Droższa "Zima w mieście". Przez Polski Ład i inflację

W Warszawie znacznie podrożeje opłata za udział w akcji „Zima w mieście”. Inne duże miasta na razie się zastanawiają nad podwyżkami.

Publikacja: 04.12.2021 08:14

Droższa "Zima w mieście". Przez Polski Ład i inflację

Foto: Adobe Stock

- W przyszłym roku Warszawa straci z powodu rządowego programu „Polski Ład” straci ponad mld zł, co wiąże się z koniecznością wprowadzania radykalnych oszczędności i cięć w budżecie miasta. Pierwsze skutki spowodują, że w 2022 roku wzrosną opłaty dla uczestników miejskiej akcji „Zima w Mieście” – przyznaje Monika Beuth-Lutyk, rzecznik prasowy stołecznego ratusza.

Duża podwyżka w stolicy

W przyszłym roku rodzice warszawskich uczniów zapłacą 50 zł dziennie za opiekę i wyżywanie w ramach zimowego wypoczynku. A w 2020 roku ta ubiegłym roku było to 20 zł.

Warszawa od lat organizuje akcję „Zima w Mieście”, aby zapewnić dzieciom i młodzieży atrakcyjny i bezpieczny wypoczynek w czasie ferii zimowych. Szeroką ofertę zajęć zapewniają w ramach programu ośrodki sportu i rekreacji, miejskie biura i urzędy dzielnic, szkoły, placówki wychowania pozaszkolnego i kultury oraz organizacje pozarządowe działające w obszarach edukacji, sportu i rekreacji, turystyki i kultury.

Stołeczny ratusz podkreśla, że skutki rządowego programu „Polski Ład” oznaczają dla Warszawy znaczne ograniczenie wpływu środków finansowych. - „Polski Ład” nie tylko zahamuje rozwój samorządów, ale obciąży je również ogromnymi kosztami – dodaje Monika Beuth-Lutyk.

Podkreśla, że mimo poważnych problemów finansowych Warszawa zdecydowała jednak, aby w 2022 roku kontynuować akcję „Zima w Mieście”.

Dotychczas miasto przeznaczało na „Zimę w Mieście” ponad 10 mln zł rocznie, z czego same koszty za opieki nad uczniem to 88 zł za dzień. Jednak z powodu bardzo trudnej sytuacji finansowej miasta spowodowanej „Polskim Ładem”, w przyszłym roku rodzice zapłacą znacznie więcej za udział dzieci w akcji.  W 2022 roku opłaty wyniosą odpowiednio: 35 zł dziennie za opiekę oraz 15 zł dziennie za wyżywienie (obiad oraz śniadanie lub podwieczorek).

- Warszawa wprowadza powyższe stawki na okres przejściowy tj. do czasu ustabilizowania sytuacji finansowej miasta. W ubiegłym roku opłaty za udział w akcji wynosiły 10 zł dziennie za wyżywienie oraz 10 zł za dzień opieki –podkreśla Monika Beuth-Lutyk.

Dodaje, że podniesienie stawki za wyżywienie jest związane z galopującą inflacją - ajenci, którzy obsługują akcję nie są w stanie dostarczyć dzieciom odpowiednio zbilansowanego i wartościowego wyżywienia za dotychczasowe stawki. Dzieci i młodzież z rodzin w najtrudniejszej sytuacji materialnej będą zwolnione z opłat za udział w akcji „Zima w Mieście”.

Stołeczny ratusza podkreśla, że z powodu pandemii koronawirusa przyszłoroczna akcja „Zima w Mieście” będzie organizowana w reżimie sanitarnym, zgodnie z zaleceniami i obowiązującymi przepisami prawa.  Warszawa czeka na wytyczne do organizacji półkolonii opracowane przez Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

Inne miasta na razie liczą

Na razie inne duże miasta nie zapowiadają podwyżek za zimową akcję dla dzieci, ale też ich nie wykluczają.

– Nie jesteśmy w stanie na ten moment stwierdzić, czy opłaty za wyżywienie na półkoloniach w roku 2022 wzrosną. Może być to spowodowane wzrostem cen żywności, paliwa itp. – przyznaje Dariusz Czapla, z katowickiego magistratu.

W 2021 roku opłaty rodziców za pobyt dzieci na półkoloniach w roku 2021 wynosiły od 40 do 85 zł. Rodzice płacili za wyłącznie za posiłki.

- W 2021 roku zgodnie z wytycznymi GIS, MZ i MEN półkolonie były organizowane jako zamknięte na terenie szkół, placówek i rodzice nie ponosili dodatkowych opłat – przypomina Dariusz Czapla.

W ramach akcji „Zima w mieście” w Katowicach w przyszłym roku miasto planuje zorganizowanie zajęć w kilkudziesięciu jednostkach edukacyjnych, sportowych i pomocy społecznej. Będą to m.in. zajęcia sportowe i kulturalne, różnego rodzaju wyjścia i wycieczki oraz gry i zabawy świetlicowe.

Władze Katowic szacują, że z zajęć organizowanych w ramach akcji „Zima w mieście” w 2022 roku może skorzystać ok. 8,2 tys. dzieci i młodzieży.

Urzędnicy z Katowic zapowiadają, że w trakcie ferii zimowych przypadających na drugą połowę lutego 2022 roku dzieci z rodzin wymagających pomocy w formie dożywiania w okresie przerwy szkolnej będą mogły skorzystać z gorącego posiłku w jednej z dyżurujących szkół.

- Z uwagi na trwający stan epidemii istnieje ryzyko, iż ze względów bezpieczeństwa wymienione placówki zostaną zobowiązane do zawieszenia stacjonarnej działalności. W takiej sytuacji akcja „Zima w mieście” będzie realizowana w formie zdalnej – zapowiada Dariusz Czapla. Na razie brak jest wytycznych GIS, MZ i MEN dotyczących organizacji wypoczynku zimowego dzieci i młodzieży w roku 2022.

Przez Covid akcji może nie być

Gdański ratusz jest obecnie na etapie planowania i ustalania szczegółów dotyczących zbliżającej się akcji „Zima”.

- Nie pobieramy opłat od uczestników, jedyne koszty jakie muszą pokryć rodzice dzieci to wyżywienie i ewentualne wyjścia pozaszkolne. Jednak cały czas obserwujemy aktualną sytuację pandemiczną, która może mieć wpływ na ostateczną formę „Akcji Zima” – przyznaje Patryk Rosiński, z gdańskiego magistratu.

Także Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji planują organizację Akcji Zima podczas ferii w 2022 roku. Przygotowanych zostanie około 40 miejsc.

- W tym roku akcja nie została zrealizowana z powodu pandemii. Planujemy utrzymanie cen z poprzednich akcji. Pełne informacje będę mógł przekazać w momencie rozpoczęcia zapisów, czyli około połowy grudnia – poinformował nas Filip Borowiak, z Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji.

Miejskie instytucje kultury w Krakowie są w trakcie przygotowywania oferty zajęć edukacyjnych i wydarzeń kulturalnych na ferie zimowe 2022 roku.

- Szczegóły zostaną zaprezentowane na stronach internetowych poszczególnych instytucji jeszcze w grudniu . Oferta zostanie zrealizowana, jeżeli nie zostaną zaostrzone rządowe restrykcje wynikające ze stanu pandemii Covid-19 – zapowiada Anna Latocha, z krakowskiego magistratu.

Z regionów
Krzysztof Kosiński: Samorządy potrzebują 10 mld zł, by zrekompensować Polski Ład
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Czy II tura przyniesie polityczne trzęsienia ziemi?
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Niektórzy kandydaci wygrali dwa razy
Z regionów
Wójt był jedynym kandydatem w wyborach i nie wygrał. Wyjaśnia dlaczego
Z regionów
W Polsce Wschodniej trudno o pociąg. Najłatwiej na Pomorzu