Burza w polskich mózgach

Od jakiegoś czasu rozmowy z przedstawicielami biznesu, inwestorami, samorządowcami sprowadzają się do najbardziej palącego problemu – braku wykwalifikowanych pracowników. Nie są to rozmowy o poszukiwaniu geniuszy kwantowych, erudytów i poliglotów, ale o jakości ludzi, którzy znają swój fach i nie są w nim przypadkiem, którzy potrafią współpracować w zespole, nie boją się zmian ani wyzwań.

Publikacja: 09.01.2018 20:30

Jak mówi w dzisiejszym wydaniu „Życia Śląska" Łukasz Górecki z motoryzacyjnego klastra na Śląsku, światowy biznes zainwestuje tam, gdzie zagwarantuje się mu odpowiednio wyszkoloną, stabilną kadrę – zachęty podatkowe już nie wystarczą. Problem sprowadza się więc do konieczności przemodelowania polskiej edukacji. Przede wszystkim trzeba odbudować rangę i prestiż szkół technicznych, liceów zawodowych, a nawet zwykłych zawodówek. Uczyć dzieci kreatywnego myślenia już w podstawówkach, wspierać nietypowe pomysły, zachęcać do czytania. To kapitał ludzki będzie motorem rozwoju regionu w przyszłości. Znajomy, po Politechnice Śląskiej, był zszokowany, kiedy zobaczył, jak wyposażone są laboratoria w angielskiej podstawówce jego córki. Czy w polskiej szkole daje się 14-latkowi do ręki lutownicę?

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Regiony
Katowice stawiają na miejską infrastrukturę rowerową
Regiony
Dolny Śląsk konsekwentnie wspiera Ukrainę
Regiony
Tak Warszawa podniosła się z ruin
Regiony
Dolny Śląsk zaprasza turystów. Szczególnie teraz
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach