Aby łatwiej przetrwać zimę

Specjalny autobus z ratownikiem, pracownikiem socjalnym i dyżurnym streetworkerem co noc wyrusza na ulice Gdańska, by pomagać bezdomnym.

Aktualizacja: 09.01.2018 09:35 Publikacja: 08.01.2018 20:00

Po Gdańsku jeździ autobus, w którym pomoc uzyskać mogą osoby bezdomne.

Po Gdańsku jeździ autobus, w którym pomoc uzyskać mogą osoby bezdomne.

Foto: Rzeczpospolita/Grzegorz Mehring

W stolicy Pomorza są 742 miejsca miejsca noclegowe dla takich osób, a w Gdyni mają ich do dyspozycji 325.

Zima to najgorszy czas dla bezdomnych. Choć w tym roku jest na razie łaskawa, to i tak ta pora roku niesie dla osób bezdomnych dużo problemów. Bezdomnych w samym Gdańsku jest – jak wykazało grudniowe liczenie – 770.

– Liczba ta jest porównywalna z tymi z poprzednich badań prowadzonych przez Pomorskie Forum od kilkunastu lat. Generalnie niemal co roku na terenie miasta przebywa w okresie zimowym około 800 osób bezdomnych, w tym gdańszczan oraz przybyszy z innych gmin – mówi Anna Mizera-Nowicka z biura prasowego gdańskiego ratusza.

Problem bezdomności w Gdyni dotyczy 382 osób. – To dane zebrane podczas akcji badania socjodemograficznego przeprowadzonej przez Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej MOPS zebrane w połowie grudnia. Takie badania prowadzone są u nas co dwa lata. Od poprzedniego liczba bezdomnych zmniejszyła się o 88 osób – dodaje Agata Grzegorczyk, rzecznik gdyńskiego urzędu miasta.

I w Gdańsku, i w Gdyni są bazy pomocowe dla bezdomnych. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku ma umowy z dziewięcioma placówkami – noclegowniami czy schroniskami. Wszystkie prowadzone są przez organizacje pozarządowe.

I tak np. w Noclegowni Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta przy ulicy Żaglowej 1 funkcjonuje też łaźnia dla bezdomnych oraz potrzebujących. Natomiast w noclegowni niskoprogowej przy ulicy Mostowej 1 wsparcie znajdą także osoby bez dachu nad głową z interwencji, będące pod wpływem alkoholu. Adresy placówek dostępne są na stronie: www.mopr.gda.pl, w zakładce: osoby bezdomne.

Z kolei Gdynia dysponuje czterema schroniskami dla osób bezdomnych. – Poza tym MOPS podpisał umowę z placówkami na terenie Trójmiasta i poza nim, do których w razie potrzeby kierowane są osoby bezdomne – mówi Agata Grzegorczyk.

W pomorskich miastach działają też jadłodajnie dla bezdomnych. – Nasz MOPR ma umowy ze Stowarzyszeniem Gdański Komitet Obywatelski na usługę związaną z przygotowaniem i wydawaniem bezpłatnych posiłków m.in. osobom bezdomnym. Dzięki temu osoby potrzebujące mogą zjeść ciepły posiłek – zupę lub drugie danie – w trzech jadłodajniach przy ulicach: Na Zaspę 45, Mickiewicza 33 i Żuławskiej 102 – wylicza urzędniczka z Gdańska. Dodaje, że obiady są wydawane każdego dnia, z reguły w godzinach od 12.30 do 14.

Gdyńskie schroniska zapewniają nie tylko nocleg, ale też całodzienne wyżywienie. – Corocznie w okresie niskich temperatur organizowane są wspólne patrole pracowników MOPS Gdynia (streetworkerów) wraz ze strażą miejską i policją. Ich intensywność uzależniona jest od warunków atmosferycznych. W sytuacji utrzymujących się przez dłuższy czas niskich temperatur patrole odbywają się codziennie – tłumaczy rzecznik prezydenta Gdyni.

W Gdańsku w tym sezonie uruchomiono Ikarusa SOS – nocny autobus, który codziennie w godzinach od 20 do 24 pomaga bezdomnym. Jego pomysłodawcą byli radni, w tym Przemysław Ryś.

– Na pokładzie pojazdu jest ratownik medyczny, który opatrzy potrzebującego człowieka, wesprze go higienicznie. Z kolei pracownik socjalny lub dyżurny streetworker poinformują o możliwości skorzystania ze schronienia, kompleksowej opieki – wyjaśnia Anna Mizera-Nowicka. Dodaje, że w autobusie wydawana jest też gorąca zupa oraz ciepła odzież. Obsługa autobusu zachęca bezdomnych do zamieszkania w noclegowni lub schronisku. Pojazd kończy bowiem trasę obok placówki przy ul. Mostowej 1A, więc potrzebujący człowiek może do niej dojechać.

Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży