Przede wszystkim mają skrócić łańcuch pośredników, obniżyć marże handlowe i koszty transportu oraz ułatwić rolnikom zbyt produktów i osiąganie wyższych dochodów. W Wielkopolsce z pomocy na tego typu działania ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014–2020 skorzysta 16 gmin. Łączne dofinansowanie sięga 11,5 mln zł.
– Wysokość wsparcia ze środków Unii Europejskiej jest wyższa o ponad półtora miliona złotych w porównaniu z poprzednią perspektywą budżetową. Zakontraktowane pieniądze pozwolą wybudować siedem nowych targowisk oraz przebudować lub zmodernizować dziewięć już istniejących – powiedział Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.
Limity i warunki
Koszty kwalifikowane zaplanowanych przez gminy inwestycji, czyli koszty przygotowania dokumentacji, wydatki na budowę lub przebudowę targowiska oraz zakup materiałów, nie mogły przekroczyć 1 mln euro. Maksymalnie można było otrzymać dofinansowanie w wysokości 1 mln zł.
Uzyskanie dofinansowania uzależnione było od spełnienia warunków określonych w rozporządzeniu ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Przede wszystkim będące przedmiotem inwestycji targowisko musiało być ogólnodostępne. Beneficjenci – przed złożeniem wniosku o płatność – mieli zadbać, by miejsce to zostało utwardzone, oświetlone, przyłączone do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i elektroenergetycznej, wyposażone w odpływy wody deszczowej, zadaszone na co najmniej połowie powierzchni handlowej, a także wyposażone w miejsca parkingowe i urządzenia sanitarne. Co najmniej 30 proc. powierzchni dotowanego targowiska ma zostać przeznaczone na sprzedaż produktów rolno-spożywczych przez rolników.
O dofinansowanie mogły się ubiegać nie tylko gminy wiejskie, lecz również miasta liczące do 200 tysi. mieszkańców. Dlatego wśród beneficjentów znalazły się m.in. Koło, Szamotuły i Oborniki Wielkopolskie.