Ludzie to największy magnes

Kraków przyciąga coraz więcej inwestycji technologicznych
fot. AdobeStock

Dla inwestorów coraz większe znaczenie ma kapitał ludzki. Miasta to wiedzą i robią wiele, by podnosić jego jakość.

„Potencjał inwestycyjny polskich miast” to raport przygotowany przez „Rzeczpospolitą”. Dotyczy on dziesięciu kluczowych ośrodków metropolitalnych w Polsce. Pokazujemy w nim dokonania i dynamikę zmian w najistotniejszych obszarach z punktu widzenia inwestorów (zagranicznych i polskich), przede wszystkim tych rozwijających nowoczesną gospodarkę.

Wysokie kompetencje

Jednym z takich obszarów jest niewątpliwie kapitał ludzki. – W przypadku dużych firm działających na skalę globalną, czego typowym przykładem są centra usług wspólnych międzynarodowych koncernów, atrakcyjność Polski wynika przede wszystkim z dostępności i rozsądnego kosztu zatrudnienia wysoko wykwalifikowanych pracowników – pisze w naszej publikacji prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC w Polsce.

Niezaprzeczalnym autem Wrocławia są właśnie wrocławianie - przekonują władze miasta
Rynek we Wrocławiu / fot. AdobeStock

Miasta to wiedzą i odpowiadają na te potrzeby – wynika z naszego raportu. – Niezaprzeczalnym autem Wrocławia są właśnie wrocławianie – zaznacza Ewa Kaucz, prezes zarządu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. – To ich kreatywność i wysokie kompetencje sprawiają, że firmy nie tylko u nas inwestują, ale także rozwijają swoją działalność, wielokrotnie decydując się na bardziej zaawansowane produkty i usługi, niż pierwotnie planowały – przekonuje.

CZYTAJ TAKŻE: Mieszkańcy napędzają rozwój polskich metropolii

Potwierdzeniem tych słów są statystyki. Około 20 proc. pracowników wrocławskiego sektora nowoczesnych usług biznesowych zajmuje się badaniami i rozwojem, co jest najlepszym wynikiem spośród największych miast w Polsce. – Dzięki talentowi wrocławian także lokalne spółki technologiczne realizują model „born global”, co oznacza, że od pierwszego dnia działają globalnie – przekonuje Ewa Kaucz.

Ambicje na innowacje

– Kraków stał się w ostatnich latach jednym z najlepszych miejsc w Polsce do otwierania innowacyjnego biznesu, a ambicje tych, którzy już rozpoczęli taką działalność w mieście, mają skalę zdecydowanie globalną – przekonuje też Wydział Przedsiębiorczości i Innowacji Urzędu Miasta Kraków.

Władze Krakowa realizują 147 projektów rewitalizacyjnych o łącznej wartości ponad 1 mld zł. To działania służące podniesieniu komfortu życia miekszańców i mające wpływ na atrakcyjność inwestycyjną / AdobeStock

Według wyliczeń magistratu Kraków już od kilku lat jest liderem Europy kontynentalnej w zakresie atrakcyjności dla branży nowoczesnych usług dla biznesu – rośnie nie tylko liczba firm, ale i liczba pracowników: w 2008 r. było ok. 50 firm SSC/BPO/IT, które zatrudniały ok. 12 tys. pracowników, obecnie ten sektor liczy 170 podmiotów z blisko 80 tys. zatrudnionych, a prognozy na 2020 r. mówią o przekroczeniu przez tę krakowską branżę liczby 100 tys. pracowników. Ważne, że firmy działające w Krakowie rozwijają obsługę skomplikowanych procesów w branżach HR, IT czy R&D – chodzi m.in. o takie firmy jak ABB, IBM, Cisco, UBS, State Street lub polski Comarch i Selvita.

CZYTAJ TAKŻE: Duże miasta skutecznie walczą o inwestorów

Kadry dla rynku pracy

– Prowadzimy bardzo dużo działań stale podnoszących jakość kapitału ludzkiego – podkreśla Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. I oczywiście Białystok nie jest tu wyjątkiem, bo wszystkie miasta z naszego raportu podejmują takie starania na wielu frontach – począwszy od edukacji (zarówno na szczeblu podstawowy jak i wyższym), a skończywszy na dbałości o poprawę jakości życia w mieście.

CZYTAJ TAKŻE: Miasta kuszą tym, co najlepsze

Białystok chwali się rozwiniętym zapleczem naukowo-badawczym i szeroką ofertą edukacyjną. Uczelnie wyższe w Białymstoku kształcą w różnorodnych zawodach i specjalnościach, odpowiadających potrzebom lokalnego rynku pracy. W 2018 r. studiowało tu ok. 25,5 tys. studentów, z czego ok. 1,3 tys. obcokrajowców, pochodzących m.in. z krajów europejskich, ale też z Chin, Turcji czy Zimbabwe. Miasto prowadzi też wiele programów szkolnictwa zawodowego oraz doskonalenia kadr i rozwoju przedsiębiorczości, choćby poprzez takie instytucje jak np. Białostocki Park Naukowo-Technologiczny czy Centrum Kształcenia Ustawicznego.

W Łodzi jest realizowany największy w Polsce program rewitalizacyjny / fot. Wikipedia

Dobre miejsce

– W Łodzi, mimo jej dawniej robotniczego charakteru, w ostatnich dekadach liczba wysoko wykwalifikowanych osób z wyższym wykształceniem szybko rośnie i stopniowo dochodzi do 30 proc. – informuje z kolei łódzki magistrat. To efekt rozwoju łódzkich szkół wyższych – w sumie na 22 uczelniach studiują obecnie 72 tys. studentów. Miasto dba także, by ogólnie szkolnictwo skrojone było pod potrzeby pracodawców. Ciekawą inicjatywą jest w Łodzi największy w Polsce program rewitalizacji, mający na celu wzrost atrakcyjności miasta dla mieszkańców. – Budujemy też Nowe Centrum Łodzi, w którym powstają atrakcyjne przestrzenie publiczne i miejsca pracy dla kolejnych tysięcy osób – zachęca łódzki magistrat.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ta mała miejscowość nie narzeka na brak chętnych do zamieszkania

To, co nas wyróżnia wśród gmin gorzowskiego obwarzanka, to zdecydowanie najlepiej rozwinięta sieć komunikacji ...

Konkurs rozstrzygnięty. Rządowa pomoc znowu omija metropolie

Wyniki kolejnego konkursu na dotacje z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych nie okazują się zaskoczeniem. ...

Kubki jednorazowe w urzędach nie są trendy

Wałbrzych, Kraków, Trzcianka. Co je łączy? Ekologia. W tych miastach jednorazowe naczynia plastikowe mają ...

Operatorzy hulajnóg muszą zmierzyć się z pandemią, nową ustawą i porozumieć z samorządami

E-hulajnogi. Samorządy narzucą twarde reguły

Ważą się losy branży elektrycznych jednośladów na minuty. O jej przyszłości zdecydują nowe przepisy ...

Nowy Program Ochrony Powietrza w Małopolsce wprowadza nowe restrykcje

Zakaz palenia w kozach i kominkach przy przekroczeniach norm zanieczyszczeń powietrza, przyspieszenie wymiany przestarzałych ...

Struzik: Rozpoczynamy zakupy niezbędnego sprzętu

Mam nadzieję, że rząd podejmie decyzje radykalne i zobowiąże firmy produkujące materiały sanitarne i ...