Pod koniec 2017 roku w stolicy Wielkopolski ruszyło Miejskie Biuro Najmu – program, którego adresatami są rodziny czekające na przydział lokalu komunalnego.
– Program adresowany jest do rodzin, które złożyły wniosek o najem lokalu komunalnego, ale nie uzyskały wystarczającej liczby punktów, aby dostać się na prezydencką listę mieszkaniową. Tylko w ubiegłym roku takich rodzin było ok. 700. Z programu jako pierwsi będą mogli skorzystać ci, którym zabrakło najmniej punktów – tłumaczy Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania.
Osoby te będą mogły na korzystnych warunkach zamieszkać w mieszkaniach prywatnych wynajętych dla nich przez miasto. Bank takich lokali tworzy Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych, który zajmie się ich poszukiwaniem, choć takich mieszkań mogą szukać również osoby zainteresowane udziałem w programie.
Lokale muszą być w dobrym stanie technicznym, a ich powierzchnia użytkowa nie może przekraczać metrażu uprawniającego do uzyskania dodatku mieszkaniowego, czyli 60 metrów kwadratowych. Dodatkowo – wynajęcie mieszkania nie może kosztować więcej niż 1200 zł brutto miesięcznie. Czynsz płacony przez podnajemcę wynosić będzie jedynie 40 proc. kwoty, którą miesięcznie za wynajem właścicielowi mieszkania zapłaci ZKZL, ponieważ zgodnie z prawem nie może być to więcej niż 13 zł za metr kwadratowy.