24 października, Warszawa, Mazowiecki Instytut Kultury

7. Festiwal Filmowy EMIGRA 2019

""

mat.pras.

regiony.rp.pl

Festiwal prezentuje filmy o Polakach za granicą i realizowane przez Polaków tam mieszkających. Bohaterami będą Witold Gombrowicz, Andrzej Żuławski, Krzysztof Komeda, Stanisław Szukalski, zaś gościem m.in. Manuela Gretkowska.

www.mik.waw.pl

25 października, Zielona Góra, Filharmonia Zielonogórska

„Mistrzowie polskiej wiolinistyki”

""

mat.pras.

regiony.rp.pl

Gośćmi tegorocznej odsłony Festiwalu Smyczkowego będą Tomasz Strahl, Wojciech Bafeltowski, Antoni Wrona – wiolonczele. W programie znalazł się Czajkowski i jego „Wariacje na temat rokokowy” oraz Elgar z „Koncertem wiolonczelowym e-moll”.

www.filharmoniazg.pl

26 października, Szczecin, Teatr Współczesny

„Raj dla opornych”

""

fot. Poza Okiem

regiony.rp.pl

Druga część kultowej komedii „Seks dla opornych”, najpopularniejszego tytułu szczecińskiej publiczności, zagranego prawie 100 razy. Dalszą część perypetii zwariowanego małżeństwa poznajemy w „Raju…”. Tym razem Alice i Henry wybierają się pod namiot. Dołącza do nich ekscentryczna siostra Alice, a na jaw wychodzi pewna niewygodna prawda…

www.wspolczesny.szczecin.pl

26 października, Gliwice, Teatr Miejski

Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach

""

fot. Michal Ramuselo

regiony.rp.pl

Gliwice mają swoje miejskie legendy. Bohaterem wielu z nich jest Zdzisław Najmrodzki. Chciał zostać kierowcą rajdowym, ale stał się królem złodziei i mistrzem ucieczek. Kradł jednak tylko towary luksusowe z Pewexów i delikatesów. Sprytny wyrwał się z rąk wymiaru sprawiedliwości aż 29 razy.

www.teatr.gliwice.pl

27 października, Toruń, CK Jordanki

Mariza

""

regiony.rp.pl

Królowa muzyki fado Mariza wystąpi w Toruniu. Od kiedy zaczęła śpiewać, porównywana była do boskiej Amalii Rodriguez, najsłynniejszej wykonawczyni fado w historii.

www.jordanki.torun.pl

27 października, Katowice, NOSPR

Chopin, Olejniczak, Maksymiuk

""

fot. Piotr Kowalczyk

regiony.rp.pl

W 170. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina wystąpi Janusz Olejniczak z towarzyszeniem NOSPR pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka. W programie znajdą się Nokturn B-dur Paderewskiego, II Koncert fortepianowy f-moll Chopina i I symfonia D-dur „Klasyczna” Prokofiewa.

www.www.nospr.org.pl

27 października, Rzeszów, Filharmonia Podkarpacka

„Moniuszko.Niepodległość”

""

mat.pras.

regiony.rp.pl

To kolejne wydarzenie z okazji Roku Moniuszkowskiego w 200-lecie urodzin kompozytora. Wystąpi Aleksander Berkowicz z zespołem oraz kameralny skład Filharmonii Podkarpackiej. W programie kompozycje A. Berkowicza do tekstów poetów polskich oraz improwizacje zaczerpnięte z utworów Moniuszki.

www.filharmonia.rzeszow.pl