Ciaśniej w żłobkach i przedszkolach, ale tłoku wciąż nie ma

AdobeStock

Więcej dzieci może uczęszczać do żłobków i przedszkoli. Liczba maluchów w nich stale rośnie, ale tylko w nielicznych placówkach, chętnych jest więcej, niż miejsc.

Pod koniec maja, po 52 dniach zamknięcia – rząd pozwolił na ponowne otwarcie placówek dla najmłodszych: żłobków czy przedszkoli, ale to ostatecznie samorządy wybierały datę otwarcia. Zgodnie z wytycznymi sanitarnymi do jednej przedszkolnej grupy mogło uczęszczać maksymalnie 12 dzieci (a za zgodą miasta – 14), a od 5 czerwca – 16 (za zgodą organu prowadzącego – 18). W placówkach nadal obowiązuje reżim sanitarny.

Rośnie zainteresowanie

W Warszawie samorządowe przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych wznowiły działalność 18 maja. – W pierwszych dniach po uruchomieniu z opieki przedszkolnej korzystało około 5,7 tys. dzieci tj. 10  proc. przedszkolaków. Uruchomiono blisko 1,4 tys. oddziałów – wylicza Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza. – W ciągu trzech tygodni od wznowienia działalności liczba dzieci korzystających z zajęć podwoiła się – mówi Karolina Gałecka.

Z danych stołecznego ratusza wynika, że z zajęć w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych korzystało już 11,6 tys. dzieci, tj. 20 proc. przedszkolaków. Obecnie pracuje 3,4 tys. nauczycieli i 6,8 tys. pracowników administracji i obsługi. 16 placówek nie organizowało zajęć z powodu braku zgłoszonych dzieci.

CZYTAJ TAKŻE: Przedszkola: trzeba korzystać nie tylko z wytycznych, ale i zdrowego rozsądku

W Białymstoku dzieci mogły powrócić do przedszkoli od 25 maja. Otwarto wówczas wszystkie samorządowe placówki wychowania przedszkolnego, zaś w związku ze stwierdzonymi przypadkami zakażenia koronawirusem, trzy z nich zostały tymczasowo zamknięte. – Liczebność grup przedszkolnych jest różna, w zależności od liczby zgłoszeń – mówi Kamila Bogacewicz z Urzędu Miasta w Białymstoku.

W Poznaniu do placówek uczęszcza 2386 dzieci, co stanowi 78 proc. z liczby deklaracji rodziców o powrocie dziecka do przedszkola (jest to około 17 proc. wszystkich dzieci uczęszczających do przedszkoli).

We Wrocławiu obecnie otwarte są niemal wszystkie przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach (z wyjątkiem trzech). W sumie miejsc (w normalnych czasach) jest ok. 18 tysięcy. Ostatnio do przedszkoli chodzi ponad 3 tys. kilkulatków. – Jesteśmy gotowi, by przyjąć więcej i czekamy na decyzje rodziców – mówi Anna Bytońska.

Nie tylko dyżury

Na terenie Lublina funkcjonuje dziewięć żłobków publicznych wchodzących w skład Miejskiego Zespołu Żłobków z 1209 miejscami opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. – Obecnie opieką objętych jest 267 dzieci – mówi Monika Głazik z lubelskiego ratusza.

CZYTAJ TAKŻE: Mało dzieci w przedszkolach. Potrzebne testy dla pracowników

W lipcu i sierpniu czynne będą wszystkie placówki wchodzące w skład Miejskiego Zespołu Żłobków w Lublinie, a nie tylko żłobki wyznaczone na dyżury, jak było to praktykowane do tej pory w wakacje.

W stolicy od uruchomienia na nowo miejskich żłobków w stolicy minęły już ponad trzy tygodnie. Frekwencja w placówkach publicznych oraz placówkach prywatnych, gdzie miasto wykupiło miejsca dla maluchów systematycznie rośnie. Obecnie liczba dzieci w placówkach żłobkowych wynosi ok. 30 proc. uprawnionych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Śmieci: mieszkańcy płacą mniej i w budżetach widać dziurę

Regionalne izby obrachunkowe kwestionują sztuczne zaniżanie opłat za odbiór śmieci. Okazuje się, że taka ...

Śpiewacy w przyłbicach, orkiestra na widowni. Opery walczą o powrót do gry

Teatry, które mogą grać od 6 czerwca przy widowni zapełnionej widzami w maseczkach do ...

Ile PIT dla samorządów w 2020 roku

W przyszłym roku gminy, miasta, powiaty i województwa dostać mają 56,7 mld zł z ...

Warszawski transport publiczny znowu na rekordzie

Warszawski Transport Publiczny po raz kolejny zanotował wzrost liczby pasażerów – jak chwali się ...

Warszawa przegrała bitwę o reklamozę. Czy przegra wojnę?

Warszawska uchwała krajobrazowa pozostaje uchylona. WSA poparł decyzję wojewody mazowieckiego. Wojewódzki Sąd Administracyjny na ...

Sztuka przetrwania pandemii. Kulturalne plany na 2021 rok

Samorządy starają się utrzymać budżety instytucji kultury mimo trudnej sytuacji. Pozycja kultury na początku ...