Świdnik z innowacyjną aplikacją

Program GovTech Polska, który ma usprawnić współpracę na linii administracja–startupy i skrócić ścieżkę zamówień publicznych, przynosi pierwsze efekty.

Publikacja: 11.03.2019 05:20

Świdnik  z innowacyjną aplikacją

Foto: regiony.rp.pl

Gliwicka firma RapidSoft Sikora Wróbel zwyciężyła w świdnickim konkursie na opracowanie aplikacji, która uszczelni system opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Konkurs zorganizowano w ramach innowacyjnego narzędzia – rządowego programu GovTech Polska. Świdnik jest pierwszym miastem w naszym kraju, które wzięło udział w tej inicjatywie, mającej na celu usprawnienie współpracy między administracją centralną i samorządową a małymi i średnimi przedsiębiorstwami poprzez skrócenie ścieżki zamówień publicznych.

Pilotaż programu GovTech ruszył z końcem maja ub. r. Przyciągnął w sumie kilkanaście ministerstw i samorządów – podmioty zgłosiły wyzwania technologiczne, z jakimi na co dzień się mierzą. Po przeprowadzeniu dialogów technicznych do konkursu wybrano pięć instytucji – Ministerstwo Cyfryzacji, resort przedsiębiorczości i technologii, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Finansów i samorząd Świdnika. W listopadzie zamawiający ogłosili swoje potrzeby w formie wyzwań, a już w grudniu uczestnicy dopuszczeni do programu rozpoczęli pracę nad rozwiązaniami. Świdnik w lutym br. wybrał firmę RapidSoft. Teraz miasto udzieli jej zamówienia publicznego w trybie z wolnej ręki, co stanowiło nagrodę w konkursie. – Szukając rozwiązania naszego problemu, wiedzieliśmy, jakie posiadamy bazy danych, mieliśmy zdefiniowany problem i potrzebowaliśmy aplikacji łączącej wszystkie elementy – mówi Ewa Jankowska, sekretarz miasta Świdnik.

Według niej problem, z jakim mierzył się Świdnik, dotyczy tak naprawdę większości samorządów w Polsce. – Wywóz odpadów kosztował w zeszłym roku 5 mln zł, a przychód z tytułu opłat wyniósł jedynie 4 mln zł. Oznacza to, że miasto musiało dołożyć 1 mln zł, by śmieci nie znalazły się na ulicach. Pieniądze, które mogły być przeznaczone na inne potrzeby mieszkańców, takie jak place zabaw, drogi, lepiej oświetlone ulice, musiały być skierowane na śmieci – przyznaje Jankowska. Aplikacja od RapidSoft okazała się skuteczna. – Sprawdziliśmy to na rzeczywistej próbie – podkreśla sekretarz Świdnika.

Aplikacja przeanalizowała zbiór adresów nieruchomości. Okazało się, że posiadane przez miasto dane, wynikające ze złożonych przez właścicieli nieruchomości deklaracji, prawdopodobnie nie pokrywają się ze stanem rzeczywistym. – Zawiadomiliśmy właścicieli nieruchomości o takich ustaleniach, po czym deklaracje w sprawie opłat zostały zaktualizowane. Osiągnęliśmy zamierzony cel. W długim okresie spodziewamy się, że będzie to skuteczne narzędzie utrzymywania aktualnej bazy danych, a co się z tym wiąże – zwiększenia dochodów gminy z tytułu opłat za wywóz odpadów – podkreśla Ewa Jankowska.

GovTech Polska czerpie z dobrych praktyk krajów takich jak Wielka Brytania, Austria, Finlandia, Singapur, które wprowadzają nowoczesne technologie do administracji już od kilku lat. W samej Wielkiej Brytanii program przynosi roczne oszczędności w wysokości – po przeliczeniu – do 3,5 mld zł rocznie. Już teraz organizatorzy GovTech Polska mówią o sukcesie programu i zapowiadają kolejne edycje.

Samorządy do wzięcia udziału namawia Świdnik. – Udział w projekcie pozwolił nam na promowanie naszych potrzeb na szczeblu centralnym oraz wykorzystanie nowoczesnej konkursowej formuły zamówień publicznych, którą wyróżnia modułowe podejście do realizacji projektów przy minimalnych wymogach formalnych. Przedsięwzięcie umożliwiło zaangażowanie w rozwiązywanie wyzwania małych, nowoczesnych firmy, startupów i osób indywidualnych, które nie miałyby szans zgłosić się do tradycyjnych przetargów – mówi sekretarz Świdnika.

Zaznacza, że gdyby nie możliwość uczestniczenia w programie GovTech, zapewne nie udałoby się przeprowadzić tego konkursu. – Udział w programie pozwolił nam korzystać z know-how wielu ekspertów, co było niezwykle pomocne i umożliwiło nam przeprowadzenie całej procedury bez problemów. Uważamy, że samorządy powinny wziąć udział w programie ze względu na możliwość uzyskania rozwiązań problemów, które wydają się niezwykle trudne. Mogą też liczyć na dużą promocję problemu, z którym się borykają, co sprzyja ogromnemu zainteresowaniu najlepszych specjalistów z zakresu IT – wylicza. – Samorządy mogą korzystać z pomocy ekspertów ze szczebla administracji rządowej, co pozwala na szybkie rozwiązywanie pojawiających się wątpliwości formalnoprawnych – dodaje Ewa Jankowska.

Zyskują też startupy. Do tej pory MŚP niechętnie brały udział w zamówieniach publicznych. Odstraszało je wysokie wadium, trudno im było o portfolio z wielomilionowymi projektami i o zespół z często wymaganym specyficznym doświadczeniem. W rezultacie 80 proc. startupów nigdy nie zdecydowało się na udział w publicznym przetargu.

Magistrat informuje, że Świdnik stara się wprowadzać działania innowacyjne w kilku sferach: organizacyjnej, usług i współpracy z biznesem. – W 2018 r. oprócz udziału w projekcie GovTech gmina nawiązała współprace z samorządami w celu realizacji projektu „Wzmocnienie stopnia cyfryzacji urzędów oraz wdrożenia e-usług publicznych dla mieszkańców” – zaznacza Jankowska.

Programem tym objęto nie tylko Świdnik, ale również gminy Konstantynów i Skierbieszów. Zakłada on uruchomienie elektronicznych usług publicznych w administracji samorządowej, co umożliwi m.in. przedsiębiorcom załatwianie spraw w formie elektronicznej.

Gliwicka firma RapidSoft Sikora Wróbel zwyciężyła w świdnickim konkursie na opracowanie aplikacji, która uszczelni system opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Konkurs zorganizowano w ramach innowacyjnego narzędzia – rządowego programu GovTech Polska. Świdnik jest pierwszym miastem w naszym kraju, które wzięło udział w tej inicjatywie, mającej na celu usprawnienie współpracy między administracją centralną i samorządową a małymi i średnimi przedsiębiorstwami poprzez skrócenie ścieżki zamówień publicznych.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Marszałek województwa śląskiego: Naszą wizytówką będzie przemysł zielonych technologii
Z regionów
W miastach powstają nowe wybiegi dla psów
Z regionów
Jak samorządowcy wspierają działkowców. Powstają siłownie i place zabaw
Z regionów
W Sokółce powstaje biblioteka z miejscem do robienia sobie selfie
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Z regionów
Wybory do Parlamentu Europejskiego: Dopilnuj, żebyś był w spisie
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?