Będzie noc muzeów. Na żywo i online

W Europejskim Centrum Solidarności będzie można zobaczyć m.in. wystawę stałą
fot., adobestock / Artur

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią w tym roku w niektórych miastach odbędzie się Noc Muzeów. Jednak w nowej formule i z zachowaniem reżimu sanitarnego.

– Jedną z propozycji jest spacer z kulturą, czyli wydarzenia i ekspozycje na świeżym powietrzu. Zorganizowało je aż 80 instytucji, które zaplanowały swoje działania na zewnątrz, poza murami swoich siedzib – mówi Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka prasowa stołecznego ratusza.

Muzeum na świeżym powietrzu

W ub. roku Międzynarodowa Noc Muzeów nie mogła odbyć się z powodu pandemii. Ale w tym roku np. w Gdańsku ma trwać dwa dni. Zaplanowano ją na  sobotę i niedzielę 15 i 16 maja.

– Programy wydarzeń są skromniejsze, przygotowane w dwóch wersjach – na żywo i online. I chociaż te w realu ograniczają się najczęściej do zwiedzania zabytkowych wnętrz lub wystawy stałej, sam fakt, że planujemy znów wejść do muzeów i galerii budzi nadzieję, że normalność powraca – podaje gdański ratusz.

CZYTAJ TAKŻE: Muzea i galerie odmrożone. Przedstawiamy największe atrakcje

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaplanowało m.in. rodzinną grę miejską „Tropem Heweliusza z Jana do Ratusza”. Podczas spaceru drużyny poznają historię Gdańska i ciekawostki z życia Jana Heweliusza.

W Europejskim Centrum Solidarności będzie można zobaczyć wystawę stałą, a tam m.in. Tablice 21 Postulatów Gdańskich wiszące podczas strajku w Sierpniu ’80 na bramie Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Na wystawie także przestrzelona kurtka Ludwika Piernickiego, 20-letniego stoczniowca, ofiary Grudnia ’70. Ale i cud myśli inżynierskiej – pelengator z antenką. Na parterze dostępna będzie też wystawa czasowa „Sierpień’80. Bez strachu, ale z rozwagą”.

Spacer z kulturą

Warszawska Noc Muzeów będzie obchodzona 15 maja. – O ile nie zmieni się sytuacja epidemiologiczna, podczas Nocy Muzeów będzie możliwe zwiedzanie instytucji – nie tylko tych związanych z kulturą. W tegorocznej odsłonie swój udział potwierdziło 180 placówek, w tym 17 nowych – mówi Monika Beuth-Lutyk.

W ramach spaceru z kulturą zostały przygotowane dwie trasy do najciekawszych miejsc w centrum miasta. Poza tym przygotowano również ok. 100 wydarzeń online, które mogą być zachęta do wizyty w wirtualnym muzeów.

CZYTAJ TAKŻE: To nie kina, muzea i teatry wywołują eskalację pandemii

W tym roku nie zabraknie tradycyjnej parady zabytkowych autobusów i tramwajów. Po paradzie zabytkowe pojazdy będą dostępne do zwiedzania – autobusy na placu Defilad, tramwaje na placu Narutowicza. Wszystko w zgodzie z obowiązującym reżimem sanitarnym.

Tegoroczna Noc Muzeów w Krakowie odbędzie się 21 maja. – Ze względu na ograniczenia pandemiczne, a co za tym idzie bezpieczeństwo zwiedzających i pracowników muzeów, muzea czynne będą w swoich stałych, dziennych godzinach otwarcia – zapowiada Anna Latocha z krakowskiego magistratu.

Dodaje, że obecnie opracowywany jest program Nocy Muzeów. – Szczegóły dotyczące liczby obiektów muzealnych uczestniczących w inicjatywie, godziny otwarcia oraz program poznamy na początku maja – dodaje urzędniczka.

Wystawy w sieci

Ale nie wszystkie miasta włączą się w Noc Muzeów w formie tradycyjnej. Nie zdecydowały się na to m.in. władze Poznania.

– Dla nas ważne jest, aby ta impreza była okazją do wspólnego, żywego kontaktu z sztuką i kulturą w całkowicie bezpiecznych warunkach. Dlatego Estrada Poznańska wspólnie z Muzeum Narodowym w Poznaniu, po rozważeniu wielu scenariuszy zdecydowali, że zaproszą mieszkanki i mieszkańców Poznania na Noc Muzeów wiosną 2022 roku – mówi Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta Poznania.

CZYTAJ TAKŻE: Muzea: Brak wycieczek i turystów to wielki problem

Z kolei mieszkańców Wrocławia w tym roku czeka Wirtualna Noc Muzeów. W ramach imprezy w weekend 14-16 maja będzie można zwiedzić online 20 wystaw w miejscowych muzeach i galeriach.

Swoje podwoje otworzą wówczas m.in. oddziały Muzeum Miejskiego (w tym Stary Cmentarz Żydowski, Pałac Królewski), Muzeum Narodowego, Muzeum Mineralogiczne, Muzeum Przyrodnicza i wiele innych.

– Każdy z trzech wirtualnych wieczorów rozpocznie się o godzinie 18.00 i zakończy około północy. Codziennie zaprezentowanych zostanie 7 wystaw, każde oprowadzanie potrwa ok. 30 minut.
W roli przewodników po wystawach wystąpią znakomici fachowcy, kuratorzy wystaw i artyści – zapowiada Tomasz Myszko-Wolski z wrocławskiego magistratu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pomorze Zachodnie: Bezpiecznie jak w domu

Dni spędzone w domach zaostrzyły apetyt na udane wakacje. Który kierunek wybrać, aby spędzić ...

Samorządy ratują lotnisko

1,5 mln zł przekazało Województwo Zachodniopomorskie do Portu Lotniczego Szczecin Goleniów. To kolejne już ...

Bez samorządów nie da się rządzić

Samorządy już dzisiaj cerują dziury państwa. Jak zostaną im odebrane pieniądze, to nie tylko ...

Ratować i edukować

Aż 467 osobom udzielono w ubiegłym roku pomocy w związku z pobytem nad wodą. ...

Aby objąć budynek ochroną, trzeba to zrobić prawidłowo

Chociaż gminny program opieki nad zabytkami sporządza się na podstawie gminnej ewidencji zabytków, są ...

Ochrona zdrowia to nie zadanie samorządów

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego powinien być impulsem do zmian, które pomogą szpitalom wyjść ze spirali ...