Będą nowe miejskie pływalnie. W niektórych miastach nawet dwie

Dwa nowe baseny powstaną w Gdańsku – w Ujeścisku - Łostowicach oraz Brzeźnie. Jeszcze w maju miasto planuje otwarcie ofert w przetargu na opracowanie tych projektów.

Publikacja: 27.05.2022 10:58

Będą nowe miejskie pływalnie. W niektórych miastach nawet dwie

Foto: energia.rp.pl

Ale to nie jedyne takie inwestycje samorządowe. Dwa nowe aquaparki buduje też Wrocław – na Brochowie oraz Zakrzowie. – Już za pierwszym razem udało nam się rozstrzygnąć przetarg i podpisać umowę na budowę kolejnego obiektu we Wrocławiu, który szczególnie będzie przydatny dla mieszkańców północno-wschodniej części miasta, jak i naszych sąsiadów z gminy Długołęka – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Plany dwóch basenów w Gdańsku

Gdańskie Ujeścisko-Łostowice oraz Brzeźno będą miały baseny. Ogłoszono już przetargi na opracowanie projektów miejskich pływalni w tych dwóch dzielnicach. Otwarcie ofert planowane jest jeszcze w maju.

- Od lat konsekwentnie inwestujemy w obiekty sportowe i rekreacyjne. Zdajemy sobie sprawę, że aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie mieszkanek i mieszkańców Gdańska. Podejmujemy pierwsze kroki do realizacji dwóch basenów. Na razie jesteśmy w fazie projektowania, ale bez tego budowa byłaby niemożliwa – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Basen w dzielnicy Ujeścisko-Ujeścisko powstanie w pobliżu projektowanego lodowiska, w okolicy pętli Ujeścisko. Basen będzie jednym z elementów planowanego tam kompleksu sportowego. Obecnie w trakcie fazy projektowej jest lodowisko wraz z zapleczem i trybunami.

W ramach projektu ma powstać pływalnia na 25 metrów z podziałem na strefę pływacką i rekreacyjną oraz brodzikiem, jacuzzi i sauną. Budynek będzie miał mieć dwie kondygnacje. Prace projektowe mają potrwać około 16 miesięcy od daty podpisania umowy. Otwarcie ofert planowane jest w drugiej połowie maja.

Gdański ratusz ogłosił też przetarg na sporządzenie projektu budowy basenu w rejonie ul. Sybiraków i ul. Krasickiego.  Ten projekt ma uwzględnić budowę 25 metrowego basenu z podziałem na strefę pływacką i rekreacyjną.

Mają tam powstać również szatnie i całe niezbędne zaplecze wraz z zagospodarowaniem terenu wokół. Opracowanie projektu potrwa 16 miesięcy, a w drugiej połowie maja miasto ma poznać oferty w przetargu.

Dwa też powstają we Wrocławiu

Podobne inwestycje planują też inne samorządy. We Wrocławiu w wakacje ma zostać otwarty nowy aquapark na Brochowie.

To drugi aquapark w stolicy Dolnego Śląska. Powstaje w miejscu starego zniszczonego basenu na Brochowie.

Obejmie teren o powierzchni 18 tys. m kwadratowych, z czego prawie 13 tys. m2 zajmie zieleń. Przy nowym obiekcie wykonawca nasadza 35 drzew oraz prawie 600 metrów kwadratowych krzewów i traw.

Nowy budynek to nie tylko basen, ale cały kompleks sportowo-rekreacyjny. Na pierwszym poziomie znajdą się cztery baseny wraz z infrastrukturą - szatniami, łazienkami, toaletami i punktem gastronomicznym.

W strefie rekreacyjnej będzie basen sportowy o wymiarach 25 x b14,5 m i głębokości od 1,3 – 1,8 m, basen do nauki pływania oraz basen z hydromasażem dla 12 osób oraz basen zewnętrzny.

Basen zewnętrzny ma część brodzikową przeznaczoną dla najmłodszych (jej głębokość wynosi od 0,3 do 1,35 m). Przed aquaparkiem powstanie parking z miejscami dla osób z niepełnosprawnościami i stojakami rowerowymi.

Na pierwszym piętrze budynku wybudowano część sportowo-wypoczynkową, czyli sale fitness oraz strefę saunarium.

Jak podaje wrocławski ratusz obiekt na Brochowie będzie niskoemisyjny i zasilany zieloną energią, czerpiąc energię z solarów umieszczonych na dachu. - Przy okazji wytwarzania energii z gazu w celu m.in. ogrzewania wody w basenach, będzie produkował energię elektryczną, a w podziemiach budynku znajdzie się zbiornik na wodę deszczową. Stamtąd woda trafi do zbiornika wody użytkowej, gdzie będzie przefiltrowywana i używana do toalet oraz podlewania zieleni – mówi Arkadiusz Filipowski, rzecznik prezydenta Wrocławia.

Ale to nie wszystko. Do końca 2023 roku powstanie kolejny obiekt –na wrocławskim Zakrzowie, przy ulicy Wilanowskiej. W styczniu miasto podpisało umowę z wykonawcą. A ten ma 22 miesiące na realizację inwestycji, której koszt szacowany jest na 39,5 mln zł netto.

Basen przy ulicy Wilanowskiej 31, który będzie bliźniaczo podobny do pływalni na Brochowie. zaprojektuje i wybuduje konsorcjum Mosty Łódź oraz Magnitudo.

– Technologicznie obiekt ma być nisko energochłonny i wyposażony w system kogeneracji, czyli odzysku wód popłucznych i wód opadowych. Również w zakresie automatyki i zarządzania obiektem, inwestycja przy Wilanowskiej będzie stanowiła wzorzec proekologicznych i  niskokosztowych rozwiązań – dodaje Grzegorz Kaliszczak, prezes Aquaparku Wrocław

Do końca maja wykonawca powinien skompletować dokumenty pozwalające na rozpoczęcie prac, zatem niebawem będziemy świadkami pierwszego wbicia łopaty.

Nowy w miejsce starego

Także w Kaliszu trwają prace związane z budową nowoczesnej pływalni na osiedlu Dobrzec. Stanie on w miejscu starego basenu „Delfin”, który został rozebrany. Nowy kompleks wybudowany zostanie na powierzchni blisko 4,5 tys. mkw., a sam budynek będzie miał powierzchnię około 1800 mkw.

Inwestycja będzie składać się z trzech elementów: budynku pływalni z częścią biurowo-socjalną i techniczną, zagospodarowaniem terenu oraz chodników i parkingu. Przy obiekcie znajdzie się również parking i wodny plac zabaw. 

- Pływalnia ma być nie tylko nowoczesna i funkcjonalna, ale również ekonomiczna w utrzymaniu. Ułatwią to odnawialne źródła energii. Nowy obiekt zostanie ponadto wyposażony w podnośnik hydrauliczny, który ułatwi korzystanie z pływalni osobom z niepełnosprawnościami oraz w automatyczny odkurzacz basenowy – podaje Urząd Miasta w Kaliszu.

Dodaje, że basen będzie spełniał wszystkie standardy użytkowe, a także sportowe, zgodne z wymogami FINA - Światowej Federacji Pływackiej, co pozwoli to na organizację profesjonalnych zawodów rangi ogólnopolskiej. Obiekt ma zostać udostępniony mieszkańcom w połowie 2023 roku.

Ale to nie jedyne takie inwestycje samorządowe. Dwa nowe aquaparki buduje też Wrocław – na Brochowie oraz Zakrzowie. – Już za pierwszym razem udało nam się rozstrzygnąć przetarg i podpisać umowę na budowę kolejnego obiektu we Wrocławiu, który szczególnie będzie przydatny dla mieszkańców północno-wschodniej części miasta, jak i naszych sąsiadów z gminy Długołęka – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Plany dwóch basenów w Gdańsku

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sport
Wielkie sportowe inwestycje z kampanii wyborczej zostaną realizowane?
Sport
Na świeżym powietrzu głowa lepiej pracuje
Sport
Zachęcamy Polaków, żeby się ruszali
Sport
Igrzyska Europejskie: strefy kibica nie w każdym mieście. Gdzie powstaną?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Sport
Początek sezonu na otwartych kąpieliskach w Warszawie
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał