyczna”.

Nadchodzi zielona rewolucja. Samorządów nie ominie

Wszyscy zaczynają wreszcie dostrzegać problem kryzysu klimatycznego. Także samorządy, które mają duży wpływ na ...