Powstają nowe szpitale. Na niektóre miasta czekały od lat

W Warszawie działa już nowy Szpital Południowy na Ursynowie. Na razie leczy tylko pacjentów z Covid-19, ale po zakończeniu pandemii będą tam leczeni mieszkańcy południowych dzielnic stolicy. Nowe lecznice powstaną też w innych miastach.

Publikacja: 23.02.2021 12:52

W Warszawie działa już nowy Szpital Południowy na Ursynowie. Nowe lecznice powstaną też w innych mia

W Warszawie działa już nowy Szpital Południowy na Ursynowie. Nowe lecznice powstaną też w innych miastach.

Foto: Fot. Pixabay

– Wystąpiliśmy z inicjatywą budowy w Radomiu trzeciego szpitala, który pomógłby w zapewnieniu mieszkańcom Radomia i regionu właściwej opieki zdrowotnej – poinformowało nas Biuro Informacji Prasowej i Publicznej Urzędu Miasta w Radomiu.

Już leczy covidowców, wkrótce: wszystkich

Już od połowy lutego pierwsi pacjenci są przyjmowani w Szpitalu Południowym. – Ta inwestycja była wyczekiwana przez mieszkańców południowych dzielnic miasta – Ursynowa i Wilanowa – oraz sąsiadujących z Warszawą miejscowości – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Budowa szpitala rozpoczęła się w grudniu 2016 roku. W zeszłym roku, w związku z pandemią, władze miasta porozumiały się z wojewodą mazowieckim i wspólnie podjęły decyzję, że placówka zostanie oddana do użytku jako tzw. tymczasowy szpital covidowy.

Koszt budowy Szpitala Południowego poniesiony przez miasto to ponad 370 mln zł. Wojewoda mazowiecki przekazał ponad 22 mln złotych na przyspieszenie prac i zakup części wyposażenia do placówki – wylicza prezydent Trzaskowski.

Budynek Szpitala Południowego jest złożony z trzech pięciopiętrowych modułów. Powierzchnia użytkowa obiektu wynosi ponad 40 tys. mkw., co odpowiada powierzchni blisko sześciu boisk do piłki nożnej.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Grudziądza: Wierzę, że NFZ należycie wyceni pracę naszego szpitala

– Zależało nam, aby oddać do użytkowania cały kompleks. Obecnie uruchamiamy nowoczesny szpital, w którym możemy zapewnić docelowo 300 łóżek dla chorych na COVID-19, w tym 80 łóżek respiratorowych – mówi prezydent Trzaskowski.

Już od 25 stycznia w części budynku Szpitala Południowego działa punkt szczepień przeciw COVID-19. Zaszczepionych zostało tam już ponad trzy tysiące warszawiaków.

Po pandemii, Szpital Południowy będzie nowoczesną, wielooddziałową placówką, która będzie służyć mieszkańcom południowej Warszawy. – Chcemy tu uruchomić m.in. oddziały ginekologiczno–położniczy, chirurgii urazowej i ortopedii, chirurgii ogólnej, internę z pododdziałem kardiologicznym – dodaje prezydent Trzaskowski.

W placówce znajdą się również nowoczesne laboratorium, apteka, nocna i świąteczna opieka zdrowotna oraz przychodnia przyszpitalna.

Kolejne remonty i plany budowy

To nie jedyna szpitalna inwestycja w stolicy. 2 grudnia 2020 roku został wmurowany kamień węgielny pod rozbudowę Szpitala Bielańskiego. – Inwestycja, której koszt łącznie z wyposażeniem wynosi blisko 196 mln zł zostanie w całości sfinansowana z budżetu miasta, a zakończenie prac planujemy w 2023 roku – mówi Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza.

W wyniku rozbudowy powstanie nowe skrzydło szpitala o powierzchni blisko 10 tys. mkw., a nowoczesny blok operacyjny i oddziały zostaną uruchomione w nowych warunkach.

W tym roku rozpocznie się też modernizacja i rozbudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Czerniakowskim. Koszt 16,1 mln zł. Znacznie więcej, bo ponad 28 mln zaplanowano na inwestycje w Szpitalu Wolskim.

CZYTAJ TAKŻE: Coraz wyższe standardy leczenia. Szpital Wojewódzki w Szczecinie z nowym budynkiem

– Od 2020 roku realizowana jest modernizacja pawilonu nr 10 na potrzeby Oddziału Dziennej Rehabilitacji Kardiologicznej i Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej wraz z zakupem pierwszego wyposażenia – mówi Karolina Gałecka.

Nie tylko Warszawa inwestuje w szpitale, ale też inne miasta. W drugiej połowie tego roku ma zostać ogłoszony przetarg i wybór wykonawcy robót budowlanych na budowę lecznicy w Gliwicach. Jego budowa powinna ruszyć w 2022 roku.

Na miejsce budowy szpitala wybrano wolny teren przy ul. Kujawskiej. Można tam swobodnie wkomponować spory nowoczesny budynek. Ogromną zaletą tej lokalizacji jest również wygodny dojazd z różnych części Gliwic i miejsca na parkingi.

Obiekt ma mieć 5 kondygnacji, a na dachu lądowisko dla śmigłowców medycznych. Bryła będzie przypominać literę H.

Zgodnie z założeniami, w budynku ma działać 12 oddziałów mieszczących 353 łóżka dla pacjentów. Zaplanowano w nim m.in. osiem sal operacyjnych, zespół przychodni i działy diagnostyczno-zabiegowe.

Ma też powstać Szpitalny Oddział Ratunkowy z prawdziwego zdarzenia, zakład rehabilitacji kardiologicznej i laboratorium genetyczne. Szpital będzie wyposażony w panele fotowoltaiczne oraz system trigeneracji, które przyczynią się do oszczędności zużycia energii w obiekcie. Budowa placówki ma potrwać kilka lat.

Do budowy nowego szpitala szykuje się też Radom. – Taka potrzeba narasta od lat, a w szczególny sposób objawiła się okresie pandemii – twierdzą radomscy urzędnicy.

Obecnie w mieście funkcjonują dwa wielospecjalistyczne szpitale: Radomski Szpital Specjalistyczny oraz Mazowiecki Szpital Specjalistyczny. Łącznie mają one około 1,2 tys. łóżek.

CZYTAJ TAKŻE: Dolny Śląsk będzie miał nowy szpital onkologiczny

Brakuje łóżek

– Niestety, ta liczba okazuje się niewystarczająca. Placówki jeszcze przed pandemią wielokrotnie wskazywały na problemy z zapewnieniem opieki wszystkim potrzebującym. Łóżek brakuje m.in. na oddziałach chorób wewnętrznych, chirurgii czy neurologii – zauważa Urząd Miasta.

Ambicją miasta jest budowa szpitala klinicznego. – Chcemy, by nowa placówka stała się miejscem, w którym wiedzę i umiejętności będą zdobywali studenci kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu – podkreśla radomski ratusz.

Nowy szpital powstanie w południowej części miasta, gdyż dwa pozostałe mieszczą się na północy i w centrum Radomia. – Wstępnie zakładamy, że znajdzie się tam około 300 łóżek. W planach jest oczywiście SOR oraz oddział internistyczny i chirurgii. Co do pozostałych oddziałów, będziemy prowadzili konsultacje ze środowiskiem medycznym – dodaje Urząd Miasta.

Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 400 mln zł. Miasto będzie chciało ją sfinansować m.in. przy udziale funduszy unijnych. – Liczymy oczywiście na dobrą współpracę z rządem i Samorządem Województwa Mazowieckiego – dodaje radomski ratusz.

– Wystąpiliśmy z inicjatywą budowy w Radomiu trzeciego szpitala, który pomógłby w zapewnieniu mieszkańcom Radomia i regionu właściwej opieki zdrowotnej – poinformowało nas Biuro Informacji Prasowej i Publicznej Urzędu Miasta w Radomiu.

Już leczy covidowców, wkrótce: wszystkich

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Gminy urosną kosztem sąsiadów. A niektórym odbiorą swoje tereny
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Z regionów
Kraków jak Amsterdam. Też już ma nocnego burmistrza
Z regionów
Krajobraz po burzy w małopolskim sejmiku
Z regionów
Przybędzie miast w Polsce. Niektóre odzyskają swój status po ponad wieku
Z regionów
Przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii: Chcielibyśmy stworzyć jedną gminę